Suprasti akimirksniu
  • JAV šokolado produktuose aptiktas padidėjęs sunkiųjų metalų kiekis
  • Garsus „Hershey“ prekės ženklas raginamas pradėti pokyčius
  • Situacija yra daug rimtesnė nei dažnas gali manyti
  • Skamba beprotiškai: kaip šokoladuose atsiranda sunkiųjų metalų?
Šaltiniai
Šokoladas
Šokolade aptikta pavojingų metalų pėdsakų. Vie Studio/ Pexels nuotrauka

JAV šokolado produktuose aptiktas padidėjęs sunkiųjų metalų kiekis

Naujausiais duomenimis, trečdalyje įvairių tirtų šokolado gaminių buvo nustatytas padidėjęs sunkiųjų metalų, ypač švino ir kadmio, kiekis. Šie sunkieji metalai, vartojami dideliais kiekiais, yra susiję su rimtomis sveikatos problemomis, įskaitant nervų sistemos sutrikimus, imuninės sistemos slopinimą ir inkstų pažeidimus. Pažeidžiamoms grupėms, pavyzdžiui, nėščioms moterims ir mažiems vaikams, kyla didesnis pavojus dėl tokio poveikio.

Iš 48 įvairių gamintojų produktų, kuriuos ištyrė komanda, 16-oje iš jų buvo rasta galimai kenksmingų šių metalų. Šie produktai priklausė septynioms kategorijoms: kakavos milteliai, šokolado drožlės, pieninio šokolado plytelės, juodojo šokolado plytelės ir mišiniai pyragaičiams, šokoladiniam pyragui ir karštam šokoladui[1].

Tarp tyrime dalyvavusių prekių ženklų buvo ir gerai žinomi pavadinimai, kuriuos mėgsta didelė dalis vartotojų. Pastebėta, kad produktai, kuriuose buvo per didelis metalo kiekis, nebuvo būdingi tik tam tikrai kategorijai ar prekės ženklui. Tačiau pieninio šokolado plytelės, kurioms būdingas mažesnis kakavos sausųjų medžiagų kiekis, pasirodė esančios vienintelė kategorija, kurioje metalo kiekis buvo mažesnis.

Atlikdami naujausią bandymų ciklą, ekspertai nustatė įvairius šokoladus pagal juose esančių sunkiųjų metalų kiekį:

  • Juodasis šokoladas: 85 % kakavos turintys produktai, buvo vieni saugiausių pasirinkimų. Tačiau tokiuose šokoladuose, kuriuose buvo 70 procentų kakavos, švino kiekis viršijo rekomenduojamą normą.
  • Pieniškas šokoladas: Paprastai pieniškame šokolade sunkiųjų metalų būna mažiau nei juodajame šokolade. Nė viename tyrime dalyvavusiame pieninio šokolado batonėlyje, įskaitant populiarius prekės ženklus, leistina riba nebuvo viršyta.
  • Šokolado traškučiai: Iš 12 tirtų produktų tik dviejuose pusiau saldaus šokolado drožlėse - švino kiekis viršijo leistiną normą.
  • Kakavos milteliai: tyrimai parodė, kad tik keliuose produktuose švino kiekis buvo padidėjęs.
  • Karšto šokolado mišiniai: Keturi iš šešių tirtų mišinių viršijo leistiną švino kiekį, o labiausiai išsiskyrė pieno ir šokolado skonio karštos kakavos mišinys.
  • Pyragaičių ir tortų mišiniai: Tik keliuose produktuose švino kiekis viršijo rekomenduojamą ribą.
Šokoladas su dideliu kiekiu kakavos yra pavojingesnis. Pixabay/ Pexels nuotrauka
Šokoladas su dideliu kiekiu kakavos yra pavojingesnis. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Garsus „Hershey“ prekės ženklas raginamas pradėti pokyčius

Šios išvados iš naujo kelia susirūpinimą dėl praėjusių metų gruodžio mėn. atlikto tyrimo. Tame tyrime iš 28 tirtų juodojo šokolado plytelių 23 buvo didelis švino arba kadmio kiekis. Kai kurie iš ankstesniame tyrime dalyvavusių batonėlių priklausė garsiam „Hershey“ prekės ženklui, žinomam visame pasaulyje.

Brianas Ronholmas, tyrėjų komandos maisto politikos direktorius, atkreipė dėmesį į šį garsų šokolado pramonės vardą, siūlydamas jiems įsipareigoti padaryti savo šokoladą saugesnį. Tačiau kitiems gamintojams pranešime nebuvo taikomi tokie patys standartai. Reaguodamas į šiuos nuogąstavimus, kompanijos vyriausiasis finansininkas Steve'as Voskuilas kovo mėn. paminėjo, kad bendrovė siekia sumažinti šių sunkiųjų metalų kiekį[2].

Pabrėždamas, kad šie metalai yra natūraliai dirvožemyje esantys elementai, S. Voskuilas pridūrė, jog norėtų juos visiškai išnaikinti. Tyrimas pažymėjo, kad ankstesnė peticija, raginanti „Hershey“ sumažinti sunkiųjų metalų kiekį šokoladiniuose saldainiuose, surinko daugiau kaip 75 000 parašų. Pelno nesiekianti organizacija vėl teikia kitą peticiją šokolado milžinei.

Reaguodama į šias išvadas, „Hershey“ nukreipė užklausas į Nacionalinę konditerių asociaciją. Komentuodamas šį klausimą asociacijos atstovas spaudai Christopheris Gindlespergeris pareiškė, kad šokoladą ir kakavą valgyti saugu ir jais galima mėgautis kaip skanėstais, kaip tai buvo daroma šimtmečius.

Situacija yra daug rimtesnė nei dažnas gali manyti

James E. Rogers, tyrėjų komandos iš „Consumer Reports“ direktorius ir laikinai einantis produktų saugos tyrimų vadovo pareigas, apibendrino situacijos rimtumą. Jis teigia, kad kiekviename jų ištirtame produkte buvo aptiktini švino ir kadmio kiekiai. Tačiau jis taip pat pridūrė, kad kiekvienoje šokolado gaminių kategorijoje yra saugesnių pasirinkimų.

Šios išvados pabrėžia, kad vartotojai turi būti budrūs ir informuoti apie savo vartojamus produktus. Sunkiųjų metalų, tokių kaip švinas, kadmis ir gyvsidabris, natūraliai galima rasti įvairiuose maisto produktuose. Pavyzdžiui, gyvsidabrio dažnai aptinkama kai kuriose žuvyse, špinatuose gali būti kadmio, o morkose, saldžiosiose bulvėse ir net kai kuriuose geriamojo vandens produktuose gali būti švino pėdsakų[3].

„Consumer Reports“ daugiausia dėmesio skiria produktų bandymams ir vartotojų apsaugai. Sunkieji metalai kelia didelį pavojų sveikatai. Ypač pažeidžiami vaikai ir nėščios moterys. Dėl poveikio gali būti pažeistos smegenys ir nervų sistema, dėl to gali vėluoti vystymasis, atsirasti mokymosi ir elgesio problemų. Tačiau rizika kyla ne tik šioms grupėms.

Reguliarus švino poveikis suaugusiesiems gali sukelti daugybę sveikatos problemų, pradedant imuninės sistemos slopinimu ir baigiant reprodukcinėmis komplikacijomis bei hipertenzija. Tyrėjai naudoja Kalifornijos rekomendacijas dėl didžiausių leistinų švino ir kadmio dozių lygių, laikydama jas griežtomis ir apsaugančiomis.

Kakava turi metalo, kuris patenka ten iš dirvožemio. Samer Daboul/ Pexels nuotrauka
Kakava turi metalo, kuris patenka ten iš dirvožemio. Samer Daboul/ Pexels nuotrauka

Skamba beprotiškai: kaip šokoladuose atsiranda sunkiųjų metalų?

Kakavos augalai gali absorbuoti kadmį tiesiai iš dirvožemio. Kita vertus, švinas dažnai patenka po derliaus nuėmimo, nusėdęs ant kakavos pupelių. Abiejų metalų yra kakavos sausosiose medžiagose, kurios kartu su kakavos sviestu sudaro kakavą. Tai reiškia, kad tokiuose produktuose kaip juodasis šokoladas ir kakavos milteliai, kuriuose gausu kakavos sausųjų medžiagų, paprastai būna didesnė šių metalų koncentracija.

Siekdami išspręsti šias problemas, ekspertai paragino gamintojus sumažinti sunkiųjų metalų kiekį savo gaminiuose. Tai apima šokolado įsigijimą iš vietovių, kuriose kadmio kiekis dirvožemyje yra mažas, ir kakavos derliaus nuėmimo, perdirbimo ir valymo metodikų tobulinimą.

Nors labai svarbu būti atsargiems dėl sunkiųjų metalų vartojimo, tai nebūtinai reiškia, kad reikia visiškai vengti šokolado. Pažeidžiamoms grupėms, pavyzdžiui, vaikams ir nėščioms moterims, juodojo šokolado reikėtų vartoti minimaliai. Jei vartojamas, geriausia, kad tai būtų tas, kuriame yra mažai sunkiųjų metalų[4].

Nors pieniškas šokoladas yra saugesnė alternatyva, juo vis tiek reikėtų mėgautis saikingai. Tačiau šokoladas daugeliui teikia džiaugsmą, tad labai svarbu būti informuotiems ir pasirinkti saugų vartojimą. Tai yra svarbus atidumo klausimas, kalbant aie įvairius maisto produktus. Šokoladas ėnra vienintelis maisto produktas, kuris gali būti pavojingas.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
3.arrow_upward
4.arrow_upward
Alice Callahan. Do I Need to Avoid Dark Chocolate Now? NYtimes. News reports