Penktadienį „ChatGPT“ kūrėja „OpenAI“ pristatė struktūrinės pertvarkos planus, pagal kuriuos dirbtinio intelekto lyderė nebebus kontroliuojama ne pelno siekiančios įmonės.
2015 m. „OpenAI“ buvo įkurta kaip ne pelno siekianti įmonė, tačiau per tą laiką ji tapo „riboto“ pelno siekiančia įmone, kuri gali uždirbti pinigus iki tam tikros ribos.
Dabar ji nusprendė tapti pelno siekiančia viešosios naudos korporacija (angl. public benefit corporation, PBC), nes taip galės pritraukti daugiau investicijų.
Tinklaraščio įraše įmonė pranešė planuojanti persitvarkyti į PBC, o tai „reikalauja, kad priimdama sprendimus ji atsižvelgtų į akcininkų, suinteresuotųjų šalių ir visuomenės interesus“.
„Tai leis mums pritraukti reikalingą kapitalą įprastomis sąlygomis, kaip ir kitoms šio tipo įmonėms“, – pridūrė „OpenAI“.
Įmonė paaiškino, kad jai teks pritraukti daugiau kapitalo, nei manyta anksčiau, motyvuodama, kad didžiosios kompanijos šiuo metu dirbtinio intelekto plėtrai skiria šimtus milijardų dolerių.
„Investuotojai nori mus paremti, tačiau, esant tokiam kapitalo mastui, mums reikia daugiau įprastinio kapitalo ir mažiau specifinių struktūrinių ypatumų“, – teigė „OpenAI“.
Šiuo metu įmonės struktūra neleidžia valdybai tiesiogiai atsižvelgti į interesus tų, kurie finansuotų jos misiją.
Dabartinė struktūra taip pat „neleidžia ne pelno siekiančiai įmonei apsiimti daugiau, nei vykdyti pelno siekiančios įmonės kontrolę“, teigė ji.
Po restruktūrizavimo PBC kontroliuos „OpenAI“ veiklą ir verslą.
Jos ne pelno siekiantis padalinys suburs komandą, kuri vykdys labdaros iniciatyvas tokiose srityse kaip sveikatos apsauga.
„OpenAI“, kaip dirbtinio intelekto jėgainė, sulaukia vis didesnio reguliuotojų dėmesio, pastaruoju metu pasiekusi stulbinantį 157 mlrd. dolerių įvertinimą.
Samo Altmano vadovaujama įmonė tapo vienu sėkmingiausių startuolių Silicio slėnio istorijoje. 2022 m. ji sulaukė visuotinio žiniasklaidos dėmesio, pristačiusi generatyvinį dirbtinio intelekto pokalbių robotą „ChatGPT“.
Tačiau 2023 m. pabaigoje, kai valdyba Samą Altmaną netikėtai atleido, pradinė įmonės sąranga subyrėjo. Darbuotojai sukilo ir S. Altmanas galiausiai buvo grąžintas į vadovo poziciją, o su jo atleidimu susiję asmenys paliko įmonę.
Dėl susidariusios padėties sunerimę naujieji investuotojai pareikalavo, kad „OpenAI“ per dvejus metus taptų tradicine pelno siekiančia įmone.
Tikėtina, kad restruktūrizavimo pastangos susidurs su kliūtimis, nes pranešama, kad Elonas Muskas jau paprašė JAV teismo neleisti „OpenAI“ tapti pelno siekiančia įmone.
Parengta remiantis elta.