Suprasti akimirksniu
  • Paaugliai negali eiti į socialinius tinklus neišmokę taisyklių
  • Tėvų darbas vaikams paaiškinti, kad ne viskas, kas internete, yra tikra
  • Vaikams iki 13 metų socialiniuose tinkluose ne vieta
  • „Meta“ nori į virtualų pasaulį įtraukti daugiau vaikų 
  • Vaikams socialiniai tinklai labiau žalingi nei naudingi
Šaltiniai
socialiniai tinklai
Vaikai iki 13 metų neturėtų naudotis socialiniais tinklais. Alexander Shatov/ Unsplash.com nuotrauka

Paaugliai negali eiti į socialinius tinklus neišmokę taisyklių

Amerikos psichologų asociacija (APA) praėjusią savaitę pirmą kartą paskelbė 10 moksliškai pagrįstų rekomendacijų, kaip naudotis socialine žiniasklaida paaugliams. APA lygina mokymą socialinėje žiniasklaidoje su vairuotojo pažymėjimo gavimu. Kaip paaugliai esą negali tiesiog išeiti į kelią neišmokę taisyklių, taip jie neišmokę nustatytų taisyklių neturėtų naudotis ir socialiniais tinklais.

„Yra kai kurie aspektai, kuriais žvelgiant socialinė žiniasklaida gali būti naudinga. Ir yra tokių, kai ji gali pakenkti“, – sako Mitchellas Prinsteinas, APA vyriausiasis mokslo darbuotojas.

Yra tam tikrų psichologinių kompetencijų, kurias vaikai turėtų turėti prieš naudodami socialinę žiniasklaidą. Ataskaitoje pažymima, kad jie yra pritaikyti prie stiprybių ir atskirų vaikų brandumo lygio.

Ataskaitoje patariama, kad tėvai gali padėti savo vaikams ugdyti šias kompetencijas, be to, jie gali išsiaiškinti, ar nėra probleminio elgesio internete.

Tėvų darbas vaikams paaiškinti, kad ne viskas, kas internete, yra tikra

Tarp įgūdžių, kurių tėvai gali išmokyti vaikus, yra žinojimas, kas šiose platformose yra tikra, o kas ne.

„Mes visi turime natūralų polinkį tikėti tuo, ką matome, per daug apibendrinti ir manyti, kad tai, ką matome, tikriausiai reprezentuoja daugybę žmonių. Mes visi esame linkę lyginti save su kitais. Tai yra natūralios žmogaus savybės“, – sakė M. Prinsteinas ir pridūrė, kad su tuo susidoroti buvo žymiai lengviau, kai realiai pažinojome ir matėme nedidelio žmonių rato gyvenimus.

Kitas svarbus dalykas: vaikai turėtų būti aiškiai ir pakartotinai informuojami, atsižvelgiant į jų amžių, apie tai, kaip jų elgesys socialinėje žiniasklaidoje gali kitiems suteikti informacijos, kurią paskui bus galima panaudoti prieš juos arba kitais blogais tikslais. 

Ataskaitoje įspėjama, kad tėvai turėtų stebėti, ar neatsiranda požymių, kad naudojimasis socialine žiniasklaida trukdo kasdieniam gyvenimui ar miegui. Jie turėtų stebėti, kaip vaikai naudojasi socialine žiniasklaida ankstyvoje paauglystėje, maždaug nuo 10 iki 14 metų, tačiau tas stebėjimas neturėtų būti perdėm akivaizdus ir neturi pažeisti vaiko teisės į privatumą[1].

Vaikams iki 13 metų socialiniuose tinkluose ne vieta

JAV chirurgas Vivekas Murthy neseniai perspėjo, kad 13 metų ir jaunesni vaikai neturėtų naudotis socialinės žiniasklaidos platformomis – nepaisant to, kad tai yra minimalus amžius norint prisijungti prie daugelio šių populiarių svetainių, tokių kaip „Facebook“, „TikTok“, „Snapchat“ ir „Instagram“.

„Aš asmeniškai, remdamasis mano matytais duomenimis, manau, kad 13 metų yra per anksti“, – sakė medikas.

„Tai laikas, kai mums tikrai svarbu apgalvoti, ką jie galvoja apie savo savivertę ir santykius, o dažnai iškreipta socialinės žiniasklaidos aplinka daro meškos paslaugą daugeliui tų vaikų“, – pridūrė jis. 

JAV senatorius Joshas Hawley tvirtino, kad reikia teisės aktų, kurie nustatytų teisėtą amžių, kada vaikai galėtų būti socialinėje žiniasklaidoje. Jis sakė, kad technologijų įmonės užsiima žalinga praktika, dėl kurios pelnas yra svarbiau nei vaikų apsauga. 

Senatorius J. Hawley ilgą laiką kritikuoja socialinės žiniasklaidos platformas ir apskritai technologijų įmones, ne kartą jis ragino visiškai uždrausti Kinijai priklausančią programėlę „TikTok“[2]

Socialiniuose tinkluose vaikai susiduria su daug pavojų. ROBIN WORRALL/ Unsplash.com nuotrauka
Socialiniuose tinkluose vaikai susiduria su daug pavojų. ROBIN WORRALL/ Unsplash.com nuotrauka

„Meta“ nori į virtualų pasaulį įtraukti daugiau vaikų 

Kol mokslininkai ir medikai skambina pavojaus varpais dėl per didelio vaikų ir paauglių praleidžiamo laiko prie ekranų, „Meta“ pareiškė norinti pritraukti jaunesnę „Horizon Worlds“ auditoriją.

„Horizon Worlds“ turėjo būti pagrindinė virtualios realybės socialinių susitikimų vieta – nauja socialinės žiniasklaidos forma, turinti daugiau erdvinio buvimo trimačiuose virtualiuose pasauliuose.

„Wall Street Journal“ praneša apie naujus „Metos“ planus pakviesti jaunesnę grupę asmenų nuo 13 iki 17 metų, kad vėl užpildytų žiūrovų vakuumą. 

Pašalinus amžiaus barjerą planuojama, kad vartotojų skaičius išaugs tiesiog drastiškai. Ateityje šią socialinę programėlę bus galima pasiekti per kompiuterio, nešiojamųjų kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių naršyklę. Tai teoriškai leistų Metai pasiekti beveik visus paauglius.


„Pew Research“ duomenimis, 2022 m. 91 procentas visų 13–14 metų amžiaus žmonių Jungtinėse Valstijose turėjo prieigą prie išmaniųjų telefonų. Tarp 15–17 metų amžiaus šis skaičius siekia net 98 procentus. Šiandien šie skaičiai greičiausiai bus dar didesni[3].

Vaikams socialiniai tinklai labiau žalingi nei naudingi

Daugumoje socialinės žiniasklaidos programų reikalaujama, kad vartotojai būtų bent 13 metų amžiaus. Tačiau neseniai atliktoje apklausoje tėvai pasidalijo, kad 50 proc. vaikų nuo 10 iki 12 metų ir 33 proc. vaikų nuo 7 iki 9 metų naudojasi socialinės žiniasklaidos programėlėmis.

Nors ekspertai tik pradeda suprasti socialinės žiniasklaidos poveikį vaikams, vienas tyrimas rodo, kad jaunesni nei 11 metų vaikai, kurie naudojasi „Instagram“ ir „Snapchat“, dažniau susiduria su probleminiu skaitmeniniu elgesiu, pavyzdžiui, turi draugų tik internete ir lankosi svetainėse, kurioms tėvai nepritartų. 

Kitame tyrime kalbama apie tai, kaip vaikams, naudojantiems „TikTok“, išsivysto tikas ir ištinka į tiką panašūs priepuoliai. Jie patiria judėjimo sutrikimą, kurį sukelia stresas ir nerimas, kuris dar labiau padidėjo dėl pandemijos, kuri padidino ir paauglių socialinės žiniasklaidos vartojimą.

Vaikams pernelyg intensyvus naudojimasis socialiniais tinklais gali sukelti dirglumą, nerimą, savigarbos stoką, internete jie gali patirti patyčias, priekabiavimą, klaidinančią rinkodarą ir panašius neigiamus dalykus, tad tėvai turėtų būti atidūs ir stebėti, kuo jų vaikai užsiima sėdėdami prie kompiuterių ar įnikę į telefonus[4]

avatar
done
Rosita Kvietkevičienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward
4.arrow_upward
Cleveland clinic . Effects of Social Media on Children health.clevelandclinic.org