„Pandų diplomatijos“ pabaiga – Kinija atsiima visas JAV paskolintas pandas

Gamta, Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Panda
Kinija didžiąsias pandas sėkmingai naudoja diplomatijoje, Nuotrauka J. Patrick Fischer

Visi juodai balti meškučiai grįžta namo

Iki 2024 metų pabaigos Amerikos zoologijos soduose nebeliks didžiųjų pandų. Jas kinai amerikiečiams nuomojo pastaruosius 50-imt metų, bet dabar visi gyvūnai grįžta namo.

Trys pandos Vašingtono zoologijos sodą, kuris naudojo jas kaip savo „firminį ženklą“ ir jų siluetais puošė bilietus, JAV paliks gruodį. Būtent tuomet baigia galioti susitarimas su Kinijos Laukinės gamtos apsaugos agentūra. Zoologijos sodą kuruojantis Smitsono institutas, prieš tai daugelį metų sėkmingai pratęsdavo turimą sutartį, dabar nebegali susitarti su Pekinu, o numos laikas nenumaldomai eina į pabaigą. [1]

Kiti trys amerikiečių zoologijos sodai – Atlantoje, San Diege ir Memfyje – arba jau atsisveikino su turėtais pūkuotais meškiais arba tai padarys iki metų pabaigos.

Nors abi šalys neigia, kad tokie sprendimai kaip nors susiję su didžiąją politika, Kinija jau labai seniai naudojasi „pandų diplomatija“ kaip įrankiu pritraukti ar padėkoti sąjungininkams ar nubausti nedraugams. Tarkim 2017 metais, žaidžiant diplomatiją, dvi pandas gavo Indonezija. [2]

„JAV praranda paskutines kiniškas pandas tuo metu, kai ryšiai su KLR pasiekė istorinį minimumą, o didžioji dalis buvusių bendradarbiavimo galimybių – sunaikintos“, – teigia agentūra „Bloomberg“.

Kalifornijos Šv. Marijos kolegijos profesorė ir knygos apie Kiniją „Pandų nacija“ autorė Elena Songster kinų reikalavimą grąžinti visas pandas sieja su konkrečiu užmoju.

„Jie [Kinijos valdžia] turi planą. Jie žino, ką daro“, – įsitikinusi mokslininkė.

Pandos plačiai pasklidusios po pasaulį

Kinijos pandos gyvena daugelyje pasaulio zoologijos sodų, tačiau nepriklauso jiems, o yra nuomojamos. Pratęsiamos sutartys KLR atneša didžiulį pelną. Pirmosios kinų pandos JAV pasirodė 1972 metais, po to, kai prezidentas Ričardas Niksonas normalizavo santykius su Padangių karalyste. Jo pavyzdžiu pasekė daugelis kitų šalių. 2013 metais atliktas tyrimas parodė, kad yra ryšys tarp susitarimų dėl urano tiekimo ir pandų „kelionių“ į Kanadą bei Prancūziją. 2018 metais, šalies nepriklausomybės jubiliejaus proga, Kinija paskolino pandas Suomijai.

Kalbant apie JAV, pandų susigrąžinimą lemia ir nepolitinės priežastys. Reikalas tas, kad jos pasiekė tokį amžių, jog vis tiek, net ir pratęsus sutartį, jas tektų grąžinti į gimtinę. Kai kurie gyvūnai jau turėjo būti grįžę, tačiau planus pakoregavo pasaulinė COVID -19 pandemija.

Be to, kadangi didžiosioms pandoms nebegresia išnykimas, Kinija stato nuosavą nacionalinių parkų tinklą, ir, tikėtina, nebejaučia poreikio dalintis gyvūnais su kitomis valstybėmis.[3]

Iki šiol KLR užsienio šalių zoologijos sodų galimybėmis naudojosi tam, kad didintų pandų populiaciją: pagal susitarimą, visi išnuomotų gyvūnų palikuonis privalėjo grįžti į „istorinę tėvynę“ iki jiems sukaks ketveri. Remiantis šiuo punktu, Pekinas 2019 m. lapkritį organizavo specialų reisą, kuriuo iš Vašingtono buvo parskraidinta panda Bei Bei, gimusi Smitsono instituto Nacionaliniame parke.[4]

Amerikos zoologijos sodams ateina liūdnos dienos

Kol kas neaišku, ką toliau darys Vašingtono zoologijos sodas, iki šiol pandas naudojęs kaip savotišką „magnetą. „Bloomberg“ nuomone, kinų sprendimas, kaip ir 1999 metais, greičiausiai bus laikinas – tuomet Vašingtonas be meškiukų buvo metus.

Didžioji panda – lokinių šeimos rūšis. WWF organizacijos simbolis, dėl savo riboto paplitimo laikomas bendru nykstančių rūšių apsaugos simboliu. Nors ir priklauso plėšriesiems žinduoliams, pandos yra žolėdės, minta daugiausia bambukais, racioną paįvairina vaisiais ir vabzdžiais. [5]

„Arba Kinija gali pasiūlyti pandas kaip apdovanojimą per artėjančias diplomatų derybas“, – prognozuoja „Bloomberg“. Agentūros vertinimu, JAV ir Kinija vis dar laiko „duris atviras“, todėl tikėtinas santykių atšilimas. Situaciją gali pagerinti ir asmeninis Džo Baideno bei Si Dzinpingo, kurie nesimatė beveik ketverius metus, susitikimas.

Tikimasi, kad Kinijos lyderis dalyvaus šiemet San Franciske vyksiančiame Azijos – Ramiojo vandenyno ekonominiame forume. Labai tikėtina, kad į Kaliforniją Si Dzinpingas gali atsivežti ir keletą pandų.

Kinijos ambasada Vašingtone taip pat išsakė prielaidą, kad klausimas gali išsispręsti draugiškai. Diplomatinės misijos atstovas Lju Penjuis pareiškė, kad abi šalis dabar aptaria bendradarbiavimo galimybes didžiųjų pandų apsaugos ir tyrinėjimo srityje. Pasak jo, taip lemia ta aplinkybė, kad iki šiol buvo nemažai nuveikta selekcijos, ligų kontrolės bei visuomenės informavimo srityse.

JAV valstybės departamento atstovai į klausimą apie namo grįžtančias pandas atsakė, kad sutartis sudaro ne dviejų šalių vyriausybės, o zoologijos sodai ir Kinijos Laukinės gamtos apsaugos asociacija ir tai yra geros valios gestai.