Nuo sausio kariams ir statutiniams darbuotojams draudimai vykti į Rusiją, Kiniją, Baltarusiją
Į Baltarusiją vykstančių lietuvių skaičius per metus krito keliais kartais, į Rusiją – išliko stabiliai nedidelis, rodo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenys. Visgi politikų vertinimu, vienų piliečių lankymasis nedraugiškose valstybėse kelia daugiau grėsmių nei kitų. Nuo sausio kariams bus draudžiama vykti į Rusiją, Baltarusiją ir Kiniją, jei kelionė nėra susijusi su tarnyba. Ribojimai numatyti ir statutiniams pareigūnams.
Tarnybos sako, kad į Rusiją ar Baltarusiją vykstančių karių bei statutinių pareigūnų būna vienetai. Iki šiol tokias keliones planuodavę, privalėdavo informuoti vadovybę. Bet yra pasitaikę ir šio reikalavimo nepaisančių.
Nuo naujųjų metų profesinės karo tarnybos kariams be svarbios priežasties draudžiama vykti į grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui keliančias šalis. Tokiomis įvardytos Rusija, Baltarusija ir Kinija.
„Man ir anksčiau keistai atrodė, kodėl mes nebuvom tokie ryžtingi ir neužkardėm profesinės karo tarnybos karių vykimo į mums nedraugiškas valstybes. Tai yra ne NATO, ne ES“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys.
Draudimas taikomas kariams, turintiems prieigą prie riboto naudojimo ar slaptos informacijos
Vis dėlto, galimos išimtys – leidimas vykti gali būti išduodamas dėl šeimos narių sunkios ligos arba mirties, vykdant tėvų ar globėjų pareigas.
„Jeigu kas nors, pavyzdžiui, bandytų vykti ir būtų tokiu būdu kažkokia informacija – tai, žinoma, ją tektų tada tikrinti. Bet šiuo atveju čia nėra jokio sekimo ir panašiai. Kariai yra pakankamai sąmoningi ir jie vykdo įsakymus“, – teigė Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Neseniai priimtas ir Vidaus tarnybos statutas, numatantis kelionių į tas pačias šalis ribojimus statutiniams pareigūnams
Diplomatas Albinas Januška stebisi, kodėl tokių draudimų apskritai reikia. Esą kas jau kas, bet valstybės tarnautojai, pareigūnai ir kariškiai turėtų žinoti apie pavojus keliaujant į priešiškas šalis.
„Yra įvairių metodų, kaip galima verbuoti žmones. Jeigu tu esi valstybės tarnyboje ir jeigu priešiška žvalgyba yra surinkusi apie tai informaciją, gali padaryti bet kokią provokaciją: įdėti į tavo kišenę kažkokių medžiagų, narkotikų ir šantažuoti. Tai daugybė metodų yra“, – mano buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas saugumo klausimais A. Januška.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vicepirmininkas Dainius Gaižauskas sako, kad už draudimus daug svarbiau aiškus instruktažas į Rusiją ar Baltarusiją vykstantiems kariams ir pareigūnams. Ypač – jeigu jie atsidurtų bėdoje.
„Ką turi jie daryti? Kokių veiksmų imtis? Kaip informuoti tam tikrus asmenis, kurie perspėtų, kur jie yra ir t.t. O vėliau – ką turi daryti grįžus? Tai yra prevencinės priemonės, kurios padeda ne tik patiems pareigūnams, bet ir valstybei“, – kalbėjo jis.
Pasak NSGK narės Dovilės Šakalienės, kelionių ribojimai gali būti aktualūs ir karių bei pareigūnų artimiesiems.
„Čia ir yra viena iš problemų, kad būtent Rusijos ir Baltarusijos saugumo tarnybos savo metodais išnaudoja pažeidžiamumą per artimuosius, giminaičius, šeimos narius ir t.t. Taip, tai yra tokia papildoma rizika“, – pastebėjo ji.
Šiuo metu kertant sieną tikrinami tik kertančiųjų dokumentai, o ne profesija ar darbovietė
Uždrausti – viena, bet dar reikia ir kontroliuoti. Pasieniečiai sako, kad tikrinami tik sieną kertančiųjų dokumentai, ne profesija ar darbovietė. Tad sužiūrėti, kad tie, kam draudžiama, nenuvyktų į Rusiją ar Baltarusiją, iš esmės neįmanoma. Atgaline data teikti duomenis – galima.
„Turint teisinį pagrindą ir esant kažkokiai situacijai, poreikiui tokiam – tas jo vykimas tikrai nelieka be pėdsakų ir tikrai įmanoma yra nustatyti kirtimo faktą“, – sakė VSAT atstovas Giedrius Mišutis.
Be leidimo nuvykus į Rusiją, Baltarusiją ar Kiniją karys ar pareigūnas, tikėtina, netektų teisės dirbti su slapta informacija. Įmanoma ir griežčiausia sankcija – šalinimas iš einamų pareigų.
Parengta remiantis ELTA.