Suprasti akimirksniu
  • Pusiaukelės namuose aptikta mirusi 32 metų moteris – „Šiaulių kanibalė“
  • Šokiruojanti „kanibalių“ istorija sukrėtė visą Lietuvą
  • „Šiaulių kanibalės“ išėjo į laisvę neatlikusios pilnos bausmės
Šaltiniai
Rastas kūnas
Teigiama, jog rastas negyva moteris yra Viktorija Mikalauskaitė. Mathurin Napoly/Unsplash nuotrauka

Pusiaukelės namuose aptikta mirusi 32 metų moteris – „Šiaulių kanibalė“

Trečiadienį Panevėžio Pusiaukelės namuose rasta negyva Viktorija Mikalauskaitė, kuri visuomenei buvo žinoma kaip viena iš „Šiaulių kanibalių“. Šiuose namuose laisvės atėmimo bausmę atlieka nuteistieji, kuriems taikomas laisvės apribojimas, bet jie gali dirbti ir socializuotis visuomenėje.

Policijos departamento pranešime nurodyta, kad apie 12.51 valandą rastas 1992 metais gimusios moters kūnas. Mirties aplinkybės kol kas neaiškios, pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurį atlieka Lietuvos kalėjimų tarnyba. Tad kol negalima pasakyti, ar moteris mirė dėl sveikatos problemų, pati sau atėmė gyvybę, o galbūt buvo nužudyta.

Kaip žurnalistams teigė šaltiniai, rasta negyva moteris yra būtent V. Mikalauskaitė (buvusi Lietuvninkaitė) – viena iš dviejų merginų, įvykdžiusių baisų nusikaltimą Šiauliuose, kuris nebuvo pamirštas net ir po daugiau nei dešimtmečio[1].

Šokiruojanti „kanibalių“ istorija sukrėtė visą Lietuvą

Kanibalės buvo nuteistos 20 metų laisvės atėmimo bausme. Niu Niu/Unsplash nuotrauka
Kanibalės buvo nuteistos 20 metų laisvės atėmimo bausme. Niu Niu/Unsplash nuotrauka

Šiaulių „kanibalių“ byla – tai viena iš labiausiai visuomenę šokiravusių istorijų per bene visą nepriklausomos Lietuvos laikotarpį. Šis žiaurus nusikaltimas sukėlė pasibaisėjimą ne tik dėl kraštutinio žiaurumo, bet ir dėl to, kad jį įvykdė dvi jaunos merginos, kurios tuo metu buvo vos 18 metų.

Viktorija Mikalauskaitė kartu su bendraamže Viktorija Uždavinyte 2011-aisiais žiauriai nužudė savo 17-metę draugę, o po to išniekino jos kūną. Viktorija bendramokslei nupjovė galvą, kai ši dar vis buvo gyva. Be to, vėliau abi bendrininkės supjaustė mirusiosios kūną dalimis, kai kurias kūno dalis išmėtė laukuose, o likusias dalis laikė šaldytuve, ketindamos jas išsikepti. Dėl šio fakto merginos buvo pramintos „Šiaulių kanibalėmis“.

Šis nusikaltimas ne tik sukrėtė visuomenę savo brutalumu, bet ir atskleidė gilias socialines bei psichologines problemas. Deja, V. Mikalauskaitė nebandė bendradarbiauti su psichiatrais ir tyrėjais.

Tiksli įvykių seka buvo atskleista teisme. Nusikaltimo metu 18-metės merginos buvo apsvaigusios nuo alkoholio. Jos pasikvietė savo draugę į butą, kur vėliau įvyko konfliktas, peraugęs į žiaurų smurto protrūkį. Nusikaltėlės surišo auką, kankino ją, o galiausiai nupjovė jai galvą, kai ji dar buvo gyva. Teismo psichiatrų liudijimu, šis veiksmas nebuvo spontaniškas – merginos tai padarė sąmoningai ir apgalvotai.

Abi merginos už tokį sveiku protu nesuvokiamą elgesį buvo nuteistos 20 metų laisvės atėmimo bausmėmis.

„Šiaulių kanibalės“ išėjo į laisvę neatlikusios pilnos bausmės

Nusikaltėlės atliko tik dalį numatytos bausmės. Matthew Ansley/Unsplash
Nusikaltėlės atliko tik dalį numatytos bausmės. Matthew Ansley/Unsplash

Tačiau praėjusių metų rugsėjį, po nusikaltimo prabėgus tik 12 metų, viešumoje pasirodė informacija, kad abi „Šiaulių kanibalės“ buvo paleistos iš kalėjimo atlikusios dalį bausmės. Pagal Lietuvos įstatymus, nuteistieji gali būti paleidžiami atlikus dalį bausmės už gerą elgesį ir reabilitacijos pastangas. Ši žinia sukėlė visuomenės nepasitenkinimą, nes daugelis manė, kad už tokį žiaurų nusikaltimą asmenys turėtų atlikti visą bausmės laikotarpį.

Verta pažymėti, kad mūsų teisėsauga ne tik paleido šias nusikaltėles, bet ir nužudytos merginos tėvams pasiūlė pasidaryti plastinę operaciją arba įsigyti ginklą[2].

„Kai iš Lietuvos kalėjimų tarnybos gavome laišką, kad jos perkeliamos į pusiaukelės namus, mums buvo pateikti 8 punktai, ko mes galėtume prašyti, siekdami nuo jų apsisaugoti. Mes galime teikti prašymą įsigyti ginklą, galime prašyti plastinių operacijų, pakeisti gyvenamą vietą arba pasikeisti pavardes. Jos tokios geros ir pūkuotos, kad jau gali išeiti į laisvę, bet mums nuo jų siūlo apsaugą?“ – tuo metu ironiškai klausė žiauriai nužudytos 17-metės mama.

V. Mikalauskaitė tuo metu gyveno Panevėžyje, dirbo kasininke vienoje iš parduotuvių ir gyveno su moterimi bei jos mažamečiu vaiku. Jau tada buvo kilę įtarimų dėl galimo smurto prieš mažametę mergaitę. Vaiko teisių tarnyba informavo, kad dėl to, jog yra galimai mušama, mergaitė buvo perkelta į saugią aplinką ir jai teikiama reikalinga pagalba.

„Mergaitė šiuo metu yra saugioje aplinkoje, su jai artimais žmonėmis. Toliau vertinsime situaciją, mergaitei suteiksime visą reikiamą pagalbą. Tyrimą dėl galimo smurto toliau atlieka teisėsauga, vertina visas aplinkybes“ – sakė Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėja Alina Žilinaitė.