Mitingas įvyko sklandžiai ir ramiai
Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį įvyko dar vienas Lietuvos šeimų sąjūdžio mitingas, tik šį kartą jis apėmė daug platesnį valstybės problemų kiekį ir jo tikslas buvo apginti jau ne tik tradicines šeimas, bet ir kiekvieną Lietuvos gyventoją nuo nepažabojamo verslo nasrų ir jam palankių valdančiųjų sprendimų. Pareikalauta ir Vyriausybės atsistatydinimo bei cenzūros panaikinimo.
Į organizuotą protesto akciją šeštadienį nesusirinko dešimttūkstantinė minia kaip iš pradžių tikėjosi mitingo organizatoriai, o Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Renaldas Žekonis sakė, kad renginys įvyko sklandžiai ir ramiai.
„Kaip matote, mitingas nėra labai gausus, tikrai ne 15 tūkst., kaip organizatoriai planavo, renginys ramus, šiam momentui galiu padėkoti organizatoriams, kad atsižvelgė į mūsų pasiūlymus, kaip organizuoti renginį, kad būtų užtikrinta viešoji tvarka. Renginys vyksta ramiai, jokių incidentų nefiksuota“, – renginio vietoje komentavo R. Žekonis[2].
Anot jo, nors renginio pradžioje ir buvo atėjusi jaunuolių grupelė, turinti kitokią pasaulėžiūrą, tačiau paprašyta palikti renginio vietą, tą ir padarė, mat policijos pareigūnai paprašė neeskaluoti konfliktų.
Valstybė turi planą, kurio niekas iki šiol nematė?
Renginyje kalbėjęs atsargos generolas leitenantas Valdas Tutkus pabrėžė, kad Lietuva šiuo metu yra moralinėje krizėje, o valdančiųjų pasisakymai apie tai, kad jie „turi planą“, esą nė kiek neramina, veikiau priešingai. Juk, pasak leitenanto, anksčiau turėti planai taip ir neišsipildė – nei turėtas planas kovai su COVID-19, kurio niekas taip ir nematė, nei planas prieš migrantus, kurio taipogi niekas nematė.
„Mes už demokratiją, šaukia Seime, šaukia Vyriausybė, o mes su jumis vatnikai. Britų premjerė po 44 savo darbo dienų, kuri nepateisino Britanijos žmonių lūkesčių, atsistatydino, bet, matyt, ši demokratija mums netinka“, – rėžė V. Tutkus[2].
Jis taip pat pridūrė, kad nors šeima ir nebėra „madinga“, Europoje stiprėja šeimos vertybes išpažįstančios partijos, o šeima yra visa ko pagrindas.
Mitingo metu pasisakė ir Kovo 11-osios Akto signataras Jonas Šimėnas, Šeimų sąjūdžio mitingą lyginęs su Atgimimo judėjimu dėl Lietuvos nepriklausomybės prieš 30 metų, Lietuvos krikščionių sąjungos pirmininkas Rimantas Dagys, nuotoliu mitingo dalyvius sveikinusi Astra Genovaitė Astrauskaitė, parlamentaras Petras Gražulis ir daug kitų veikėjų.
Krizės krečia viena po kitos
Lietuvos šeimų sąjūdis priimtoje rezoliucijoje išreiškė savo nuogąstavimus dėl kasdien stiprėjančios diktatūros iš valdančiųjų pusės, cenzūruojamos spaudos, pažeidžiamų piliečių konstitucinių teisių ir laisvių[5]. Teigiama, kad prie visuotinio sąmyšio prisidėjo ir šalį ištikusios energetinės aferos, kai dalinai privatizuotos strateginės valstybinės įmonės, besinaudodamos elektros rinkos liberalizacija, kraunasi sau milžiniškus pelnus.
„Iki šiol nepriimti esminiai elektros kainų kompensavimo ir stabilizavimo sprendimai, piliečiai ir vietiniai verslai valdžios palikti likimo valiai. Didžiausios Europoje infliacijos sąlygomis apie kuro akcizų, būtiniausių maisto produktų, elektros pridėtinės vertės mokesčio mažinimą, kurie taikomi kitose šalyse ir palengvina žmonių gyvenimą, atsisakoma net diskutuoti. Gresiančio visuotinio nuskurdimo sąlygomis valdžia ne tik nesirengia mažinti išpūstas valdymo išlaidas, bet ir ciniškai planuoja didinti mokesčius piliečiams bei savo pačių atlyginimus“, – skelbiama Lietuvos šeimų sąjūdžio rezoliucijoje[5].
Dėl esamos situacijos nukentės ne kas kitas kaip Lietuvos gyventojai, smulkūs, vidutiniai ir šeimos verslai, kurie esą bus priversti bankrutuoti, o žmonės liks be darbo, o dėl to bus perkrauta ir socialinės rūpybos sistema.
Šeimų sąjūdis grėsmę įžvelgia ir ne taip garsiai afišuojamuose ir valdančiųjų ketinamuose patyliukais priimti įstatymuose. Vienas iš tokių – Civilinės sąjungos įstatymas, o Seime Lietuvos piliečių vardu esą aprobuotas Europos Komisijos ir Europos Sąjungos Tarybos direktyvos projektas, kurią priėmus numatoma įteisinti Konstitucijai prieštaraujančias Stambulo konvencijos normas tuo pačiu įteisinant galimybę persekioti ir įkalinti asmenis, turinčius kitokį požiūrį.
Išreiškė savo reikalavimus
Tuo pačiu Lietuvos šeimų sąjūdis išreiškė ir savo reikalavimus, tarp kurių nuskambėjo ir raginimai atsistatydinti dabartinei Vyriausybei, kuri esą jau prarado politinę ir moralinę teisę veikti.
Reikalaujama ištirti, dėl kokių valstybės pareigūnų ar valstybinių įmonių vadovų veiklos ir aplaidumo buvo ženkliai padidintos elektros, dujų, šildymo, vandens tiekimo kainos bei reikalaujama kaltuosius patraukti atsakomybėn.
Tuo pačiu sąjūdis reikalauja ir neribotam laikotarpiui atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą leidžiant visiems vartotojams neribotą laiką ir laisvai, savo pačių apsisprendimu pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją.
Tarp reikalavimų nugulė ir valstybinių elektros gamintojų, perdavimo tinklų operatorių ir tiekėjų viršpelnio paskirstymas siekiant padengti elektros vartotojų patirtus nuostolius dėl išaugusių kainų, o Lietuvoje pagaminama elektros energija būtų parduodama šalies vartotojams pagal tiesiogines sutartis, biržoje perkant tik trūkstamą elektros kiekį.
Priduriama, kad valstybinėms elektros sistemos įmonėms turi būti nustatytas minimalus įmanomas antkainis, kuriuo būtų padengiami tik veiklos kaštai ir būtinos išlaidos.
Reikalauja nacionalizuoti „Igntis grupę“
„Reikalaujame nacionalizuoti UAB „Ignitis“ grupė”, privalomai išperkant privatiems asmenims ir įmonėms parduotas akcijas, o taip pat nedelsiant atšaukti nusikalstamą Vyriausybės nutarimą, kuriuo numatyta iki šio Seimo kadencijos pabaigos reorganizuoti, pertvarkyti ir privatizuoti visas iki vienos strategines valstybinės įmones“, – skelbiama Lietuvos šeimų sąjūdžio parengtoje rezoliucijoje[5].
Toliau reikalaujama esmingo PVM sumažinimo būtiniausiems maisto produktams, dujoms, kurui elektrai, tyrimo dėl galimybių paso atlikimo siekiant nustatyti asmenis, tiesiogiai atsakingus dėl šių neteisėtų veiksmų ir atlyginti moralinę bei materialinę žalą ją patyrusiems, reikalaujama nedelsiant sustabdyti Civilinės sąjungos įstatymo svarstymą ir išbraukti jį iš Seimo darbotvarkės, tuo pačiu reikalaujama besąlygiško užtikrinimo, kad Lietuvos atstovai Europos Sąjungoje balsuotų prieš EK ir ES Tarybos direktyvą „Dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu šeimoje“.
Galiausiai kreipiamasi į visus Seimo narius, nepritariančius antikonstitucinių įstatymų, kuriems aktyviai prieštarauja didžioji visuomenės dauguma, ir prašoma savo buvimu parlamento salėje „nesudaryti demokratijos regimybės ir galimybės valdantiesiems lengvai šiuos įstatymus priimti“.
B. Gudelis dėl savo pasaulėžiūros „išmestas“ iš visuomenės
O apie tai, kad Lietuvoje beatodairiškai veikia cenzūra, kalba ne tik Šeimų sąjūdis. Daug žmonių tai jau patyrė ir patys savo kailiu, o vienas iš paskutiniųjų tai padariusių – žinomas verslininkas Benas Gudelis.
Taigi, pasakymas, kad jei nenori susipykti su draugais arba kaimynais, apie politiką nekalbėk, nebetinka. Pasirodo, draugiškų santykių išlaikymas kartais gali būti toks sudėtingas, kad net galime būti priversti meluoti apie savo pažiūras, mat ne taip pasisakę galime kaipmat būti išmesti iš visuomenės rato.
Taip nutiko ir verslininkui Benui Gudeliui, kuris LRT rengtoje laidoje, kurią vedė Rasa Tapinienė, šaižiai pasisakė apie LGBT+ bendruomenei priklausančius asmenis ir pridūrė, kad „Lietuva nėra gėjų tauta“[6].
Visgi, nors ir audringai, tačiau B. Gudelis savo pažiūras laidoje apgynė, tačiau dėl to buvo viešai nulinčiuotas, o vėliau sekė ir akcija socialiniuose tinkluose karpyti jo valdomos „Kristianos“ lojalumo korteles.
Neatmestina, kad skandalo priežastys gali slypėti kur kas giliau
Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė pastebėjo, kad į nacionalinio transliuotojo rengiamą laidą B. Gudelis, tikėtina, buvo pakviestas ne šiaip sau, o galimai tam, kad būtų galima padaryti didelį ir nacionaliniam transliuotojui nebūdingą skandalų šou.
Kiek įdomesnės detalės, parlamentarės pastebėjimu, slypi kiek giliau, panagrinėjus „Kristianos“ konkurentus. Štai taip pat grožio priemonėmis prekiaujantis „Douglas“ rėmė ne tik šią vasarą Vilniuje įvykusį „Baltic Pride“, bet ir apskritai LGBT+ bendruomenės skleidžiamą ideologiją.
„P. S. šiuo įrašu tikrai nesiekiu pateisinti p. Gudelio elgesio, kuris laidoje pasiekė nesuvokiamus mastus, veikiau noriu pakviesti į situaciją pažiūrėti netikėtu kampu, kaip toks elgesys, kokį matėme, gali būti panaudotas įvairiausiems tikslams, jei tik jį galima iš anksto suprognozuoti arba jei juo vėliau išradingai pasinaudojama“, – savo socialinėje feisbuko paskyroje rašė A. Širinskienė.