Antradienį Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas susirinko į protestą prie Seimo
Seimui antradienį spręsiant dėl Vidaus tarnybos statuto pataisų, Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) susirinko protestuoti į aikštę prie parlamento. Susivienijimo pirmininkas Saulius Džiautas pabrėžia, kad Vidaus tarnybos reformos įstatymo projektas – grėsmė visuomenės saugumui, mat pokyčiais nusivylę pareigūnai gali tiesiog palikti tarnybą.
Pareigūnai rikiavosi su profesinių sąjungų vėliavomis – atvyko ir Lietuvos pasienio pareigūnų, ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų atstovai. Jie rankose taip pat laikė plakatą su užrašu „Ar sutinkate lošti iš visuomenės ir šalies saugumo?“
„Niekas negali žinoti, kad pareigūnai nusivylę neišeis – tokios nuotaikos vyrauja pareigūnų bendruomenėje. Ir jeigu garantijos dar būtų mažinamos, dalis pareigūnų galimai paliktų tarnybą. O tai – didžiulė grėsmė visuomenės saugumui“, – žurnalistams NPPSS proteste antradienį kalbėjo S. Džiautas.
Pareigūnai siekia, kad įstatymu garantuojamas priedas už darbo stažą išliktų
Jis pabrėžė, jog vienas svarbiausių profesinėms sąjungoms klausimų, kurį naujuoju projektu siūloma keisti – tai įstatymu pareigūnams garantuojamas priedas už darbo stažą.
„Norime, kad šita nuostata liktų įstatyme ir kad profesinės sąjungos būtų įtraukiamos į darbo užmokesčio sistemos kūrimo procesą, ko nėra įstatyme“, – kalbėjo profesinių sąjungų atstovas.
„Tai mus čia atvarė paskutinė viltis, kad Seimas išklausys, girdės pareigūnų bendruomenę ir kad pareigūnams suteikiamos garantijos nebus mažinamos įstatymu“, – pridūrė S. Džiautas.
Po protesto pareigūnų atstovai ketina eiti į Seimą ir stebėti balsavimą dėl įstatymo gyvai, parlamento salėje
Antradienį Seimas turėtų apsispręsti dėl ministrės Agnės Bilotaitės vadovaujamos Vidaus reikalų ministerijos (VRM) inicijuotų Vidaus tarnybos statuto pataisų. Jas priėmus, pareigūnai turėtų galimybę derėtis dėl apmokėjimo sistemos kolektyvinėmis sutartimis. Jeigu tokios sutarties nėra, apmokėjimo sistemas tvirtintų centrinių statutinių įstaigų vadovai. Tačiau prieš tai turėtų būti įvykdytos Darbo kodekse numatomos informavimo ir konsultavimosi procedūros.
Kartu siūloma mažinti priedus už stažą valstybės tarnyboje. Šiuo metu šis priedas negali viršyti 30 proc. pareiginės algos – siūloma, kad dydis nesiektų daugiau nei 20 proc. pareiginės algos. Visgi, VRM nurodo, kad pareigūnams, šiuo metu už stažą gaunantiems didesnius priedus, jie mažinami nebus. Stažas taip pat būtų vienas iš esminių kriterijų, nustatant pareiginės algos dydžius.
Taip pat numatomi pokyčiai, susiję su pareigūnų perkėlimo tvarka – esant būtinybei pareigūnas būtų deleguojamas į kitą vietovę 3 mėn. laikotarpiui. Bendras pareigūno perkėlimo į kitas pareigas laikotarpis per 3 jo tarnybos metus negalėtų viršyti pusmečio.
Įstatymo projektu taip pat sumažinamas pareigybių grupių skaičius – nuo 15 iki 10, dėl ko, iniciatorių teigimu, bus nustatyta aiškesnė pareigybių sistema bei hierarchija.
Statuto pataisų projektu taip pat nustatyta galimybė įstaigų pasitelkti kursantus, vykdyti tarnybų funkcijas kartu su pareigūnais. Be to, numatoma galimybė pratęsti tarnybos trukmę ne tik pirminės grandies, bet ir vidurinės grandies pareigūnams.
Parengta remiantis ELTA.