Išjungus generatorių pacientai mirė
Izraelio ministras pirmininkas praeitą savaitę atmetė Vakarų sąjungininkų raginimus labiau ginti palestiniečių civilius gyventojus, kariams apsupus didžiausią Gazos Ruožo ligoninę, kurioje, dingus elektrai, mirė penki pacientai, įskaitant neišnešiotą kūdikį[1].
Izraelis Šifos ligoninę vaizdavo kaip pagrindinę „Hamas“ vadavietę, sakydamas, kad kovotojai naudoja civilius gyventojus kaip gyvuosius skydus, po ja įrengdami bunkerius. Pastarosiomis dienomis, suintensyvėjus kovoms prie Šifos ir kitų ligoninių šiaurinėje Gazos ruožo dalyje, galiausiai baigėsi ir gyvybei palaikyti reikalingos atsargos.
„Nėra elektros. Nebeveikia medicininiai prietaisai. Pacientai, ypač intensyviosios terapijos skyriuje, palaipsniui miršta“, – sakė ligoninės direktorius Mohammed Abu Selmia, kalbėdamas telefonu šaudymo bei sprogimo garsų fone.
O iš tikrųjų buvo taip, kad Izraelio kariai šaudė į visus, esančius ligoninės išorėje ir viduje, ir neleido judėti tarp komplekso pastatų.
„Hamas“ daro viską, kad civiliai neišvyktų
Teiginį, neva Izraelio kariai buvo vienintelis ugnies šaltinis, patikrinti sudėtinga.
Paklaustas apie pranešimus, teigiančius, jog kariai šaudė į Šifos kiemą, Izraelio kariuomenės atstovas spaudai Peter Lerner atsakė tik tiek, kad pastarieji yra vykstančių intensyvių kovų su „Hamas“ netoli minėtos teritorijos įkarštyje. Taip pat pridūrė, jog kariuomenė imasi visų įmanomų priemonių, kad išvengtų žalos civiliams gyventojams.
Visgi iniciatyva apčiuopiamų rezultatų nedavė: išjungus generatorių mirtinai nukentėjo keletas pacientų. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Medhat Abbas teigė, kad Šifa iš viso slaugė dar ir 37 neišnešiotus kūdikius.
Pažymima, kad Izraelis kasdien kelioms valandoms atverdavo pagrindinį kelią, vedantį į pietus, jog civiliai gyventojai galėtų pabėgti. Praeitą savaitę kariuomenė iš tiesų pirmą kartą paskelbė trumpą kovų pertrauką, kuri yra evakuacijos lango dalis, konkrečiai įvardydama šalia Gazos miesto esančią Džabalijos miesto pabėgėlių stovyklą.
Ministras Pirmininkas Benjamin Netanyahu patikslino, esą atsakomybė už bet kokią žalą civiliams gyventojams bet kokiu atveju tenka „Hamas“, pakartodamas seniai išsakytus kaltinimus, kad kovotojų grupuotė naudoja civilius Gazos ruože kaip gyvuosius skydus. Nors Izraelis ragino gyventojus palikti kovų zonas, „Hamas“ daro viską, kad neleistų jiems išvykti.
Pareiškimas nuskambėjo iškart po to, kai Prancūzijos prezidentas Emmanuel Macron paragino nutraukti ugnį, skatindamas kitus lyderius prisijungti prie jo – „nes Izraelio vykdomam bombardavimui nėra jokio pateisinimo“.
Dėl Izraelio atakų kyla nesutarimų su sąjungininkais
Po spalio 7 d. „Hamas“ įvykdyto mirtino išpuolio prieš Izraelį, per kurį žuvo mažiausiai 1 200 žmonių, Izraelio sąjungininkai gynė šalies teisę gintis. Tačiau dabar, kai karas tęsiasi jau antrą mėnesį, vis labiau skiriasi nuomonės dėl to, kaip Izraelis turėtų kovoti[2].
Taigi, nors JAV siekė laikinų pertraukų, kurios leistų plačiau paskirstyti pagalbą civiliams gyventojams apgultoje teritorijoje, kurioje sąlygos darosi vis sunkesnės, Izraelis sutiko tik su trumpais kasdieniniais laikotarpiais, per kuriuos pastarieji gali palikti antžeminių kovų rajoną Gazos šiaurėje ir pėsčiomis keliauti į pietus pagrindine teritorijos šiaurės-pietų arterija[3].
Nuo tada, kai prieš savaitę pirmą kartą buvo paskelbta apie šiuos evakuacijos langus, iš šiaurinės Gazos ruožo dalies pabėgo daugiau kaip 150 000 civilių gyventojų. Paskelbus dar vieną evakuacijos langą, dešimtys tūkstančių žmonių liko šiaurinėje Gazos dalyje, daugeliui prisiglaudus ligoninėse bei kitose perpildytose patalpose.
Palestiniečių civiliai gyventojai ir teisių gynėjai vis tik prieštarauja Izraelio teiginiui, jog pietinės evakuacijos zonos yra „santykinai saugios“, pažymėdami, kad Izraelis ir toliau bombarduoja visą Gazos ruožą, įskaitant oro antskrydžius pietuose, kurie buvo nukreipti prieš „Hamas“ lyderius, tačiau pražudė daug moterų bei vaikų.
JAV ir Izraelio požiūriai į tai, kaip turėtų atrodyti Gazos ruožas po karo, skiriasi
Izraelis teigė, kad pagrindinis karo tikslas – sutriuškinti „Hamas“, – kovotojų grupuotę, kuri Gazą valdo jau 16 metų.
Valstybės sekretorius Antony Blinken taip pat išdėstė pagrindinius pokario Gazos principus, iš kurių dalis prieštarauja siauram Izraelio požiūriui[4]. Jie apima „jokio prievartinio palestiniečių perkėlimo iš Gazos; nenaudoti Gazos kaip platformos terorizmui ar kitiems išpuoliams prieš Izraelį; nemažinti Gazos teritorijos; įsipareigoti siekti, jog Gazą bei Vakarų Krantą vieningai valdytų palestiniečiai“. Pastarosiomis dienomis susirūpinimas dar labiau padidėjo, nes kovos tankiai apgyvendintuose Gazos miesto rajonuose priartėjo prie ligoninių, kuriomis naudojasi grupuotės kovotojai.
Pavyzdžiui, dar praeitą šeštadienį palestiniečiai teigė, kad Izraelio kariai yra netoli didžiausios Gazos Ruožo Šifos ligoninės, nepaisant to, jog „Hamas“ ir ligoninės personalas kalbas apie vadavietę po ligonine neigė.
Tiesa ta, kad pastarosiomis savaitėmis Šifos komplekse slėpėsi tūkstančiai civilių gyventojų, tačiau penktadienį daugelis jų pabėgo po kelių netoliese įvykdytų smūgių. Šiuo metu jame tebėra 1 500 pacientų, 1 500 medicinos darbuotojų ir nuo 15 000 iki 20 000 žmonių, ieškančių prieglobsčio ir meldžiančių maisto, vandens bei elektros.
Fiksuojama, kad Izraelio kariuomenė žengia gilyn į miestą iš pietinio ir šiaurinio jo flangų, tūkstančiams žmonių bėgant iš Šifos ir kitų atakuojamų ligoninių – o juk visiems, deja, išeiti neįmanoma.