JAV kaltina Nicolás Maduro Moros ir jo artimiausius bendražygius narkotikų kontrabanda
Prieš kelis metus JAV paskelbė įdomų asmenų, įtariamų turėjusių reikalų su narkotikų kontrabanda, sąrašą. Tarp kaltinimų Niujorke ir vėl perrinktas (nors ne visi pripažįsta rinkimų rezultatus) Venesuelos prezidentas Nikola Maduro Moros (Nicolás Maduro Moros), Venesuelos ekonomikos viceprezidentas, Venesuelos gynybos ministras ir vyriausiasis Venesuelos aukščiausiojo teismo teisėjas, kitu buvę Venesuelos vyriausybės pareigūnai ir du Kolumbijos revoliucijos armadų (FARC) lyderiai, paskelbė JAV generalinis prokuroras Viljamas Baras (William P. Barr), JAV prokuroras Džefris Bermanas (Geoffrey S. Berman) iš pietinės Niujorko apygardos, JAV advokatė Ariana Fajardo ir kiti teisininkai.[1]
„Venesuelos režimas, kuriam kadaise vadovavo (ir vis dar vadovauja) N. Maduro Moros, tebėra kamuojamas nusikalstamumo ir korupcijos“, – teigė generalinis prokuroras V. Baras. –Daugiau nei 20 metų N. Maduro Moros ir keli aukšto rango jo kolegos galimai bendradarbiavo su FARC, dėl ko tonos kokaino pateko į Ameriką ir skaudžiai paveikė jos bendruomenes. Mūsų pranešime pagrindinis dėmesys skiriamas didelės korupcijos Venesuelos vyriausybėje išnaikinimui – sistema, sukurta ir kontroliuojama siekiant praturtinti aukščiausius vyriausybės lygius. Jungtinės Valstijos neleis šiems korumpuotiems Venesuelos valdininkams naudotis JAV bankų sistema tam, kad iš Pietų Amerikos išgabentų savo neteisėtas pajamas ar toliau vykdytų nusikalstamas schemas.“
„Skelbiame kriminalinius kaltinimus Ni. Maduro Morosui už tai, kad jis kartu su savo vyriausiais leitenantais per pastaruosius 20 metų vadovavo narkoterorizmu ir bendradarbiavo su FARC “, – patikslino JAV prokuroras Dž. Bermanas. – Įtariamos prekybos narkotikais mastas ir paplitimas tapo įmanomas tik todėl, kad N. Maduro ir kiti valdininkai „sugadino“ Venesuelos institucijas ir suteikė politinę bei karinę apsaugą mūsų kaltinimuose aprašytiems narkoterorizmo nusikaltimams. Kaip teigiama, N. Maduro ir kiti kaltinamieji aiškiai ketino užtvindyti Jungtines Valstijas kokainu, kad pakenktų mūsų tautos sveikatai ir gerovei. N. Maduro sąmoningai panaudojo kokainą kaip ginklą. Nors prezidentas ir kiti kartelio nariai turėjo aukštus Venesuelos politinės ir karinės vadovybės titulus, kaltinime aprašytas elgesys nebuvo darbas ar tarnavimas Venesuelos žmonėms. Kaip teigiama, kaltinamieji išdavė Venesuelos žmones ir „sugadino“ Venesuelos institucijas, kad pripildytų savo kišenes narkotikų duodamu pelnu“.
N. Maduro ir aukšto lygio pareigūnai kaltinami plovę pinigus pietų Floridoje
„Per pastarąjį dešimtmetį korumpuoti Venesuelos vyriausybės pareigūnai sistemingai išplėšė Venesuelą milijardus dolerių“, – sakė JAV advokatas Fajardo Orshanas. „Per dažnai šie korumpuoti pareigūnai ir jų sąmokslininkai naudojasi Pietų Floridos bankais ir nekilnojamuoju turtu, kad nuslėptų ir tęstų savo neteisėtą veiklą. Kaip rodo naujausi kaltinimai, Venesuelos korupcija ir pinigų plovimas Pietų Floridoje apima net aukščiausius Venesuelos teismų sistemos lygius. Per pastaruosius kelerius metus JAV prokuratūra Pietų Floridoje ir jos federaliniai teisėsaugos partneriai susivienijo, kad aukšto lygio režimo pareigūnams ir sąmokslininkams iškeltų dešimtis baudžiamųjų kaltinimų, dėl kurių buvo konfiskuota maždaug 450 mln. JAV dolerių“
„Šie kaltinimai atskleidžia niokojančią sisteminę korupciją aukščiausiuose N. Maduro režimo lygiuose, – pabrėžė laikinai einantis administratoriaus pareigas Utamas Dillonas iš JAV Kovos su narkotikais administracijos. – Šie valdininkai pakartotinai ir sąmoningai išdavė Venesuelos žmones, siekdami asmeninės naudos, surengdami sąmokslą su narkotikų prekeiviais ir nurodytomis užsienio teroristinėmis organizacijomis, tokiomis kaip FARC. Šiandieniniai veiksmai siunčia aiškią žinią korumpuotiems pareigūnams visur, kad niekas nėra aukščiau įstatymų ir nėra nepasiekiamas JAV teisėsaugos. Teisingumo departamentas ir Narkotikų kontrolės administracija ir toliau saugos Amerikos žmones nuo negailestingų narkotikų prekeivių – nesvarbu, kas jie būtų ir kur jie gyventų.“
„Bendradarbiaujantis šio tyrimo pobūdis atspindi nuolatinį darbą, kurį HSI ir tarptautinės teisėsaugos agentūros atlieka kiekvieną dieną, dažnai užkulisiuose ir visuomenei nežinant, kad mūsų bendruomenės būtų saugesnės ir apsaugotos nuo korupcijos, – patikslino laikinai einanti vykdomojo direktoriaus pareigas Alysa Erichs. – Paskelbtame pranešime pabrėžiamas HSI pasaulinis mastas ir įsipareigojimas identifikuoti, nukreipti ir tirti asmenis, kurie pažeidžia JAV įstatymus, išnaudoja finansines sistemas ir slepiasi už kriptovaliutų, kad skatintų savo neteisėtą nusikalstamą veiklą. Tegul šis kaltinimas yra priminimas, kad niekas nėra aukščiau įstatymų – net ir galingi politiniai pareigūnai.“
Pietinėje Niujorko apygardoje tuomet buvo įvardintas keturis kaltinimus pakeičiantis kaltinimas, kuriame kaltinami 57 metų N. Maduro Morosas; Diosadas Kabelas Rondonas (Diosdado Cabello Rondón), 56 m. Venesuelos Nacionalinės Steigiamosios asamblėjos vadovas ; Hugas Armandas Karvadžalas Barios (Hugo Armando Carvajal Barrios), dar žinomas kaip „El Pollo“, 59 m., buvęs karinės žvalgybos direktorius; Kliveris Antojinus Alkala Kordonesas (Clíver Antonio Alcalá Cordones), 58 m. buvęs Venesuelos ginkluotųjų pajėgų generolas; Lusijanas Marinas Arango (Luciano Marín Arango), dar žinomas kaip „Ivanas Markvezas“, 64 m., FARC sekretoriato, kuris yra aukščiausias FARC vadovaujantis organas, narys ir Sauksis Paucis Ernandesas Solartė (Seuxis Paucis Hernández Solarte), dar žinomas kaip „Jėzus Santričas“, 53 m. FARC Centrinės vyriausiosios vadovybės narys. Byla buvo patikėta nagrinėti JAV apygardos teisėjui Alvinui Heleršteinui (Alvin K. Hellerstein).
JAV valstybės departamentas, paleidęs „Narcotics Rewards“ programą siūlo iki 15 mln. JAV dolerių už informaciją, leisiančią suimti N. Maduro Moros, 10 mln. – už D. Kabelą Rondoną, H. A. Karvadžalą Bariosą ir A. Kordonesą ir iki 5 mln. JAV dolerių už informaciją, padėsiančią suimti (arba) nuteisti M. Arango.
N. Maduro Morosas, D. Kabelo Rondónas, H. A. Carvadžalas Bariosas, K. A. Alkalá Kordonesas, L. Marínas Arango ir S. P. Hernándesas Solartė kaltinami: 1) dalyvavimu narkoterorizmo veikoje, už ką gresia 20 metų minimali įkalinimo bausmė ir maksimali – iki gyvos galvos; 2) nusikalstama veika importuojant kokainą į Jungtines Amerikos Valstijas, už kurį gresia 10 metų minimali bausmė ir maksimali laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė; 3) šaunamųjų ginklų ir sprogstamųjų įtaisų naudojimas ir nešiojimas per narkoterorizmo ir kokaino įvežimo veikas, už ką gresia 30 metų minimali bausmė ir didžiausia bausmė – įkalinimas iki gyvos galvos; 4) nusikalstamu šaunamųjų ginklų ir sprogstamųjų įtaisų turėjimas bei naudojimas, už ką gresia didžiausia laisvės atėmimo bausmė.
Kaltinime, kituose teismo dokumentuose ir teismo proceso metu duotuose pareiškimuose buvo nurodyta, kad :
Mažiausiai nuo 1999 m. N. Maduro Morosas, , D. Kabelo Rondónas, H. A. Carvadžalas Bariosas ir K. A. Alkalá Kordonesas veikė kaip „Cártel de Los Soles“ arba „Saulių kartelio“ vadovai. Kartelio pavadinimas reiškia saulės ženklus, pritvirtintus prie aukšto rango Venesuelos kariuomenės pareigūnų uniformų. N. Maduro Morosas ir kiti kaltinami kartelio nariai piktnaudžiavo Venesuelos žmonėmis ir neigiamai paveikė teisėtas Venesuelos institucijas, įskaitant kariuomenės, žvalgybos aparato, įstatymų leidžiamosios valdžios ir teismų dalis, siekdami palengvinti tonų kokaino importą į JAV. „Cártel de Los Soles“ siekė ne tik praturtinti savo narius ir sustiprinti jų galią, bet ir „užtvindyti“ Jungtines Valstijas kokainu ir sukelti žalingą ir priklausomybę sukeliantį narkotikų poveikį JAV vartotojams.
L. Marínas Arango ir S. P. Hernándesas Solartė yra FARC lyderiai. Maždaug nuo 1999 m., kai FARC ketino derėtis dėl taikos su Kolumbijos vyriausybe, FARC lyderiai susitarė su „Cártel de Los Soles“ vadovais perkelti kai kurias FARC operacijas į Venesuelą, saugant kartelį. Po to FARC ir „Cártel de Los Soles“ iš Venesuelos išsiuntė perdirbtą kokainą į Jungtines Valstijas per perkrovimo punktus Karibų jūroje ir Centrinėje Amerikoje, pavyzdžiui, Hondūre. 2004 m. JAV Valstybės departamentas apskaičiavo, kad per metus Venesuelą perveža 250 ar daugiau tonų kokaino. Jūrų siuntos buvo gabenamos į šiaurę nuo Venesuelos pakrantės, naudojant greituosius, žvejybos ir konteinerių laivus. Oro siuntos dažnai buvo siunčiamos iš slaptų pakilimo takų, sutelktų Apure valstijoje. JAV Valstybės departamento duomenimis, vien 2010 m. Hondūro oro erdvėje užfiksuoti 75 neteisėti skrydžiai, siejami su prekyba narkotikais, naudojant vadinamąjį „oro tilto“ kokaino maršrutą tarp Venesuelos ir Hondūro.
Eidamas „Cártel de Los Soles“ lyderio pareigas, N. Maduro Morosas derėjosi dėl kelių tonų FARC pagaminto kokaino siuntų; rūpinosi, kad „Cártel de Los Soles“ perduotų FARC karinio lygio ginklus, koordinavo užsienio reikalus su Hondūru ir kitomis šalimis, kad palengvintų plataus masto narkotikų gabenimą ir prašė FARC vadovybės pagalbos mokant nesankcionuotą milicijos grupę, kuri iš esmės veikė kaip „Cártel de Los Soles“ ginkluotųjų pajėgų padalinys.
Tyrimą atliko DEA Specialiųjų operacijų skyriaus dvišalių tyrimų padalinys, Niujorko specialiosios pajėgos ir Majamio opeatyvinis skyrius. Bylą nagrinėjo JAV pietinės Niujorko apygardos prokuratūros Terorizmo ir tarptautinio narkotinių medžiagų skyrius.
Tarp kaltinamųjų daug kitų žinomų pavardžių, už vieną iš jų siūloma iki 10 mln. JAV dolerių
Prieš kelis metus Kolumbijos apygarda taip pat paskelbė kaltinimus 56 metų Vladimirui Padrino Lopesui, Venesuelos gynybos ministrui. Kaltinamajame akte teigiama, kad nuo 2014 m. kovo iki 2019 m. gegužės V. Padrino Lopesas bendravo su kitais, siekdamas platinti kokainą JAV registruotame orlaivyje.
V. Padrino Lopesas, turintis Venesuelos ginkluotųjų pajėgų generolo laipsnį, turėjo teisę sulaikyti Jungtinėse Valstijose registruotus lėktuvus, kurie vėliau, įtariama, buvo naudojami gabenti narkotikus iš Venesuelos į Centrinės Amerikos šalis. Daug kartų V. Padrino Lopesas įsakė arba leido Venesuelos kariuomenei priversti svetimų šalių lėktuvus leistis ar net juos numušti. Tuo pat metu kitiems orlaiviams, kurių prekybos narkotikais koordinatoriai jam mokėjo kyšius, jis leido saugiai skristi per Venesuelos oro erdvę.
2018 m. rugsėjo 25 d. JAV iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuras įtraukė V. Padrino Lopesą į savo specialųjį piliečių sąrašą. Pagal Užsienio narkotinių medžiagų užkardymo įstatymą, tai reiškia, kad jo turtas yra įšaldomas, o JAV asmenims draudžiama su juo turėti finansinių operacijų.
DEA Orlando apygardos biuras vadovavo tyrimui, kurį rėmė Organizuoto nusikalstamumo narkotikų kontrolės darbo grupės programa ir Baudžiamųjų bylų skyriaus vykdymo operacijų biuras.
54 metų Maikelis Hosė Moreno Peresas (Maikel Jose Moreno Perez), dabartinis Venesuelos Aukščiausiojo Teismo vyriausiasis teisėjas, buvo apkaltintas Floridos pietinėje apygardoje pinigų plovimu, korupcija, kyšininkavimu, kad būtų neteisėtai išspręstos dešimtys civilinių ir baudžiamųjų bylų Venesueloje.
Skunde teigiama, kad atsakovas leido areštuoti ir parduoti „General Motors“ automobilių 0amyklą, kurios numatoma vertė yra 100 mln. JAV dolerių mainais už asmeninę pajamų dalį. Taip pat skunde teigiama, kad kaltinamasis gavo kyšius, kad būtų leista atmesti kaltinimus arba paleisti Venesuelos gyventojus, įskaitant vieną, apkaltintą kelių milijardų JAV dolerių sukčiavimo schemoje, nukreiptoje prieš Venesuelos valstybinę naftos įmonę.
Remiantis baudžiamuoju skundu, 2014 m. spalį, M. H. Moreno Peresas JAV valdžios institucijoms pareiškė, kad jo darbo užmokestis Venesueloje siekė 12 000 JAV dolerių per metus. Nuo 2012 iki 2016 m. kaltinamojo JAV banko įrašuose matyti, kad į kaltinamojo sąskaitas buvo pervesta maždaug 3 milijonai JAV dolerių. Didelių pervedimų sulaukta iš fiktyvių korporacijų, turinčių užsienio banko sąskaitas, susijusias su „Co-Conspirator 1“.
Kaip nurodyta baudžiamajame skunde, kaltinamojo banko įrašai rodo, kad 2012–2016 metais jis išleido apie 3 mln. JAV dolerių. M. H. Moreno Peresas išleido apie 1 milijoną dolerių privačiam orlaiviui ir privačiam pilotui, daugiau nei 600 000 JAV dolerių – pirkdamas kredito ar debeto kortele parduotuvėse, daugiausia Pietų Floridoje, apie 50 000 JAV dolerių buvo sumokėta prabangių laikrodžių remonto parduotuvei Aventuroje ir maždaug 40 000 JAV dolerių mokėjimų Venesuelos grožio konkurso direktoriui.
Taip pat atskiru pakeičiančiu kaltinimu, paskelbtu pietinės Niujorke apygardos prokuratūros, buvo apkaltinti Tarekas Zaidanas El Aisamis Madahas (Tareck Zaidan El Aissami Maddah) (45), Venesuelos ekonomikos viceprezidentą Hoselitą Ramiresą Camačo (Joselit Ramirez Camacho) (33), Venesuelos kriptovaliutų reguliatorių ir Samarką Lopesą Belo (Samark Lopez Bello) (45), Venesuelos verslininką, padariusį daugybę nusikaltimų, susijusių su pastangomis išvengti OFAC sankcijų, nustatytų N. Maduro Morosui ir T. Z. El Aisami Madahui. [2]
Kaltinamajame akte teigiama, kad nuo 2017 m. vasario mėn. iki 2019 m. kovo mėn. T. Z. El Aisamis Madahas ir H. Ramiresas Camačo dirbo su amerikiečiais ir JAV įsikūrusiomis įmonėmis, siekdami teikti privačių skrydžių paslaugas N. Maduro Morosui 2018 m. prezidento rinkimų kampanijos metu, taip pažeisdami OFAC sankcijas, skirtas N. Maduro Morosui po to, kai jis organizavo rinkimus į Nacionalinę Steigiamąją Asamblėją, kuriai dabar vadovauja D. Kabelo Rondonas.
JAV valstybės departamentas, naudodamas „Narcotics Rewards“ programą, siūlo už T. Z. El Aisamis Madahą iki 10 mln. JAV dolerių.
Narkotikų prekyba Venesueloje: nuo ministrų iki nacionalinės gvardijos vadų
67 metų Luisas Mota Domingesas (Luis Motta Dominguezas), buvęs energetikos ministras, buvo apkaltintas Floridos pietinės apygardos teismo už tariamą vaidmenį plaunant pajamas, gautas pažeidžiant Užsienio korupcinės veiklos aktą, susijusį su kyšio gavimu, skirtu JAV veikiančiam „Corpoelec“ verslui apdovanoti.
55 metų Nestoras Reverolis Toresas, buvęs Venesuelos „La Oficina Nacional Antidrogas“ generalinis direktorius ir buvęs Venesuelos nacionalinės gvardijos vadas, ir Edilbertas Hosė Molina (Edylberto Jose Molina), 57 metų buvęs Venesuelos ONA padalinio vadovas, šiuo metu einantis Venesuelos karo atašė Vokietijoje pareigas, buvo apkaltinti Rytų regiono teismo dalyvavimu tarptautiniame kokaino platinimo sąmoksle – jie galėjo padėti prekeiviams narkotikais importuoti kokainą į JAV.
Vasilijus Kotovskis Vilarojalis Ramiresas (Vassyly Kotosky Villarroel Ramirez), dar žinomas kaip „Mauro“ ir „Angel“, 47 m. , buvęs Venesuelos Nacionalinės gvardijos kapitonas, buvo apkaltintas dalyvavimu tarptautiniame kokaino platinime ir esą vykdė šią veiką nuo 2004 m. sausio 1 iki 2009 gruodžio 1 d.
48 metų Rafelis Antojinus Vilasana Fernandesas (Rafael Antonio Villasana Fernandez), buvęs Venesuelos Nacionalinės gvardijos pareigūnas , Niujorke buvo apkaltintas dalyvavimu tarptautinėje kokaino platinimo veikoje nuo 2004 m. sausio 1 d. iki 2009 m. gruodžio 1 d. Minėti du asmenys esą naudojo oficialias vyriausybines transporto priemones, kad gabentų daugiau nei septynias tonas kokaino nuo Kolumbijos sienos į įvairius Venesuelos oro ir jūrų uostus, iš kur jis galiausiai buvo išvežtas į Jungtines Valstijas.
52 metų buvęs Venesuelos energetikos viceministras Nervis Džerardas Vilialobosas Kardenas (Nervis Gerardo Villalobos Carden) pietinės Teksaso prokuratūros apygardos buvo apkaltintas pagal 200 punktų, tarp kurių – pinigų plovimas, siekis pažeisti Užsienio korupcinės veiklos įstatymą ir kyšininkavimas, kai pinigų buvo reikalaujama iš JAV įsikūrusių įmonių savininkų. Pastarieji mokėjo Venesuelos vyriausybės valdininkams, siekdami korupcinio pobūdžio energijos sutarčių ir neapmokėtų sąskaitų mokėjimo pirmenybės.
51 metų Oskaras Rafaelis Kolmenaresas Vilialobosas (Oscar Rafael Colmenarez Villalobos), buvęs Venesuelos oro pajėgų karininkas, Arizonoje apkaltintas Ginklų eksporto kontrolės įstatymo pažeidimais. Įtariama, kad jis surengė sąmokslą su kitais asmenimis, įskaitant asmenis, susijusius su aviacijos bendrove Arizonoje, siekdamas iš JAV į Venesuelą neteisėtai gabenti karinių lėktuvų T-76 variklius, naudotus orlaiviuose „OV-10 Bronco“ ir tariamai pateikė melagingus ir klaidinančius eksporto kontrolės dokumentus, siekdamas nuslėpti draudžiamą veiklą ir sandorius nuo JAV vyriausybės.
Kaltinamasis aktas yra tik kaltinimas ir visi kaltinamieji laikomi nekaltais, kol jų kaltė neįrodoma teisme.
JAV užginčijo Venesuelos oficialius rinkimų rezultatus
Amerikos Valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony J. Blinken) paskelbė pareiškimą, kuriuo užginčijo Venesuelos oficialius rinkimų rezultatus, paskelbdamas opozicijos kandidatą Edmundą Gonsalesą Urutią (Edmundo González Urrutia) tikruoju liepos 28-ą vykusių Venesuelos prezidento rinkimų nugalėtoju.[3]
E. Blinkenas teigia, kad Nacionalinės rinkimų tarybos pareiškimas apie N. Maduro pergalę yra labai ydingas ir jam trūksta patikimumo. Jis cituoja opozicijos paskelbtus daugiau nei 80 proc. rinkimų apylinkių biuletenius, rodančius, kad E. Gonsálesas Urutia laimėjo didžiuliu skirtumu, kurį patvirtino nepriklausomi stebėtojai ir visuomenė. JAV sveikina 12 milijonų venesueliečių, balsavusių nepaisant iššūkių, ir atmeta N. Maduro kaltinimus opozicijos lyderiams. E. Blinkenas ragina paleisti asmenis, suimtus už taikų dalyvavimą, ir ragina užtikrinti taikų pereinamąjį laikotarpį.