Suprasti akimirksniu
  • Mikroorganizmai gali suteikti apsaugą ir padėti kovoti su ligomis
  • Mikrobiomui padeda skaidulomis praturtinta mityba
  • Šuns auginimas taip pat atneša naudos sveikatai
  • Stresas – dar vienas akivaizdus organizmo būklės faktorius
Šaltiniai
Mikrobiomas
Mūsų mikrobiomas priklauso nuo kelių esminių faktorių, o vienas iš jų - mityba. Farhado Ibrahimzade'o/Unsplash nuotrauka

Mikroorganizmai gali suteikti apsaugą ir padėti kovoti su ligomis

Bakterijos, virusai, parazitai ir panašūs organizmai gali atrodyti kaip išskirtinai blogas dalykas, kurį būtina naikinti. Tačiau ekspertai visgi primena, jog ne visi mikrobai atneša tik žalą ir kenkia žmogaus sveikatai. Iš tiesų kai kurie mikrobai yra netgi būtini žmogui, jog būtų galima džiaugtis sveiku kūnu.

Mikrobiomas susideda iš milijonų organizmų, kurie sukuria specialią terpę žarnyne ir atlieka labai svarbias funkcijas. Tai – esminis geros sveikatos raktas, kurio tikrai neverta bijoti.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto profesorė Lilija Kalėdienė teigia[2]:

„Ant mūsų kūno ir jo viduje gyvena apie 100 000 milijardų mikroorganizmų, jų bendra masė – maždaug 2 kilogramai. 95 proc. iš jų randami virškinimo sistemoje. Daugiau nei bakterijų žmogaus organizme yra virusų,  kur vienai bakterijai tenka 5 virusai (virusų yra 5 kartus daugiau nei bakterijų). Žarnyne gyvena nuo 1 000 iki 10 000 mikroorganizmų rūšių. Mikroorganizmų mes turime daugiau nei savų ląstelių – vienai žmogaus ląstelei tenka 1,3 mikroorganizmo. Žmogaus genome yra maždaug 25 000 skirtingų genų, o jo kūne gyvenančių mikroorganizmų genų – 150 kartų daugiau, beveik 4 000 000.“

Šie mikroorganizmai teigiamai veikia imuninę sistemą ir padeda sintetinti svarbius vitaminus mūsų žarnyne. Jie taip pat gali išgydyti žaizdas, suteikti apsaugą, sunaikinti blogus patogenus ir padėti kai kuriems vaistams veikti daug geriau. Rūpinimasis, jog kūne visada būtų tinkamas mikrobiomo balansas, gali padėti kovojant su daugeliu ligų, įskaitant alergijas, astmą, autoimunines ligas.

Kaip pastebi specialistai, mikrobiomo įvairovės trūkumas gali prisidėti prie įvairių sveikatos problemų, todėl itin svarbu pasirūpinti, jog organizme netrūktų įvairiausių teigiamų mikroorganizmų. Kaip užtikrinti tą įvairovę? Pasirodo, tereikia nepamiršti kelių paprastų būdų, kurie praturtina gyvenimą įvairiais mikrobais.

Mikrobiomui padeda skaidulomis praturtinta mityba

Norint užtikrinti sveiką organizmo mikrobiomą, itin svarbi daug skaidulų turinti, kuo įvairesnė mityba. Mikroorganizmams itin tinka vaisiai ir daržovės, nes juose gausu skaidulų. Ląsteliena yra sunkiau virškinama skrandyje ir ją labiau skaido mikroorganizmai, todėl tokie produktai, kuriuose gausu skaidulų, yra sotūs, tačiau nekaloringi.

Ekspertai taip pat dažnai kartoja, jog žmogaus organizmui yra naudingas fermentuotas maistas. Taip yra todėl, jog jis dažnai aprūpina mus gyvomis bakterijomis. Tiesa, kiek ir ar išvis naudingų bakterijų pateks į organizmą, labai priklauso nuo valgomo fermentuoto maisto, tad svarbu jį pasirinkti tinkamai.

Subalansuota mityba, kurioje gausu daug skaidulinių medžiagų, padeda palaikyti tinkamą žarnyno mikroorganizmų balansą. Annos Pelzer/Unsplash nuotrauka
Subalansuota mityba, kurioje gausu daug skaidulinių medžiagų, padeda palaikyti tinkamą žarnyno mikroorganizmų balansą. Annos Pelzer/Unsplash nuotrauka

Tuo tarpu griežtos dietos, kuriose daug kas ribojama, nėra rekomenduojamos kaip ir nuolatinis riebaus maisto vartojimas. Tokia ydinga mityba gali privesti prie itin skurdaus mikroorganizmų kiekio kūne ir ilgainiui pasireikšti nusilpusiu organizmu bei įvairiomis ligomis.

Šuns auginimas taip pat atneša naudos sveikatai

Veikiausiai esate girdėję apie augintinių naudą vaikams ir suaugusiems. Ypač dažnai dėl teigiamų savybių žmogaus sveikatai yra giriami šunys. Pasirodo, tokie liaupsinimai nėra laužti iš piršto. Keturkojai draugai dalinasi savo mikrobiomu su visa šeima, todėl, kaip rodo tyrimai, šunį turinčiuose namuose augantiems vaikams rečiau išsivysto alergijos ar astma.

Prižiūrint augintinį, su juo žaidžiant aktyviai keičiamasi bakterijomis. Ir nors kai kuriems tai gali skambėti kaip košmaras, visgi iš tiesų tai yra puikus būdas stiprinti savo organizmą.

Apskritai, įvairios bakterijos yra randamos visur. Net ir mus supančiame ore, pastatuose yra tam tikras mikrobiomas, kurį pasisavina organizmas. Tiesa, kaimo vietovės gali pasigirti didesne mikrobiomų įvairove nei miesto ir jie veikiausiai sveikesni mūsų plaučiams.

Šuns auginimas iš tiesų naudingas ne tik dėl atnešamo džiaugsmo, bet ir dėl didesnės bakterijų įvairovės. Justino Veenemos/Unsplash nuotrauka
Šuns auginimas iš tiesų naudingas ne tik dėl atnešamo džiaugsmo, bet ir dėl didesnės bakterijų įvairovės. Justino Veenemos/Unsplash nuotrauka

Stresas – dar vienas akivaizdus organizmo būklės faktorius

Žarnų nesandarumas arba pralaidumas taip pat daro didelę įtaką mikrobiomo būklei. Kiekvieno žmogaus žarnynas tam tikru mastu yra pralaidus, tačiau kai kurių žmonių žarnos yra daug labiau nesandarios nei kitų. Jei žarnynas praleidžia sveikus ir naudingus mikroorganizmus, tai yra gerai. Tačiau praleidžiant virulentiškus mikroorganizmus suaktyvėja išorėje esančios imuninės ląstelės, o tai gali sukelti uždegimą.

Įdomu tai, kad šis procesas yra glaudžiai susijęs su patiriamu stresu. Kolumbijos universiteto Slaugos mokyklos strateginių ir novatoriškų tyrimų prodekanė Elizabeth Corwin sako[1]:

Didelis kortizolio, kuris yra vienas iš mūsų streso hormonų, kiekis iš tikrųjų gali padidinti jūsų žarnyno nesandarumą. Jei patiriate didelį stresą, jūsų žarnynas gali būti labiau pralaidus.

Taigi, jei norite palaikyti tinkamą žarnyno būklę ir taip tausoti savo sveikatą, turėtumėte vengti streso.

Žinoma, esant žarnyno mikrobiomo problemoms, galima eiti ir kitu keliu – gerti probiotikus, kurie turėtų padėti užtikrinti pakankamą žarnyno mikroorganizmų bendruomenę. Jų dažnai griebiamasi pavartojus antibiotikų, nes su blogosiomis bakterijomis pasišalina ir gerosios.

Tačiau norint ilgalaikių ir natūralių būdų palaikyti savo sveikatą, reikėtų siekti užtikrinti sveiką mikrobiomo būklę natūraliais būdais: sveika ir įvairia mityba, įvairia, kuo sveikesne aplinka ar net gyvūnėlių laikymu ir streso vengimu. Po antibiotikų vartojimo taip pat rekomenduojama padėti savo organizmui atkurti įprastą mikrobiomą valgant fermentuotą maistą – raugintus kopūstu, agurkus ar pieną.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Aurelija Andriekutė. Žmogaus mikrobioma Vilniaus universitetas