Narkotikų epidemija kasmet nustumia vis daugiau jaunų žmonių į dugną
Kad ir kaip vakarietiškame pasaulyje mėginama įteigti, kad pabandyti visko yra normalu ir sveika, taip iš tiesų nėra. Tai galioja ir priklausomybes liberalizuoti norintiems „laisviečiams“, nesuvokiantiems (o gal sąmoningai to siekiantiems) narkomanijos pasekmių. Tiesa, kai kurios valstybės šias pasekmes jau suvokė ir, pavyzdžiui, „žolės“ sostinėje Amsterdame (o tiksliau – Raudonųjų žibintų kvartale) turistams jau nebegalima viešai traukti dūmelio.
Visgi, narkotikų problema pasaulyje yra daug platesnė nei galvojame. Pavyzdžiui, JAV narkomanija taip stipriai įsikerojusi, kad 2022 metais greta COVID-19 pandemijos net buvo paskelbta „narkotikų epidemija“[1]. Žinoma, vaizdų, kaip gatvėse „gaivaliojasi“ negavę reikiamos dozės, nematysite nei vienoje glamūrinėje Amerikos nuotraukoje. O štai nuleidus akis žemyn – pavyzdžių – apstu.
Nepaisant to, kad narkotikai yra didžiulė problema visame pasaulyje, kasmet pasiglemžianti didžiulius kiekius jaunų ir perspektyvių žmonių, būtent JAV užtikrina narkotinių medžiagų tiekimą ir auginimą, o valstijos dekriminalizuoja ne tik „žolę“, bet ir daug sunkesnius narkotikus.
Plinta vaizdo įrašas, kuriame perdozavę žmonės primena zombius
Viešojoje erdvėje paplitęs vaizdo įrašas iš Filadelfijos gatvių, kuriame matyti masės narkotikų perdozavusių žmonių, veikiau primenančių ne gyvas būtybes, bet zombius iš fantastinių filmų, kurie nepajėgia ne tik rankose išlaikyti telefono, bet ir peržengti slenksčio. Ši „zombių epidemija“ kaip reikiant sudrebino Filadelfiją, o narkotikus įsigyti čia paprasta kaip suskaičiuoti iki dviejų – norintys „paragauti“ tą gali be jokių trikdžių padaryti liūdnai pagarsėjusiame narkotikų turguje po atviru dangumi, įsikūrusiame Kensingtono rajone[2].
Žiūrint į šiuos žmones nekyla klausimas, kad jie turi per mažai laisvių, ar kad jų, kaip narkomanijos atstovų, teisės niekam neįdomios. Čia jie laisvi – iki tol, kol prisireikia didesnių dozių. Bet ar tokį gyvenimą apskritai galima pavadinti gyvenimu – vargu. Į narkotikų liūną įsitraukę žmonės tiesiog gyvena gatvėse – čia pilna „jaukių“ palapinių.
Tiesa, Kensingtono rajono gatvėse besiglaudžiantys žmonės, veikiausiai, neturi tiek lėšų, kad įpirktų glamūriniams Vakarams būdingus narkotikus (pavyzdžiui, kokainą), todėl tenka pasitenkinti į keistą būseną panardinančiomis atmainomis. Čia sparčiai paplitęs narkotikas ksilazinas, iš tiesų skirtas gyvūnams kaip raminamasis vaistas, o žmonės esą jį vartoja papildomai tam, kad sustiprintų heroino, kokaino, fentanilio poveikį.
Šią narkotinę medžiagą Baltieji rūmai buvo paskelbę kaip itin pavojingą, mat nuo jo vartojimo žmogus gali pradėti pūti dar būdamas gyvas. Dėl šios priežasties ši medžiaga buvo praminta „zombių narkotiku“.
Oregonas persigalvojo – vos legalizavęs narkotikus, vėl juos uždraudė
Nepaisant žiaurių pasekmių, kai kuriose valstijose galima legaliai vartoti net tokias narkotines medžiagas kaip kokainą bei heroiną[3]. 2020 metais Oregonas tapo pirmąja valstija JAV, dekriminalizavusia šių narkotikų laikymą ir taip pat pirmąja valstija, kuri įteisino haliuciogeninių grybų vartojimą medicininiais tikslais.
Tačiau įdomiausia dalis kiek kitur – vos po trejų metų tas pats liberalusis Oregonas vėl tapo pirmąja valstybe. Tik šįkart ta, kuri keičia savo kryptį ir įveda baudžiamąsias sankcijas už narkotikų vartojimą ir laikymą[4].
Grįžtant prie „nekaltųjų“ kanapių vartojimo (ko taip siekia Lietuvos laisvakonservatoriai), rekreacinė marihuana JAV šiuo metu legali net 24 valstijose bei Vašingtone. Dar 17-oje valstijų kanapių vartojimas įteisintas tik medicininiais tikslais, tačiau kiekvienos valstijos įstatymuose numatytos skirtingos išlygos. Tačiau kuo tai atsiliepė valstijoms – grįžkime į šio straipsnio pradžią (į „narkotikų epidemiją“).
Taigi, ko iš esmės siekiama, jei matant narkotikų epidemijos pasekmes, dar labiau imamasi veiksmų, kuriais atrišamos rankos narkotikų judėjimui žemiausiame ir ne tik visuomenės sluoksniuose? Diskutuoti galima išties daug, tačiau peršasi ir mintis, kad galimai JAV taip kontroliuoja savo gyventojų kiekį ir reguliuoja pragyvenimo lygį.
Lietuvai narkotikų žūtbūt reikia
Nepaisydami užsienio praktikos, vakarietiškieji „laisviečiai“, turėdami konservatorių palaikymą, vis mėgina atpūsti amerikietiškus vėjus ir į Lietuvą. Požiūrį į narkotikus ir priklausomybes turinčius asmenius visais įmanomais būdais mėgino pakeisti tiek parlamentarė Morgana Danielė, kuri ne tik komandiruotės už valstybinius pinigus metu sugebėjo reklamuoti vadinamus „kasiakus“, bet ir pati tapusi motina nematė nieko blogo savo kūdikį patikėti 32 kartus teistam, 5 kartus įkalinimo įstaigoje sėdėjusiam „aukliui“.
Už kanapių legalizavimą Lietuvoje įnirtingai pasisakė ir dar vienas „laisvietis“ Nerijus Vitkauskas, iš kurio jaunimas tikrai turėtų imti pavyzdį (perkeltine prasme) – suktinei užteko, o kebabui Nidoje jau nebeliko, tad gerųjų žmonių Laisvės partijos narys tąkart paprašė tiesiog susimesti. Už tai jaunasis politikėlis pažadėjo dirbti kanapių dekriminalizavimo klausimu.
O jei dar to negana, už legalius narkotikus Lietuvoje pasisako ir kiti „laisvą“ gyvenimo būdą propaguojantys politikai. Laisvą turime omenyje – kupiną naudų ir stokojantį pareigų. Visgi, kol kas šis klausimas neperlipo Seimo posėdžių salės slenksčio ir, belieka tikėtis, neperlips.