Nuo šeimos gydytojų pečių norima nuimti dalį biurokratinės naštos?
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) aktyviai imantis pertvarkos sveikatos apsaugos sistemoje, numatyta pertvarkyti ir šeimos gydytojų institutą. Tiesa, vargu, ar tokios pertvarkos teigiamai paveiks pačių gyventojų kasdienybę, mat daugumą šeimos gydytojo funkcijų perims jų komandos nariai, o regionų gyventojai bus priversti tenkintis užmiesčiuose dirbančių specialistų pasiūla, atimant iš jų galimybę pasirinkti jų sveikatą prižiūrintį mediką artimiausiame didmiestyje. Tačiau Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) įsitikinusi, kad nesiimant pokyčių, pacientų laukia dar ilgesnės eilės pas medikus, o pastarųjų gretos retės dėl perdegimo.
Jau šiemet šeimos medicinos plane numatyta atlikti medikų krūvių perskirstymo, organizacinius ir finansavimo pokyčius išplečiant ir perskirstant šeimos gydytojo komandos narių savarankiškai teikiamas paslaugas, atnaujinant pacientų prisirašymo prie pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų tvarką, detalizuojant apmokėjimą už papildomai įdarbintus šeimos gydytojo komandos narius, sukuriant papildomą finansavimą pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms už gerus darbo rezultatų rodiklius ir patobulinant akreditacijos tvarką[1].
Kauno miesto poliklinikos direktoriaus pavaduotoja kokybės valdymui Loreta Marmienė pastebėjo, kad šiuo metu dėl esamo reglamentavimo ir darbų paskirstymo, šeimos gydytojams dažnai pritrūksta laiko darbui su pacientais. Todėl dabar numatyta, jog dalį medikų darbo perims slaugytojos, registratūros darbuotojos.
Slaugytojams ir akušerėms jau dabar numatyta daugiau savarankiškų funkcijų: pavyzdžiui, galimybės pratęsti receptus kai kuriems medicininiams preparatams, išduoti siuntimus kai kurioms prevencinėms programoms bei nukreipimus kompensacinei technikai gauti ir kitoms socialinėms reikmėms.
Pacientai nebegalės prisirašyti prie bet kurio šeimos gydytojo
Tuo tarpu pokyčiai lauks ir pačių pacientų. Ir nebūtinai iš gerosios pusės. Štai gyventojams bus užkardytos galimybės rinktis šeimos gydytojus pagal norus – jau teks atsižvelgti į geografinę padėtį, kurioje jie gyvena, o tai, tikėtina, itin palies regionuose gyvenančius asmenis.
Anot ministerijos, prisirašant prie šeimos gydytojo, įtakos turės dvi aplinkybės: šeimos gydytojo pacientų skaičius (apylinkės dydis) ir asmens gyvenamoji vieta.
SAM praneša, kad toks sprendimas buvo priimtas remiantis tuo, kad dėl didelio atstumo kai kurių paslaugų šeimos gydytojas fiziškai negali suteikti. Todėl tokiems atvejams esą bus numatyta tvarka, kuria bus apibrėžiami geografiniai atstumai: štai Šilutėje gyvenantis pacientas nebegalės prisirašyti Vilniuje.
Siekiant dalį naštos nuimti nuo šeimos gydytojų pečių ir plėsti jų komandą, sveikatos priežiūrą organizuojančioms įstaigoms bus skiriamos finansinės paskatos. Pranešama, kad bus persvarstytas ir šiuo metu galiojantis skatinimas už gerus darbo rezultatus bei atskiras finansavimas šeimos gydytojo atliekamiems laboratoriniams tyrimams.
Mano, kad eilės pas šeimos gydytojus išties sumažės, tik, deja, kieno sąskaita…
SAM naujus pokyčius pateikia kaip visuotinį gėrį, neva tokiais būdais bus visoje šalyje stiprinama pirminė sveikatos priežiūros ir gerinamas jos prieinamumas kiekvienam gyventojui.
O štai visuomenės sveikatos specialistė Vitalija Jankauskaitė rėžė – tokių pokyčių ministras A. Dulkys imasi ne veltui, o eilės pas šeimos gydytojus išties sumažės, tik, deja, kieno sąskaita…
„Pamažinti eiles pas šeimos daktarą uždraudžiant rinktis šeimos daktarą. Logika ko gero tokia – valstybė tau priskirs daktarą, a jei netiks, tai tu pas jį ir neisi. Eilės absoliučiai sumažės. Padaugės klientų laidojimo namams. O šitie jau žino, kam už tai tinkamai padėkoti. Nu nebūtų buhalteris…“ – savo feisbuko paskyroje rašė V. Jankauskaitė.
Rajonuose teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kiekis ir toliau mažėja
Nepaisant sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsitikinimų, kad sveikatos priežiūros sistema Lietuvoje efektyviai „juda į priekį“, opozicija įsitikinusi, kad nuo rugpjūčio 1-osios įsigaliosianti sveikatos įstaigų reforma teigiamų rezultatų neatneš, o dėl to nukentės tik eiliniai pacientai. Pasak politikų, šeimos gydytojų nedaugės, o pacientų taip pat nemažės[3].
Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis įsitikinęs, kad įgyvendinus reformą, paslaugų prieinamumas pacientams toli gražu nepagerės. Jam antrino ir Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas Vygandas Sudaris, nemanantis, kad naujoji tvarka pagerins teikiamų paslaugų kokybę ar prieinamumą.
Ministras A. Dulkys akcentavo, kad didžiausias progresas jau padarytas pertvarkant greitosios medicinos pagalbos (GMP) ir Klaipėdos ligoninių tinklą, o šiemet didžiausias dėmesys esą bus skiriamas GMP pertvarkos užbaigimui, sveikatos centrų rajonuose steigimui, paslaugų išsigryninimui ir biurokratinio krūvio gydytojams mažinimui.
A. Dulkio įsitikinimu, Lietuvos sveikatos priežiūros sistema ir toliau yra pernelyg sutelkta į ligonines.
Nurodoma, kad Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigos, teikiančios stacionarines aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros paslaugas, turėtų būti išdėstomos remiantis naujais reikalavimais. Tarp tokių: geografinis stacionarinių aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas pacientams, daugiaprofilinis stacionarinių aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, stacionarinių aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybė pacientams ir skubios medicinos pagalbos užtikrinimas visą parą[3].
Jaunieji medikai įsitikinę, kad neįgyvendinant pokyčių laukia medikų perdegimas ir ilgos pacientų eilės
Tuo tarpu jaunieji gydytojai įsitikinę, kad pokyčiai sveikatos sistemoje – būtini, mat kitaip kentės ne tik jie, bet ir patys pacientai. Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) valdybos narė Agnė Bubilaitė įvardino problemas, su kuriomis susiduria medikai: netolygiai paskirstytais pacientų srautais, prastų žmogiškųjų išteklių planavimu, nesureguliuotu apmokėjimu už pacientų konsultacijas[4].
A. Bubilaitė įsitikinusi, kad griūnančiai sveikatos sistemai naudos tikrai neprideda ir nenuosekli sveikatos politika, kai į valdžią atėję vieni asmenys imasi vienų pokyčių, o vėliau atėjusi kita valdančioji dauguma šiuos pokyčius ima ir panaikina įvesdami savo tvarką.
Tad nesiimant jokių pokyčių ateities prognozės yra liūdnos: jaunoji medikė įsitikinusi, kad tokiu atveju eilės pas gydytojus dar labiau ilgėtų, todėl augtų ir perdegusių medikų gretos. SAM pateiktos reformos, kuriomis siekiama į darbus su pacientais labiau įtraukti ir šeimos gydytojų komandos narius, taip pat gali nepasiteisinti, mat, pasak jos, bus didžiulis slaugytojų trūkumas, todėl medikai turės atlikti ne tik savo tiesiogines funkcijas, bet ir personalo.