Suprasti akimirksniu
  • Štai kaip atrodo kasdienybė, kai priklausomybė laikoma visuomenės sveikatos problema, o ne nusikaltimu
  • Įstatymo projekte numatyta bausmė iki vienerių metų kalėjimo
  • Vartojimo mastai ir toliau išliks, nors galimai bus kiek diskretiškesni
Šaltiniai
Svaiginimasis
Opioidų krizė JAV: Oregonas svarsto galimybę dekriminalizuoti narkotikus. Jonathan Gonzalez/Unsplash nuotrauka

Štai kaip atrodo kasdienybė, kai priklausomybė laikoma visuomenės sveikatos problema, o ne nusikaltimu

Įprastas vaizdas Portlande, Oregono valstijos centro gatvėse atrodo taip: žmonės prie parduotuvių, prašmatnių restoranų ir viešbučių, ant šaligatvių kampų bei suoliukų, susikūprinę virš žiebtuvėlių, laikomų prie folijos lakštų ar metamfetamino „bombų“ daro kai ką mirtinai pavojingo. Vėlgi, kol kai kurie ant galvų užsimeta antklodes bei slepiasi už betoninių užtvarų, kiti gi priešingai – moja randų išvagota ranka.

Tiesa ta, jog iki šiol nereikėjo būti paranojiškam ir nerimauti dėl policininkų, o gyvenimas daugiausiai gyventojų turinčio Oregono miesto gatvėse rodėsi laisvas nepaisant prieštaringo laiko „praleidimo“ būdo – nesvarbu, ar rūkytumėte fentanilį viešajame parke, ar vartotumėte metamfetaminą prie senos autobusų stoties, tapusios benamių prieglauda. Nors ši, švelniai tariant, kontroversiška veikla – kad ir kokia ji baugi ir kenksminga bebūtų – įprastai buvo lyginama su cigarečių rūkymu, dėl kurio nereikia jaudintis, stengiamasi imtis griežtesnių priemonių, dekonstruojant šį įprotį nelegaliu[1].

Iš tiesų dar 2020 m. Oregono gyventojai atvertė naują lapą, kuriuo remiantis buvo sukurtas liberaliausias šalyje narkotikų įstatymas, dekriminalizuojantis nedidelio kiekio neteisėtų narkotikų laikymą ir nukreipiantis šimtus milijonų dolerių kanapių mokesčių priklausomybės ligų gydymo paslaugoms[2]. Ši priemonė buvo reklamuojama kaip revoliucinis požiūris, pagal kurį priklausomybė laikoma visuomenės sveikatos problema, o ne nusikaltimu. 

Visgi skeptiškas požiūris į minėtą metodą išryškėjo Amerikos miestams apčiuopus it ant mielių išsikerojusią narkotikų krizę.

Statistika liudija, kad 2021 m. JAV mirčių nuo narkotikų perdozavimo skaičius pirmą kartą perkopė 100 000[3]. Nors nemaža dalis žmonių teigia, neva visa tai susiję su COVID sukeltais medicininės priežiūros sutrikimais, strėles taikomos į padidėjusias psichikos sveikatos problemas bei paplitusį mirtinų narkotikų prieinamumą, kurį lemia plačiai taikoma priemonė, pagal kurią, užuot suėmus narkotikų vartotojus, policija jiems išduoda 100 JAV dolerių vertės baudą kartu su kortele, kurioje nurodytas priklausomybės ligų gydymo paslaugų karštosios linijos numeris, kuriuo jie gali paskambinti mainais už pagalbą atleidžiant nuo baudos.
Štai kaip atrodo kasdienybė, kai priklausomybė laikoma visuomenės sveikatos problema, o ne nusikaltimu. Dan Meyers/Unsplash nuotrauka
Štai kaip atrodo kasdienybė, kai priklausomybė laikoma visuomenės sveikatos problema, o ne nusikaltimu. Dan Meyers/Unsplash nuotrauka

Įstatymo projekte numatyta bausmė iki vienerių metų kalėjimo

Dabar, susidūrę su visuomenės spaudimu, kai padaugėjo mirčių nuo perdozavimo, valstijos įstatymų leidėjai ruošiasi balsuoti dėl pakartotinio kriminalizavimo per sesiją, kuri prasidėjo anksčiau šį mėnesį. 

Demokratai, kurie sudaro daugumą valstijos parlamente, siekia įstatymo projekto, pagal kurį nedidelio masto narkotikų laikymas būtų laikomas nedideliu nusižengimu, už kurį būtų baudžiama iki 30 dienų kalėjime, o vietoj kaltinimų būtų suteikiama galimybė gydytis. Kadangi 110 priemonei pritarė 58 proc. rinkėjų, įskaitant 74 proc. Portlando Multnomah apygardos rinkėjų, įstatymas įsigaliojo 2021 m. vasario mėn. Tačiau jau rugpjūčio mėn. Emersono koledžo atliktos apklausos duomenimis, 56 proc. oregoniečių pritarė visiškam 110 priemonės panaikinimui; 64 proc. – įstatymo pakeitimams.

„Tapo labai akivaizdu, kad tai, kas vyksta Portlando gatvėse ir kas dedasi pagrindinėje Oregono gatvėje, yra nepriimtina“, – sakė valstijos senato daugumos lyderė demokratė Keitė Lieber, viena iš įstatymų leidėjų priklausomybių komiteto pirmininkių.
Siūlomame įstatymo projekte numatytos griežtesnės bausmės narkotikų platintojams, platesnė galimybė gauti vaistų nuo opioidų priklausomybės ir išplėstos sveikimo bei apgyvendinimo paslaugos kartu su narkotikų prevencijos programomis. Kita vertus, respublikonų įstatymų leidėjai šįkart įsitikinę, jog įstatymo projektas yra nepakankamas – pastarųjų pasiūlymuose numatyta iki metų kalėjimo už narkotikų laikymą, o vietoj kalėjimo – galimybė gydytis ir taikyti lygtinį paleidimą.
„Mums reikia rimtų bausmių, kad užtikrintume, jog žmonės pradėtų gydytis, o ne liktų gatvėje“, – sakė valstijos senato mažumos lyderis Timas Knoppas.

Portlandas, maždaug 630 000 gyventojų turintis miestas, garsėjantis kavinėmis, dviračių takais, knygynais ir alaus daryklomis, jau seniai kovoja su benamių problema. Dėl COVID-19 pandemijos įprastai gyvybingas bei triukšmingas miesto centras buvo ištuštėjęs. Situacija dar labiau pablogėjo įsitvirtinus fentanilio krizei, primenančiai siaubo filmo takelį – su parduotuvių vitrinomis, užkaltomis lentomis ir šaligatvias, pasidengusiais palapinėmis ir šiukšlių kalnais. 

Vis dėlto Tera Hurst, kurios vadovaujamas Oregono sveikatos teisingumo atkūrimo aljansas daugiausia dėmesio skyrė 110 priemonės įgyvendinimui, nemano, jog siūlomi griežtesni pakeitimai bus veiksmingi.
„Tai neišgelbės gyvybių. Priešingai, sudarys kliūčių apsirūpinti būstu bei įsidarbinti, o būtent tai ir daro teistumo įrašai“, – tvirtino T. Hurst.
Įstatymo projekte numatyta bausmė iki vienerių metų kalėjimo. Youtube stop kadras
Įstatymo projekte numatyta bausmė iki vienerių metų kalėjimo. Youtube stop kadras

Vartojimo mastai ir toliau išliks, nors galimai bus kiek diskretiškesni

2019-2020 m. mirčių nuo narkotikų perdozavimo Oregone padaugėjo trečdaliu, o 2021 m. – dar 44 proc., todėl, remiantis naujausiais JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro metiniais duomenimis, regionas pateko tarp septynių valstijų, kuriose procentinis padidėjimas buvo dviženklis[4]. Skaičiuojama, jog visoje šalyje mirčių nuo narkotikų perdozavimo padaugėjo 0,7 proc. nuo 108 825 amerikiečių 2022 m. iki daugiau kaip 109 000 2023 m. 

Padėtį dar labiau pablogino tai, kad Oregono 110-osios priemonės lėšos atkūrimo programoms buvo skirstomos pernelyg lėtai, todėl įstatymo priėmimo pradžioje valstijos gydymo nuo narkotikų infrastruktūra buvo nepakankama. Šiaip ar taip, jei 110 priemonė bus panaikinta arba pakeista, numatoma, kad vartojimo mastai ir toliau išliks, nors galimai bus kiek diskretiškesni.