Norvegija uždraudė perėjas dažyti LGBT spalvomis

PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
LGBT perėja
Vaivorykštės spalvų perėjos neatitinka KET. Lucaso van Oorto/Unsplash nuotrauka

Norvegijos susisiekimo ministras pranešė, kad LGBT spalvų perėjos yra nelegalios

Norvegijos valdžia oficialiai uždraudė savivaldybėms dažyti pėsčiųjų perėjas vaivorykštės spalvomis, kurios įprastai naudojamos išreiškiant palaikymą LGBT bendruomenės nariams. Ryškiaspalvės perėjos neatitinka kelių eismo taisyklių (KET) reikalavimų ir neturėtų būti laikomos norma. Apie tai viešai pranešė ir pats Norvegijos susisiekimo ministras Jonas-Ivaras Nygårdas.

Viešųjų kelių administracija neseniai pateikė siūlymą, kuriuo reikalaujama patikslinti eismo ženklų reglamentą, siekiant didesnio saugumo keliuose. Siūlyme buvo rašoma, kad perėjos ar kitas ženklinimas turėtų atitikti visiems suprantamą, įprastą ir nuoseklią tvarką, o tarp baltų linijų niekam neturėtų būti leidžiama įterpti vaivorykštės spalvų[1]:

„Kelio ženklinimas turi būti įrengtas ant vienspalvės dangos.“

Praktika dažyti perėjas vaivorykštės spalvomis prasidėjo po 2022 metais įvykusių Oslo šaudynių. Birželio 25 dieną naktiniame homoseksualų klube ir prie jo žuvo du žmonės, dar 21 buvo sužeistas[2]. Netrukus po to, vaivorykštės spalvomis pirmiausia išdažyta važiuojamoji dalis netoli įvykio vietos. Vėliau LGBT perėjos atsirado Bergene, Harstade ir daugelyje kitų miestų.

Norvegija ragina LGBT simboliką atvaizduoti kitais būdais, o kelius išlaikyti tvarkingus ir saugius

Apie naujuosius reikalavimus savivaldybėms buvo pranešta dar sausio 8 dieną. Pakeitimai nebus atskirai svarstomi, todėl išrinkti atstovai neturės galimybės kelti diskusijų ar nesutikti su vaivorykštės spalvų perėjų panaikinimu tam tikrose vietovėse.

LGBT spalvų perėja
Norvegijoje nebeliks vaivorykštės spalvomis nudažytų perėjų. Taylos Kohler/Unsplash nuotrauka

Tai išprovokavo Norvegijos Liberalų partijos pasipiktinimą, kadangi akivaizdu, jog naujuoju reglamento tikslinimu siekiama pažaboti perėjų dažymą LGBT bendruomenei būdingomis spalvomis. Liberalų narys Grunde’as Almelandas šiuo klausimu kreipėsi tiesiai į Norvegijos susisiekimo ministrą J. Nygårdą:

„Tikiuosi, kad ministras taip pat supranta, kaip svarbu įvairiose miestų vietose turėti matomų ženklų meilei ir įvairovei bei [ženklų] prieš neapykantą. Iki šiol neįrodyta, kad vaivorykštinės perėjos sukėlė eismo problemų. Vietoj to, jos tapo svarbiu būdu parodyti žmonėms, kad jie priklauso ir yra pageidaujami savo savivaldybėje.
Ar ministras atmes Norvegijos viešųjų kelių administracijos siūlymą taisyti nuostatus ir užtikrins, kad savivaldybės vis dar turėtų galimybę pabrėžti įvairovę ir įtrauktį per pėsčiųjų perėjas su vaivorykštės spalvų danga?“

Tačiau liberalų atstovas nesulaukė tokio atsako, kokio tikėjosi. Norvegijos susisiekimo ministras atkreipė dėmesį, kad savivaldybės apskritai niekada neturėjo galimybės „pačios suprojektuoti ir naudoti alternatyvų kelių ženklinimą“. J. Nygårdas pakartojo, kad Viešųjų kelių administracijos siūlymas tebuvo iki šiol galiojusio kelio ženklų reglamento patikslinimas, o ne naujai sugalvota taisyklė.

Pasak ministro, visas ženklinimas privalo būti ant nespalvoto paviršiaus, tad ryškiaspalvės linijos tarp baltų perėjos juostelių neatitinka reikalavimų ir yra nelegalios. Be to, spalvotos perėjos gali sukelti pavojingų situacijų ir nelaimingų atsitikimų, kadangi daugeliui jos sukelia klausimų, ar tai išvis tikra perėja. J. Nygårdas taip pat pabrėžė, kad avarijų atveju net nėra aišku, kaip traktuoti eismo įvykį ir kas turėtų nešti atsakomybę už nelaimingą incidentą, kai šis įvyko reglamento neatitinkančioje perėjoje.

Tiesa, politikas nedraudžia propaguoti LGBT simboliką visoje Norvegijoje ir tiesiog ragina to nedaryti su kelių eismo ženklinimu. Susisiekimo ministro laiške, kuriame jis atsako Liberalų partijos nariui G. Almelandui, rašoma:

„Raginu savivaldybes ir apskričių tarybas pabrėžti įvairovę ir įtrauktį kitais būdais, pavyzdžiui, naudojant vėliavas ar reklamjuostes viešose erdvėse.“
Vaivorykštės spalvų perėja
Pagal eismo taisykles perėjos turėtų būti žymimos tik balta spalva. Amadoro Loureiro/Unsplash nuotrauka

LGBT perėja Vilniuje kelia dalies gyventojų pyktį, tačiau ir toliau reguliariai perdažoma vaivorykštės spalvomis

Vaivorykštės spalvų perėją įmanoma rasti ir Lietuvoje. Liūdnai pagarsėjusią, kelių eismo taisyklių neatitinkančią perėją galima išvysti Vilniaus Pylimo gatvėje. Ji ne sykį nukentėjo nuo vandalų atakų, taip akivaizdžiai parodant dalies gyventojų nepasitenkinimą. Tačiau Vilniaus savivaldybė atkakliai iš naujo perdažo suniokotą ar nuo laiko pablukusią spalvotą kelio dangą.

Perėja Vilniaus Pylimo gatvėje prie LGBT bendruomenės centro vaivorykštės piešiniu buvo nudažyta dar 2018 metais. Tai padaryta Tarptautinės dienos prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją proga. Vėliau ji kiekvienais metais sulaukė įvairių išpuolių: ant jos užlieti tamsūs dažai, nupieštos svastikos, užpurkšti juodi purškiami dažai ir panašiai. Paskutinį sykį toks incidentas nutiko praėjusiais metais, artėjant „Vilnius Pride“ eitynėms[3].

Primename, jog policija jau buvo nurodžiusi Vilniaus savivaldybei, kad pašalintų eismo taisyklių neatitinkančią perėją. Pareigūnai savo raginimą motyvavo tuo, jog perėja tėra eismo reguliavimo priemonė. Tačiau 2022 metais teismas šį įpareigojimą atmetė, teigdamas, kad policijos pretenzijos buvo nepagrįstos ir esą pateiktos ne pagal kompetenciją[4]. Tad savivaldybė ir toliau po keletą kartų per metus atnaujina ryškiaspalvį grindinį. 2019 metais perėja buvo nudažyta LGBT bendruomenei draugiškų organizacijų ir individualių rėmėjų lėšomis, o vėliau ji buvo atnaujinama tik savivaldybės lėšomis.