P. Gražulis per savo inauguraciją valgys keptą ožį

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
P. Gražulis
P. Gražulis pasišaipė iš prezidento bei valdančiųjų, sukritikavo kolegas. Stop kadras

Praūžė prezidento G. Nausėdos inauguracija, į ją sureagavo europarlamentaras P. Gražu

Praėjusį penktadienį įvyko prezidento Gitano Nausėdos inauguracija. Pirmiausia prezidentas antrai kadencijai prisiekė seimo posėdžio metu, o vakare lauke jau šventinis šios progos paminėjimas bei oficiali vakarienė.

Į prezidento inauguracijos pokylį Prezidentūros kieme buvo pakviesta per 2 tūkst. svečių, tarp jų – tiek politikos, tiek ir verslo bei pramogų pasaulio elitas.

Prezidento patarėjas Frederikas Jansonas teigė, kad G.Nausėda siekė, jog inauguracijos renginių dalyviai būtų pasirinkti „atsižvelgiant į gerovės valstybės atskirčių mažinimo politiką“, tad esą buvo siekiama kuo platesnio tiek socialinių, tiek visuomenės grupių atstovavimo[1].

Iš tiesų, ne vieną pilietį, dėl skirtingų priežasčių, galėjo nustebinti prezidento inauguracijos pokylio svečių sąrašas. Nuostabą reiškė ne tik eiliniai lietuviai, tačiau ir žinomi šalies politikai, vienas jų – europarlamentaras Petras Gražulis.

G. Nausėda
G. Nausėda buvo perrinktas antrai kadencijai. ELTA nuotrauka

P. Gražulis pasišaipė iš prezidento inauguracijos puotos, pažėrė kritikos kolegoms

Buvęs seimo narys, naujasis europarlamentaras P. Gražulis pasisakė apie penktadienį įvykusią prezidento G. Nausėdos inauguraciją. Savo asmeninėje feisbuko paskyroje patalpinęs vaizdo įrašą, jis pastebėjo, kad pats kvietimo į šventinę puotą negavo, nors ir patikino, kad galimai joje net nebūtų sudalyvavęs[2].

„Prikviesta labai daug svečių. Žinoma, aš negavau pakvietimo, nors esu europarlamentaras, visi kiti tuos pakvietimus gavo. Bet kažin, ar aš būčiau dalyvavęs, net jei mane ir būtų pakvietęs. Žinot, kada jis stebėjosi kaip žmonės gali balsuoti už mane, kuris 1987 m. su savo kolegom disidentais, politiniais kaliniais organizavo mitingą prie Mickevičiaus paminklo, reikalavo, kad Lietuva atgautų laisvę ir nepriklausomybę, pasmerkė Molotovo-Ribentropo paktą. Jis tuo metu jau taikėsi ir kūrė sau gerbūvį, taikėsi į komunistų partiją. 1988 m. pradžioje, mane nuteisė sovietai. Už tai, kad norėjau organizuoti Vasario 16, izoliuoti mane. Aš atsisakiau. Tačiau prezidentas Nausėda, dar stipriau kurdamas sau komunistinę ateitį, įstojo į komunistų partiją. Man tikrai jokia čia garbė su buvusiais komunistais būti už bendro stalo“, – pabrėžė P. Gražulis, primindamas prezidento komunistinę praeitį.

P. Gražulis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad į inauguracijos vakarienę buvo pakviesti kiti, šalies politinėje arenoje nevienareikšmiškai vertinami politikai.

„Bet kas man įdomiausia, pakvietė Širinskienę. Ir pakvietė Žemaitaitį. Jis pasirodo jau ne antisemitas. Jis jau yra kolega prezidento. Gal kai kurių konservatorių nepakvietė, nežinau, ar Landsbergiuką pakvietė. Ir sakė, kad jis yra fainas vyras. Spaudžia prezidentui ranką. Tai kas čia Remigijau, vaidyba? Ar negalėjai tuo patriotu, kovotoju už žmones pavaidinti bent iki seimo rinkimų, kurie labai greitai, iškentėti? Bet neiškentėjai. Ir su kuo tada tu dirbsi Remigijau? Neaišku. Gal ir dirbsi su prezidento aplinka, su socdemais, kurie tave išvarė iš seimo, konservatoriais, kurie tave išvarė iš seimo. Gal, manau, tu su jais ir darbuosiesi, tu tiksiesi. Žinoma, tu neatimsi nei vieno balso iš konservatorių, gal vieną kitą iš socialdemokratų, iš valstiečių, iš opozicijos tu atimsi balsus. Tai labai naudinga. Tai labai naudinga valdantiesiems. Kaip lygiai taip pat, prašiau, kad atsiimk kandidatūrą, kelk, paremk Vėgėlę, kad nepatektų Šimonytė į antrą turą. Tu nepaklausei. Tau dėkingi ne tik prezidentas Nausėda, bet tau dėkinga ir Šimonytė, kartu su konservatoriais“, – sako netrukus į Briuselį bei Europos Parlamentą iškeliauti turintis politikas.

O savo paskelbto vaizdo įrašo pabaigoje, P. Gražulis nepraleido progos ir pasišaipyti tiek iš prezidento, tiek iš valdančiųjų, užsimindamas jau apie savo organizuojamas puotą bei vaišes.

„Bet aš nenuliūstu. Aš tikrai galvoju, kad ir man reikės padaryti šventę, didelę. Sukviesiu visus žmones. Kodėl? Va čia prie šitos kepsninės. Taigi Nausėda visus vaišins vėgėle kaip rašė spauda, žuvimi. O aš visus vaišinsiu ir kepsiu, manau, čia labai ilga šita kepsninė, ožį. Manau, kad čia ne tik jaunas ožiukas, bet ir senas tilptų. Iškepsiu ir kviesiu. Kviesiu ir Nausėdą. Tegu ateina. Ir pabandysim kartu visi valgyti ožį. Bet datos neskelbiu, bet greitai sužinosit“, – sakė P. Gražulis.

Nepaisant kritikos ir konkurentų nuostabos, P. Gražulis keliauja į EP

Birželį vykusiuose EP rinkimuose P. Gražulis nustebino ne vieną bei užtildė kritikus. Galbūt netikėtai, tačiau politikas iškovojo mandatą į EP, jo vedama Tautos ir teisingumo sąjunga EP rinkimuose surinko 5,45 proc. balsų.

P. Gražulis
P. Gražulis pateko į EP. ELTA nuotrauka

Po rinkimų, tokius jų rezultatus komentavo ir G. Nausėda. Prezidentas sakė, kad P. Gražulio pergalė nenustebino, tačiau kartu jis sukritikavo politiką.

„Visada atsiranda žmonių, kurie išnaudoja dalies žmonių nuotaikas ir daro tai pakankamai gudriai – kalbu apie poną Vaitkų prezidento rinkimuose, apie poną Gražulį ne tik EP rinkimuose, bet ir daugybėje kitų rinkimų. Jie dirba savo darbą, o demokratijos jėgos, šiuo atveju, pralaimi, nes jos nepasiūlo alternatyvos arba tų sprendimų būdų, kurių žmonės laukia“, – teigė G. Nausėda.

Į tai netruko atsakyti pats P. Gražulis, pažymėjęs, kad prezidentas jam nėra joks autoritetas.

„Prezidente, jūs niekinate visus tuos, kurie balsavo už mane. Norėdamas prisitaikyti prie sistemos, landsbergių sistemos. Aš tik vieno dalyko dabar laukiu, kada jūs pateiksite kaip kandidatą į Europos Komisiją seimui poną Landsbergį. Jūs visais klausimais su jais kolaboravote. Nusileidote jiems visais klausimais, nežiūrint, kad jie tyčiojosi iš jūsų“, – teigė politikas.

P. Gražulio teigimu, jeigu ateityje „keistųsi politinė sistema ir ateitų Putinas, G. Nausėda būtų pirmas, kuris jam paspaustų ranką, kad sukurtų savo gerovės valstybę“.

„Jūs atvirstumėte į komunistų partiją, į kurią įstojote 87-ais metais. Taigi, sėkmės jums. O rinkimuose, rinkimų rezultatais jūs labai nesidžiaukit. Ir aš balsavau ne už jus, bet prieš Šimonytę balsuodamas už jus. Ir pusė tokių žmonių buvo. Taigi, nesate man joks autoritetas ir jokia man nesate vertybė“, – teigė P. Gražulis.