Žuvo daugiau kaip 100 civilių
Ankstų šeštadienį pranešta, kad per naktinius smūgius Gazos Ruože žuvo daugiau kaip 100 žmonių, o Izraelio žvalgybos vadas lankosi Paryžiuje, kur rengiami pokalbiai, skirti „atblokuoti“ pažangą kelyje link paliaubų ir palestiniečių smogikų laikomų įkaitų grąžinimo.
Derybos Paryžiuje bus surengtos po to, kai Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu pateiktas planas dėl pokario Gazos Ruožo susilaukė pagrindinių sąjungininkių Jungtinių Valstijų kritikos ir jį atmetė Palestinos savivalda bei „Hamas“.
Pokalbiai taip pat organizuojami didėjant susirūpinimui dėl šioje teritorijoje esančių civilių. Jungtinės Tautos perspėja dėl didėjančio bado pavojaus.
Naujienų agentūros AFP užfiksuotoje medžiagoje matyti, kaip Gazos Ruožo gyventojai nuniokotoje šiaurinėje teritorijos dalyje penktadienį eilėje laukė maisto ir rengė protestą dėl savo gyvenimo sąlygų.
„Pažiūrėkite, mes kovojame vieni su kitais dėl ryžių, – sakė Džabalijos gyventojas Ahmadas Atefas Safis. – Kur mes turėtume eiti?“
Penktadienio vakarą tinkle „X“ paskelbtame pareiškime JT humanitarinių reikalų agentūra OCHA nurodė: „Prognozuojama, kad be tinkamo maisto ir vandens tiekimo, taip pat sveikatos priežiūros ir mitybos paslaugų išaugusi bado rizika Gazoje padidės.“
Pokario planas: civilinius reikalus tvarkytų ryšių su „Hamas“ neturintys palestiniečių pareigūnai
Karą sukėlė spalio 7-ąją „Hamas“ surengti beprecedenčiai išpuoliai, per kuriuos Izraelyje žuvo apie 1 160 žmonių, rodo oficialiais duomenimis paremti AFP skaičiavimai. „Hamas“ smogikai taip pat paėmė įkaitų, iš kurių, kaip teigia Izraelis, 130 vis dar yra Gazoje. Izraeliečiai spėja, kad 30 belaisvių yra negyvi.
Reaguodamas į išpuolius, Izraelis „Hamas“ valdomame Gazos Ruože inicijavo atsakomąją kampaniją, per kurią, anot tenykštės Sveikatos ministerijos, iki šiol žuvo mažiausiai 29 514 žmonių.
Penktadienį per Izraelio antskrydį Gazos Ruože buvo sunaikintas žinomo palestiniečių komiko Mahmoudo Zuaitero namas ir žuvo mažiausiai 23 žmonės, o dar kelios dešimtys buvo sužeista, nurodė Sveikatos ministerija.
Ji ankstų šeštadienį pranešė, kad per naktinius smūgius žuvo mažiausiai 103 žmonės.
Ketvirtadienį B. Netanyahu savo karo kabinetui pateikė planą dėl pokario Gazos, kuriame numatoma, kad civilinius reikalus tvarkytų ryšių su „Hamas“ neturintys palestiniečių pareigūnai. Plane taip pat tvirtinama, kad Izraelio kariuomenė net ir po karo turėtų „neribotą laisvę“ veikti šiame anklave, jog būtų galima užkirsti kelią teroristinės veiklos atgijimui.
Negana to, plane nurodoma, kad Izraelis jau deda pastangas Gazos Ruože sukurti buferinę saugumo zoną palei šios teritorijos sieną.
Šie užmojai susilaukė JAV kritikos. Amerikiečių valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas, per vizitą Argentinoje paklaustas apie Izraelio planą, pareiškė, kad Vašingtonas prieštarauja bet kokiai pakartotinei Gazos Ruožo okupacijai po karo.
O aukštas „Hamas“ pareigūnas Osama Hamdanas atmetė B. Netanyahu planą kaip neįgyvendinamą.
Žydų delegacija atvyko į Paryžių
Šeštadienį Paryžiuje lankosi Izraelio delegacija, kuriai vadovauja žvalgybos agentūros „Mossad“ vadovas Danielis Barnea. Ten ji sieks susitarimo dėl likusių įkaitų sugrąžinimo.
Izraelio žiniasklaida skelbė, kad prie D. Barnea prisijungs jo kolega iš saugumo agentūros „Shin Bet“ Ronenas Baras.
JAV, Egiptas ir Kataras aktyviai dalyvavo ankstesnėse derybose dėl paliaubų ir įkaitų iškeitimo į kalinius.
B. Netanyahu vyriausybė pastaruoju metu patiria vis didesnį spaudimą derėtis dėl paliaubų ir užtikrinti įkaitų paleidimą.
Baltųjų rūmų pasiuntinys Brettas McGurkas šią savaitę Tel Avive pasikalbėjo su Izraelio gynybos ministru Yoavu Gallantu ir prieš tai Kaire dar surengė pokalbius su kitais derybininkais, kurie susitiko su „Hamas“ vadovu Ismailu Haniyeh.
Pasak „Hamas“ šaltinio, naujame plane siūloma šešių savaičių trukmės pauzė kare ir 200-300 palestiniečių kalinių paleidimas mainais į 35-40 „Hamas“ laikomų įkaitų.