Suprasti akimirksniu
  • Teniso legenda N. Džokovičius grįžo į pirmąją ATP reitingo vietą ir laimėjimą skyrė Kobe Bryantui
  • N. Džokovičius yra šeimos vertybes puoselėjantis sportininkas, kuriam rūpi nepasiturintys vaikai
  • Iš neturtingos šeimos kilęs N. Džokovičius buvo apsuptas šeimos meile
  • N. Džokovičius nepasidavė spaudimui skiepytis nuo COVID-19
  • Novakas Džokovičius palaikė idėją ieškoti kitų kovos su COVID-19 būdų
  • Ginčai su Australija baigėsi tenisininko nedalyvavimu turnyre, bet tenisininkas to nesigaili
Šaltiniai
N. Džokovičiaus šeima
N. Džokovičius palaiko stiprias šeimos vertybes ir pagarbą artimiesiems. „Youtube“ stop kadras

Teniso legenda N. Džokovičius grįžo į pirmąją ATP reitingo vietą ir laimėjimą skyrė Kobe Bryantui

Serbas tenisininkas Novakas Džokovičius (Novak Djokovic) triumfavo Niujorke vykusiame „US Open“ teniso turnyre, taip sugrįždamas į pirmąją pasaulio reitingo vietą. Didžiajame finale jis užtikrintai laimėjo prieš rusą Daniilą Medvedevą, rezultatu 6:3, 7:6 (7:5), 6:3. Ši kova truko 3 val. ir 17 min.[1].

Legendiniam, vienam geriausių visų laikų tenisininkui tai buvo jau 24-toji pergalė „Didžiojo kirčio“ turnyruose. N. Džokovičius yra vienintelis tenisininkas „Open Era“ laikotarpyje, kuriam pavyko laimėti tiek daug titulų. O apskritai per visą žaidimo istoriją tokį turnyrų kiekį yra laimėjusi tik viena tenisininkė – Margaret Court.

N. Džokovičiui tai taip pat buvo ketvirtasis triumfas „US Open“ turnyre. Paskutinį kartą pirmąją vietą jam pavyko užimti 2018 metais, tačiau panašu, jog po pertraukos tenisininkas grįžo su nauja jėga. Serbas jau ketvirtą sykį per kalendorinius metus sugebėjo laimėti tris „Didžiojo kirčio“ turnyrus, o panašiais gebėjimais gali pasigirti tik Rogeris Federeris.

Už šį laimėjimą sportininkas gaus 3 milijonus JAV dolerių ir 2000 ATP, taip naujame ATP reitinge sėkmingai aplenkdamas Carlosą Alcarazą, kuris iki tol džiaugėsi būdamas pirmojoje vietoje.

Verta paminėti, jog po pergalės tenisininkas pagerbė savo draugą, 2020 metais tragiškai žuvusį krepšininką Kobe Bryantą. N. Džokovičiaus 24-tasis „Didžiojo kirčio“ titulas tapo jo mirusiam bičiuliui skirtu simboliu, mat legendinis krepšininkas dažniausiai vilkėdavo 24-tuoju numeriu pažymėtus marškinėlius. N. Džokovičius taip pat buvo apsivilkęs K. Bryanto atributiką.

N. Džokovičius persirengė specialiais K. Bryantui skirtais marškinėliais. „Youtube“ stop kadras
N. Džokovičius persirengė specialiais K. Bryantui skirtais marškinėliais. „Youtube“ stop kadras

Tačiau šiuo sportininku verta žavėtis ne tik dėl gausybės laimėjimų. N. Džokovičius laikosi tvirtų vertybių bei įsitikinimų, kurių nepalenkia niekas: nei visuotinės mados, nei žiniasklaidos smerkimas, nei įvairios teisinės problemos ar pertraukos karjeroje, kai tenka pakovoti už save.

N. Džokovičius yra šeimos vertybes puoselėjantis sportininkas, kuriam rūpi nepasiturintys vaikai

Nors visi puikiai žino stiprų, greitai užsiplieskiantį N. Džokovičiaus charakterį žaidžiant tenisą, verta paminėti kiek kitokią jo pusę. Asmeniniame gyvenime sportininkas palaiko šiltus santykius su savo artimaisiais, puoselėja tvirtas šeimos vertybes bei mąsto apie nepasiturinčių vaikų gerovę.

Kone visose N. Džokovičiaus varžybose galima išvysti jo žmoną bei dviejų vaikų mamą Jeleną. Tenisininkas savo mylimąją sutiko dar vidurinėje mokykloje, dešimtojo dešimtmečio pabaigoje, tačiau jiedu pradėjo oficialiai susitikinėti tik maždaug 2005 metais[2].

Po aštuonerių draugystės metų, tenisininko karjerai kylant vis aukščiau, pora susižadėjo. O 2014 metais, praėjus vos keturioms dienoms po to, kai N. Džokovičius laimėjo Vimbldoną, jiedu atšoko nedideles vestuves.

Nors Džokovičiai drauge jau beveik 20 metų, jų tvirti santykiai ir meilė vienas kitam niekur neblėsta. Pora dažnai dalijasi mielomis vienas kito nuotraukomis socialiniuose tinkluose, o Jelena lankosi kone kiekvienose vyro varžybose.

N. Džokovičius palaiko stiprias šeimos vertybes ir pagarbą artimiesiems. „Youtube“ stop kadras
N. Džokovičius palaiko stiprias šeimos vertybes ir pagarbą artimiesiems. „Youtube“ stop kadras

Jie drauge įkūrė labdaros organizaciją, pavadintą Novako Džokovičiaus fondu. Šis fondas finansuoja vaikų iš socialiai remtinų šeimų švietimo projektus poros gimtojoje Serbijoje, kad visi vaikai galėtų sėkmingai mokytis.N. Džokovičius yra sakęs[3]:

„Man labai rūpi vaikai ir ankstyvasis ugdymas.“

2021 metų duomenimis, Novako Džokovičiaus fondas padėjo pastatyti 47 mokyklas ir išleisti į mokslus daugiau nei 47 000 vaikų Serbijoje. Dar 2015 metais tenisininkas buvo paskirtas UNICEF geros valios ambasadoriumi.

Iš neturtingos šeimos kilęs N. Džokovičius buvo apsuptas šeimos meile

N. Džokovičiaus noras padėti nepasiturintiems vaikams veikiausiai sklinda ne tik iš geros širdies, bet ir iš asmeninės patirties. N. Džokovičiaus vaikystėje sportininko šeimai buvo itin sunku finansiškai, tačiau jie vis tiek stengėsi palaikyti sūnaus norą tęsti tenisininko karjerą. N. Džokovičius prasitarė, kad buvo laikas, kai šeima teturėjo vos 10 JAV dolerių[4].

Dalindamasis atsiminimais iš savo vaikystės, sportininkas yra sakęs, kad puikiai žinojo, jog tėvams yra sunku, nors jie ir bandė tai slėpti nuo jo paties bei jo brolių. Tačiau begalinis tėvų noras išauginti savo vaikus dorais ir sėkmingais žmonėmis iš tiesų davė vaisių. Vienas geriausių visų laikų tenisininkų yra viešai pripažinęs, jog gerbia savo tėvus dėl tokios stiprybės bei jaučia jiems dėkingumą už tai, kaip su juo elgėsi vaikystėje.

Besidalindamas emocinga istorija iš sunkesnio savo šeimos laikotarpio, tenisininkas pasakojo:

„Prisimenu, kad kažkada mano tėtis išsiėmė 10 Vokietijos markių banknotą, padėjo ant stalo ir pasakė: „Tai viskas, ką turime“. Žinote, tai šiais laikais prilygsta 10 dolerių, o gal net dar mažiau“.

Sunkumų kamuojama šeima vis tiek rado kelią į šviesesnį rytojų ir padėjo N. Džokovičiui įgyvendinti savo svajones, nors tuo metu tenisininko tėvams tai buvo itin sunki užduotis. N. Džokovičius pasakojo:

„Tuo metu svarbiausia buvo tikrai ne tenisas, o labiau kaip mums išgyventi kaip šeimai ir turėti ką valgyti tą dieną. Tačiau kažkaip mano tėvai rado išeitį ir jie buvo puiki komanda.“

Legendinis tenisininkas taip pat pripažino, jog tėvai aukodavosi dėl jo, kad atžala galėtų siekti profesionalaus tenisininko karjeros. Jie stengėsi nuslėpti faktą, kiek tekdavo aukoti ir kankintis, tačiau N. Džokovičius jau tada suprato, kaip stipriai dėl jo stengiasi šeima ir iki šiol yra dėl to dėkingas.

Be to, sportininkas su mielu noru viešai parodo, kaip stipriai myli savo šeimos narius. Pavyzdžiui, kalbėdamas apie savo mamą, jis yra sakęs:

„Mano mama buvo ir tebėra šeimos ramstis, ji turi tą stabilumą ir visus laiko kartu. Ji yra nepaprastai stipri moteris ir tikrai įkvepianti moteris, kuriai labai mažame bute teko tvarkytis su keturiais vyrais ir visais mūsų poreikiais bei veiklomis. Ji padarė viską, kas buvo įmanoma vienai moteriai. Ji yra supermoteris, tiesiogine ta žodžio prasme.“
N. Džokovičius ir vėl yra geriausias tenisininkas. „Youtube“ stop kadras
N. Džokovičius ir vėl yra geriausias tenisininkas. „Youtube“ stop kadras

N. Džokovičius nepasidavė spaudimui skiepytis nuo COVID-19

Tačiau tenisininkas puikiai žinomas ne tik dėl savo laimėjimų sporte ar stiprių šeimos vertybių. N. Džokovičiaus pavardė mirgėte mirgėjo viso pasaulio žiniasklaidos šaltiniuose COVID-19 pandemijos metu, mat sportininkas aršiai gynė savo laisvę rinktis ir nenorą skiepytis eksperimentinėmis vakcinomis. Dėl teisės atsisakyti koronaviruso vakcinų tenisininkui teko daug kovoti, sulaukti aršios kritikos ir netgi nedalyvauti keliose svarbiose varžybose. Tačiau jis vis tiek laikėsi savo įsitikinimų ir išvengė skiepų.

Iš tiesų, N. Džokovičius dar gerokai prieš visuotinio skiepijimo nuo COVID-19 pradžią prasitarė, jog yra nusiteikęs prieš neatsargią vakcinaciją. Vėliau jis savo mintis išplėtė, paaiškindamas, kad nėra ekspertas, bet nori turėti „galimybę pasirinkti tai, kas geriausia mano kūnui“. Tenisininkas atvirai pasakojo, kad „nenorėtų, jog kažkas jį verstų pasiskiepyti“ vien tam, kad galėtų keliauti ar varžytis turnyruose[5].

Jis ne sykį aiškino, jog atsisakymas skiepytis nereiškia, jog yra vadinamasis antivakseris. Tenisininkas kartojo, kad jis, kaip elitinis sportininkas, tiesiog labai rimtai žiūri į tai, ką deda į savo kūną.

N. Džokovičiaus požiūris COVID-19 ligos atveju buvo gan paprastas. Vietoj greitos vakcinacijos eksperimentiniais skiepais, kad išvengtų bet kokių suvaržymų, jis svarstė apie galimą vakcinų poveikį organizmui. Be to, jis mąstė, kad norint apsiginti nuo COVID-19 reikia gilintis į žmogaus medžiagų apykaitą, aiškintis, kaip organizmas galėtų natūraliai kovoti su liga ar lengviau ja persirgti.

Žvelgiant į dabartinius laikus, galima gan drąsiai sakyti, jog N. Džokovičius buvo teisus, gan skeptiškai žiūrėdamas į koronaviruso vakcinas ir siūlydamas mąstyti apie natūralius būdus įveikti COVID-19. Juk koronavirusui nuolat mutuojant, vakcinos tapo vis mažiau efektyvios, jos taip pat nesaugojo nuo apsikrėtimo. Be to, pasaulyje yra užfiksuota daugybė šalutinių poveikių, išryškėjusių po vakcinų suleidimo.

Galiausiai visas pasaulis pamažu suprato, jog laikas grįžti į įprastą gyvenimą ir tiesiog leisti vieni kitiems persirgti nuolat besikeičiančiu virusu. Tačiau kai tokias mintis tenisininkas dėstė pandemijos įkarštyje, jį peikė daugybė žmonių.

Novakas Džokovičius palaikė idėją ieškoti kitų kovos su COVID-19 būdų

Beje, savo norą rasti tinkamą gydymą nuo COVID-19 N. Džokovičius išreiškė ir išleisdamas daugybę pinigų. 2020 metais jis drauge su žmona nusipirko 80% Danijos biotechnologijų įmonės „QuantBioRes“ akcijų.

Šios kompanijos mokslininkai kuria ne vakcinas, o gydymo būdus, kurie padėtų kovojant su COVID-19 ar kitais virusais. Nuo 2020 metų jie stengėsi sukurti peptidą, kuris neleistų koronavirusui užkrėsti žmogaus ląstelės. Šiuo metu nėra aišku, kaip sekasi tyrėjams, tačiau praėjusių metų vasarą jie planavo pradėti klinikinius tyrimus Didžiojoje Britanijoje[6].

Tenisininkas su žmona taip pat nebuvo abejingi sunkiu pandemijos laikotarpiu. Jie skyrė milijoną eurų Serbijai, jog būtų nupirkta medicininė įranga, kurios reikėjo kovojant su COVID-19 protrūkiu. N. Džokovičius tuo metu sakė[7]:

„Per pastarąsias kelias dienas pasinaudojome savo kontaktais su įvairiomis Kinijos ir Europos įmonėmis, kad suprastume visas galimybes įsigyti reikalingą įrangą – pirmiausia ventiliatorius. Per Novako Džokovičiaus fondą paaukosime milijoną eurų ventiliatoriams įsigyti, o mūsų komanda viską stebės, kad nekiltų problemų. Taip norime įnešti savo indėlį ir padėti savo žmonėms bei vyriausybei šiais sudėtingais laikais.“
N. Džokovičius nenorėjo skiepytis eksperimentinėmis vakcinomis. „Youtube“ stop kadras
N. Džokovičius nenorėjo skiepytis eksperimentinėmis vakcinomis. „Youtube“ stop kadras

Ginčai su Australija baigėsi tenisininko nedalyvavimu turnyre, bet tenisininkas to nesigaili

Atsisakymas skiepytis koronaviruso vakcinomis labiausiai išryškėjo tuo metu, kai N. Džokovičius bandė dalyvauti Australijos čempionate. 2022 metais Australija reikalavo, jog visi žaidėjai privalo būti pasiskiepiję, bet N. Džokovičius tvirtino, jog jam turėtų būti taikoma medicininė išimtis, leidžianti keliauti į Australiją. Kadangi žvaigždė dar gruodį buvo persirgęs koronavirusu, jis gavo net dviejų skirtingų nepriklausomų sveikatos priežiūros specialistų patvirtinimą, kad jam nereikia skiepytis.

Deja, COVID-19 pandemijos metu Australijoje galiojo bene griežčiausi suvaržymai. Kai tenisininkas atvyko į šalį, jis buvo sulaikytas Australijos pareigūnų. Vėliau N. Džokovičiui vis tiek nebuvo leista atvykti į šalį, nes Australijos pareigūnai tvirtino, kad jo prašytos vizos tipas nepalaiko medicininės išimties nuo skiepijimo taisyklės. Galiausiai, po dešimt dienų trukusio ginčo ir bandymo teisiškai kovoti su griežtais Australijos COVID-19 reikalavimais, sportininkas buvo deportuotas iš šalies, o jo viza panaikinta[8].

Toks Australijos valdančiųjų požiūris į N. Džokovičių sulaukė fanų ir dalies eilinių žmonių pasmerkimo. Fanai kartojo, jog turnyras be N. Džokovičiaus bus tuščias ir atrodys visai kitaip, o dalis australų bei visą dramą stebėjusių žmonių kitose pasaulio šalyse kritikavo Australijos valdžią, kad nepabandė rasti kompromiso.

Tad dėl griežto atsisakymo skiepytis COVID-19 vakcinomis, N. Džokovičiui teko praleisti daug turnyrų 2022 metais, kai rengėjai reikalaudavo, kad sportiniuose turnyruose dalyvautų tik vakcinuoti asmenys. N. Džokovičius, po ilgos kovos, praleido turnyrą Australijoje ir „US Open“ turnyrą, kuriuose jis buvo laikomas kaip realiausiu galimu laimėtoju.

Tačiau praėjus metams, kai pagaliau nuslūgo visa panika dėl koronaviruso ir COVID-19 skiepų, N. Džokovičius grįžo į „Australian Open“. Čia jis užtikrintai nušluostė nosį visiems oponentams, o netrukus laimėjo ir „French Open“, taip pasiekdamas rekordą kaip laimėjęs daugiausiai vyrų vienetų pirmenybių per istoriją.

Taigi, nepaisant pertraukos karjeroje, N. Džokovičius išsaugojo tiek savo talentą, tiek ir įsitikinimus. O pats N. Džokovičius tvirtai sako, jog nė trupučio nesigaili, kad kovojo dėl savo įsitikinimų ir iki šiol nėra susileidęs COVID-19 vakcinų[9]:

„Per savo gyvenimą aš tikrai išsiugdžiau tokį mąstymą, kad nesigailiu dėl praeities dalykų. Dėl to, kas vyksta išorėje, dėl to, kad nebuvau čia dvejus metus, nė kiek nesigailiu. Džiaugiuosi grįžęs.“