P. Gražulis V. Čmilytei : jūs nei karto neatsiprašėte už senelio ir tėvo padarytus nusikaltimus

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
P. Gražulis
P. Gražulis pareikalavo Seimo Pirmininkės atsiprašyti už jos tėvo ir senelio nusikaltimus Lietuvai. Stop kadras

Diskusijose dėl R. Žemaitaičio apkaltos – aštrūs P. Gražulio kirčiai valdantiesiems

Seimas antradienį po pateikimo pritarė valdančiųjų teikiamam projektui dėl apkaltos antisemitiniais pasisakymais dalį parlamentarų ir visuomenės papiktinusiam parlamentarui Remigijui Žemaitaičiui. Politikas prieš kurį laiką savo socialiniame tinkle paskelbė įrašus, kurie yra laikomi antisemitiniais, tačiau jis pats teigia, kad jo nuomonės nėra tokios.

Už apkaltos projektą Seime balsavo 66 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 2 parlamentarai. Didžioji dalis opozicijos balsavime nedalyvavo, o valdančiųjų iniciatyvai palaikymą išsakė tik opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Algirdas Sysas ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narė Rima Baškienė.

Tačiau ši valdančiųjų iniciatyva susilaukė opozicijos kritikos, o ypač kritiškai pasisakė parlamentaras Petras Gražulis.

Kalbėdamas Seimo tribūnoje politikas ypatingai atkreipė dėmesį į Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen šeimos ryšius su NKGB[1].

V. Čmilytė-Nielsen
V. Čmilytė-Nielsen sulaukė kaltinimų iš P. Gražulio. Stop kadras

P. Gražulis Seimo Pirmininkei priminė dėmėtą jos šeimos praeitį, valdančiųjų valdymą lygino su stalinizmu

P. Gražulis, pasisakęs dėl R. Žemaitaičio apkaltos negailėjo kritikos valdantiesiems ir ypač, Seimo Pirmininkei V. Čmilytei-Nielsen.

„Gerbiami Seimo nariai, man atrodo, kad patylėti progą praleido ponia Seimo Pirmininkė Čmilytė-Nielsen, kurios senelis Čmil, tėvas taip pat, atvažiavo ir laisvę kabutėse atvežė į Lietuvą su tanku, o senelis buvo 37-as NKGB rezervistų sąraše. Ponia pirmininke, jūs nei karto viešai neatsiprašėte už savo senelio ir tėvo padarytus nusikaltimus Lietuvai. Nei karto“, – kalbėjo Seimo narys.

P. Gražulis retoriškai klausė, kas nutiktų, jei Lietuvoje vėl pasisuktų politinė situacija ir abejojo, ar tik Seimo Pirmininkė negrįžtų prie savo tėvo bei senelio politinių nuostatų.

„Šitos vėliavos, labai plačios Ukrainos, greitai pasikeistų gal rusiškomis vėliavomis arba įsitrauktumėte senelio ar tėvo dokumentus ir mylėtumėte kitą sistemą. Štai jūsų patriotiškumas. Jums reikėjo geriau patylėti“, – teigė P. Gražulis.

Politikas kalbėjo ir apie R. Žemaitaičio anksčiau išsakytas, antisemitiškomis laikomas pažiūras, kurios, pasak P. Gražulio, nėra vertinamos teisingai.

„Geriamieji, nėra nei vienos šventos tautos. Kiekvienoje tautoje yra didvyrių ir nusikaltėlių. Ne išimtis yra ir žydų tauta“, – pabrėžė parlamentaras.

P. Gražulio teigimu, Seimo narys R. Žemaitaitis niekada nekaltino visos žydų tautos: jis kaltino tik atskirus asmenis bei atskirus Izraelio veiksmus.

„Ar jūs pritariate, kad Izraelio vyriausybė griautų Europos Sąjungos pastatytas mokyklas? Pritariate tam? Ar tai vienu žodžiu tikrai yra nusikaltimas, kurį reikia pasmerkti?“, – kolegų Seimo salėje klausė politikas.

Ragindamas žiūrėti į situacijos esmę ir į principus, politikas taip pat aštriai sukritikavo šią valdančiųjų iniciatyvą ir visą jų valdymą, lygindamas jį su stalinizmu ir bolševizmu.

„Gerbiamieji, kur jūs einate? Bolševizmas. Baisiau negu stalinizmas. Jūs einate stalinizmo keliais. Žodžio negalima pasakyti. Tiesos negalima pasakyti. Apkaltos už tiesą. Atsipeikėkit vieną kartą“, – kalbėjo P. Gražulis.

R. Žemaitatis
Seimas pritarė valdančiųjų teikiamam projektui dėl apkaltos antisemitiniais pasisakymais pasižymėjusiam R. Žemaitaičiui. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

R. Žemaitaitis dėl tarimai antisemitinių įrašų susilaukė net teisėsaugos dėmesio

Birželio mėnesį savo socialiniame tinkle Seimo narys R. Žemaitaitis paskelbė 30-ies žydų sąrašą, kurie, politiko teigimu, veikė su Lietuvą okupavusiais rusais ir net siuntė lietuvius į tremtį. 

Po šio įrašo visuomenėje netrūko įvairių reakcijų, sureagavo ir mūsų valstybės politikai, ir žydų bendruomenė. Pasigirdus nuomonei, kad tokie R. Žemaitaičio teiginiai yra antisemitiniai, pats politikas tai neigė.

R. Žemaitaitis apie žydus prieštaringai yra pasisakęs ir anksčiau. Teigė, kad žydai lietuvius kaltina juos išdavus, reikalauja atsiprašymų, tačiau patys niekada neatsiprašė lietuvių tautos už tai, ką padarė. Politikas taip pat dalinosi istorijomis, kuriose pasakojama apie tai, kaip žydai galimai koloboravo prieš lietuvius.

Po kilusių diskusijų visuomenėje, rugpjūčio pabaigoje susirinkusi koalicinė taryba sutarė inicijuoti apkaltą R. Žemaitaičiui, nors opozicija ir abejoja, ar tokia apkalta turi realų teisinį pagrindą.

Jau anksčiau dėl socialiniuose tinkluose skelbtų įrašų apie žydus R. Žemaitaitis sulaukė teisėsaugos dėmesio. Politikui buvo iškelta baudžiamoji byla pagal Baudžiamojo kodekso 170 str. 2 dalį. Šis straipsnis numato teisinę atsakomybę už viešą neapykantos skatinimą bei kurstymą prieš žmonių grupę dėl jų tautybės.

Gegužės pradžioje Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai taip pat įvertino Seimo nario viešus pasisakymus, kurie galimai būtų susieti su antisemitizmo ir neapykantos skleidimu, tuomet taip pat pradėtas ikiteisminis tyrimas.