Įtakingiausių žvalgybos tarnybų susitikime aptartas karas Ukrainoje ir tarptautinis nusikalstamumas
Daugiau nei dvidešimties didžiausių pasaulio žvalgybos tarnybų aukšto rango atstovai šį savaitgalį susitiko Singapūre, kaip tik tuo metu, kai čia vyko Azijos saugumo viršūnių suvažiavimas[1]. Tarp slapto susitikimo dalyvių buvo aukšto rango Kinijos, Indijos, JAV ir kitų valstybių atstovai, kurie aptarė karą Ukrainoje bei tarptautinį nusikalstamumą. Tuo tarpu Rusijos žvalgybos pareigūnai nebuvo pakviesti.
Pranešama, jog pareigūnų susitikimas buvo neoficialus ir slaptas. Jame nebuvo ne tik Rusijos, bet ir Ukrainos atstovų, nors į saugumo forumą buvo atvykęs Ukrainos gynybos viceministras Volodymyras Gavrilovas.
Pilnas dalyvių sąrašas nėra žinomas, bet informaciją nutekinę asmenys teigė, kad jame dalyvavo JAV nacionalinės žvalgybos direktorė ir žvalgybos bendruomenės vadovė Avril Haines bei Indijos užjūrio žvalgybos agentūros „Research and Analysis Wing“ vadovas Samantas Goelis.
Įdomu tai, jog šie slapti žvalgybos pokalbiai Singapūre rengiami jau ne vienerius metus, tačiau iki šiol apie juos niekas nepranešė ir informacija nutekinta tik dabar. Diskretiški, oficialiai niekur neregistruojami susitikimai laikomi „svarbiu tarptautinės šešėlinės darbotvarkės elementu“. Be to, nors žvalgybininkų diskusijos vyksta oficialaus Azijos saugumo viršūnių suvažiavimo metu, jų susitikimai visada organizuojami pasirenkant atskirą vietą, taip veikiausiai stengiantis užtikrinti slaptumą.
Jokia šalis oficialiai nepripažino slaptų susitikimų egzistavimo, tačiau Singapūras pateikė užuominas
Nors apie šnipų susitikimą „Reuters“ pranešė net keli asmenys, jie atsisakė viešai pateikti savo pavardes dėl klausimo jautrumo. Tuo tarpu nei Kinijos, nei Indijos vyriausybės oficialiai nekomentavo pasklidusias kalbas apie šias slaptas derybas, o JAV ambasada Singapūre tikino neturinti apie tai jokios informacijos.
Visgi, Singapūro gynybos ministerijos atstovas viešai prasitarė, kad atvykdami į Azijos saugumo viršūnių suvažiavimą, „dalyviai, įskaitant aukštus pareigūnus iš žvalgybos agentūrų, taip pat naudojasi galimybe susitikti su savo kolegomis“. Jis taip pat pridūrė[2]:
„Singapūro gynybos ministerija gali palengvinti kai kuriuos iš šių dvišalių ar daugiašalių susitikimų. Dalyviai pastebėjo, kad tokie susitikimai, vykstantys [suvažiavimo] užribyje, yra naudingi.“
Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija, Kanada, Australija ir Naujoji Zelandija valdo vadinamąjį „Penkių akių“ žvalgybos aljansą, siekdamos rinkti ir dalytis įvairiais žvalgybos duomenimis, o jų pareigūnai dažnai susitinka aptarti turimos informacijos ir einamųjų klausimų. Tuo tarpu didesni pasaulio šnipų susitikimai vyksta rečiau ir jie beveik niekada neviešinami. Tad pasklidusi informacija apie ne vienerius metus organizuojamus slaptus susitikimus yra išties reikšminga ir signalizuoja, jog šalys dalinasi žvalgybininkų informacija, o galbūt net kuria bendrus planus.
Shangri-la dialogas truko tris dienas ir jame dalyvavo 49 šalių atstovai
Tuo tarpu oficialus Azijos saugumo vadovų susitikimas, dar vadinamas Shangri-la dialogu, vyko tris dienas. Per jas daugiau nei 600 delegatų iš 49 šalių rengė plenarines sesijas, taip pat uždarus dvišalius ir daugiašalius susitikimus, kurių metu buvo aptarinėjami saugumo klausimai.
Pagrindinį pranešimą pasakė Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese’as, taip pat kalbėjo JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas, Kinijos gynybos ministras Li Shangfu ir aukšto rango pareigūnai iš Didžiosios Britanijos, Japonijos, Kanados, Indonezijos bei Pietų Korėjos.
Nors pasaulis stebi nuolat kaistančią atmosferą tarp Kinijos ir JAV, susitikime dalyvavusi JAV nacionalinės žvalgybos direktorė A. Haines pabrėžė šalių bendradarbiavimo būtinumą. Vykusioje diskusijoje apie kibernetinį saugumą ji sakė:
„Absoliučiai kritiškai svarbu, net ir esant nepasitikėjimui ir net susidūrus su faktiškais priešininkais, vis tiek stengtis išspręsti abiem pusėms svarbius klausimus ir bendradarbiauti, taip pat bandyti valdyti eskalavimo potencialą.“
Yra žinoma, jog JAV siekiant stiprinti ryšius su Pekinu, Kinijoje praėjusį mėnesį lankėsi ir CŽV direktorius Williamas Burnsas[3]. Šis vizitas įvyko jau po to, kai JAV numušus Kinijos šnipų balioną, Pekinas nutraukė daugumą įprastų aukšto rango diplomatinių, žvalgybos ir karinių pareigūnų pokalbių. Tiesa, nėra oficialios informacijos apie derybų metu išsakytus klausimus ar susitarimus ir ar W. Burnsui pavyko nors truputį sušvelninti tarp šalių juntamą įtampą.