Suprasti akimirksniu
  • Tarptautinei moters dienai pamatus padėjo politinės priežastys
  • Šventės papročiai kinta kartu su laikmečiu – neatsilikite
  • Šventimo idėjos nudžiugins įmonės darbuotojus ir paskatins siekti tikslų
Šaltiniai

Tarptautinei moters dienai pamatus padėjo politinės priežastys

Tarptautinė moters diena, kovo 8-oji, kai kuriose šalyse yra valstybinė šventė. Nors nuo 1975 m. ji minima Jungtinių Tautų Organizacijos, Lietuvoje ši data dar ryškiau siejama su solidarumu ir vadinama Tarptautine moterų solidarumo diena.

Kai Lietuva išsivadavo iš Tarybų sąjungos, visi pašaipiai žvelgė į Tarptautinę moters dieną – veik kaip į raupsuotąją – tarsi ji būtų buvusi tarybinė šventė[1]. Tačiau ši susijusi ne tiek su gėlėmis ir sveikinimais, kiek su sunkia ir dramatiška, kartais netgi tragiška, moterų kova už ekonominį savarankiškumą bei lygias teises. Be to, unikalios dienos ištakos siekia Antikos laikus – jau tada Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio, kariaujantiesiems savo ruožtu nutraukiant visus karus, kad pabūti su savo antromis pusėmis.

Idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. 

Akivaizdu, kad tikroji Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių. 

1899-aisiais socialdemokratei Klarai Cetkin pradėjus kovoti dėl lygių moterų bei vyrų teisių, 1907 m. jos iniciatyva Štutgarte šiam tikslui buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija, kurios metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją.

1910-ųjų kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje moterų konferencijoje, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių, K. Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. O jau po metų – 1911 metų kovo 8 d. – pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje bei Švedijoje, nepaisant to, jog likusios šalys baiminosi policijos ir susilaikė.

Tarp įvairių istorinių įvykių svarbu paminėti, kad diena susijusi ir su didžiule tragedija. 

Nepraėjus nė savaitei po moters dienos minėjimo, vykusio 1911 m. kovo 19-ąją, kovo 25 d. tragiškas gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių bei žydžių emigrančių, gyvybes. Kilus gaisrui, jos negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto – durys buvo užrakintos, kad pastarosios negalėtų išeiti ir pasidaryti pertraukos. Tai buvo scenarijus, pagaliau atkreipęs dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas bei įstatymus JAV.
Tarptautinei moters dienai pamatus padėjo politinės priežastys. Priscilla Du Pree/Unsplash nuotrauka
Tarptautinei moters dienai pamatus padėjo politinės priežastys. Priscilla Du Pree/Unsplash nuotrauka

Šventės papročiai kinta kartu su laikmečiu – neatsilikite

Ypač daug dėmesio šventei buvo skiriama Sovietų Sąjungoje, kur po bolševikų revoliucijos feministinių pažiūrų Aleksandra Kolontai įkalbėjo Leniną, jog kovo 8-oji būtų paskelbta valstybine švente. Skirtumas tas, kad kadaise Lietuvoje Tarptautinė moters diena buvo švenčiama panašiai kaip Motinos diena: vaikučiai dovanodavo savo mamytėms gėles ir deklamuodavo eilėraščius, vyrams savo ruožtu namo grįžtant su spalvinga puokšte, tarsi atsidėkojant už tai, kad jos yra motinos[2]

Nūdienoje šventės papročiai šiek tiek skiriasi: vaikai savo mamas sveikina Motinos dienos proga (pirmąjį gegužės sekmadienį), o su Tarptautine moters diena moteris turėtų sveikinti išimtinai vyrai – beje, ne kaip „silpnąją lytį“, o kaip lygiateises partneres.
Šventės papročiai kinta kartu su laikmečiu – neatsilikite. Marissa Grootes/Unsplash nuotrauka
Šventės papročiai kinta kartu su laikmečiu – neatsilikite. Marissa Grootes/Unsplash nuotrauka

Šventimo idėjos nudžiugins įmonės darbuotojus ir paskatins siekti tikslų

Ieškote jaukių renginių darbe ir padėkos būdų Tarptautinei moters dienai? Šios idėjos pagerbs jūsų kolektyve dirbančias moteris – nuo kūrybiškų padėkos vaizdo įrašų iki per amžius atmintyje neišblėsiančių pokalbių temų ir jaukių prisiminimų.

Mokymosi sesijos surengimas. Pakvieskite darbuotojus į mokymosi sesiją prieš Tarptautinę moters dieną, tarkime, klausimų-atsakymų formatu, kurios metu informuosite apie šios dienos svarbą ir parodysite įmonėms moteris, kad jos yra palaikomos, – o tai svarbu ne tik asmeniniame kontekste, bet ir įmonės tikslų fone. Nemokamos mokymosi sesijos organizavimas gali būti puikus atspirties taškas norintiems išsakyti savo idėjas, tačiau nežinantiems, kaip įsitraukti. Svarbu, jog darbdavys nepamirštų išsiųsti specialių kvietimų – Tarptautinės moters dienos renginio reklaminių pranešimų.

Padėkos vaizdo įrašo kūrimas. Kodėl neįtraukus visos darbovietės į padėkos vaizdo įrašo kūrimą? Galite paprašyti komandoje esančių vyrų pasidalyti įkvepiančia nuotrauka arba trumpa vaizdo žinute per internetinę kamerą ir su internetiniu vaizdo įrašų redagavimo įrankiu „Clipchamp“ sukurti pasveikinimo vaizdo montažą, – o tai padaryti itin paprasta.

Įkvepiančių citatų pasidalinimas. Sukurkite savo arba pasidalykite gerai žinoma Tarptautinės moters dienos citata su savo darbuotojais bei klientais. Ją taip pat galite siųsti el. paštu, atspausdinti ir pakabinti skelbimų lentoje arba paleisti vaizdo įrašą biuro televizorių ekranuose, tokiu būdu užmegzdami glaudesnį tarpusavio ryšį. Tiesiog pasinaudokite nemokamais paveikslėliais bei citatomis ir sukurkite plakatą ar skaidrę „PowerPoint“ programoje[3].

Arbatos gėrimo vakaro biure organizavimas. Kartu su kolegomis švęskite moterų bei lyčių lygybės šventę ir surenkite specializuotą arbatos gėrimo renginį biure, tarkime, aptardami galimus kultūrinius pokyčius. Taip pat galite paprašyti pastarųjų atsinešti skanėstų, o, jeigu nori, ir oficialiai pasirūpinti renginio eiga: galbūt kolektyvas ne tik mėgsta šviežias bandeles, bet netgi jas kepa?

Moterims priklausančių įmonių rėmimas. Padėkite suteikti daugiau galimybių moterims priklausančioms įmonėms pirkdami iš jų produktus ar paslaugas Tarptautinę moters dieną (...ir visus metus!). Savo įsigytais produktais ar paslaugomis galite pasidalyti su draugais bei šeimos nariais socialinėje žiniasklaidoje ir informuoti kitus apie tai, iš kur juos įsigijote. 

Padėkos atvirukų siuntimas. Virtualūs padėkos atvirukai – paprastas būdas pagerbti moteris Tarptautinę moters dieną, ypač jei turite nuotolinę ar virtualią komandą. Nepamirškite, jog geri žodžiai labai svarbūs. Be to, reikalui esant, juos galima suasmeninti, pritaikant asmens braižui bei išskirtinėms asmeninėms savybėms pabrėžti.

Idėjų socialinėje žiniasklaidoje realizavimas. Socialinės žiniasklaidos priemonės – tai puikus būdas pateikti savo sekėjams užkulisių, kaip jūsų įmonė švenčia Tarptautinę moters dieną, rezultatus, įrašus apipavidalinant kūrybingais, motyvuojančiais bei dėmesį prikaustančiais aprašymais.

Sukurkite POV (point of view; lietuviškai – iš pirmojo asmens perspektyvos) turinį. Šie vaizdo įrašai yra puikus būdas pasidalyti savo požiūriu į situaciją, pavyzdžiui, kalbant apie savo, kaip moters, kasdienius iššūkius tam, kad sukelti sąmoningumą bei empatiją. Kita vertus, nepamirškite vėjavaikiškumo – tai gali būti ir linksmas, ir švietėjiškas būdas kovoti su stereotipais, aptariant kasdienybę iš namų ar darbo gyvenimo, jog įkvėpti aplinkinius. 

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Madhushri Banerjee. 20 International Women’s Day celebration ideas clipchamp.com