Suprasti akimirksniu
  • Rusijos prezidentas su oficialiu vizitu lankėsi Mongolijoje
  • Šalis pakviesta dalyvauti Pergalės 80-mečio garbei organizuojamose iškilmėse 2025 metų gegužę
  • 90 procentų benzino ir dyzelino į Mongoliją praėjusiais metais atkeliavo iš Rusijos
Šaltiniai
Vladimiras Putinas
Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas į Mongoliją aiškiai parodė, kad Vakarų įtaka Globaliems pietums silpsta, Eltos nuotrauka

Rusijos prezidentas su oficialiu vizitu lankėsi Mongolijoje

Vyko derybos su Uknaginu Kiurelsiuku (Ukhnaagiin Khürelsükh) ir kitais aukščiausiais šalies vadovais, Pasirašytas ir nemažai dvišalių dokumentų. Valstybių vadovai dalyvavo atminimo renginiuose.[1]

Į Mongolijos sostinę V. Putinas atvyko rugsėjo 2 d., tiesiai iš Tuvos Respublikos. Prie lėktuvo trapo jį pasitiko garbės sargyba. Pakeliui iš Auruso oro uosto prezidentą lydėjo motociklininkų palyda.

Iškilminga susitikimo su U. Kiurelsiuku ceremonija įvyko kitą dieną. Ulan Batoro valstybinių rūmų fasadą puošė Rusijos ir Mongolijos vėliavos. Palei raudoną kilimą išsirikiavo garbės sargybos kariai ir raitelių būrys iškilmingomis uniformomis, stilizuotomis pagal Čingischano asmeninės sargybos aprangą.

Tautinio kostiumo mergina V. Putinui įteikė gėlių. Orkestras grojo Rusijos ir Mongolijos himnus, tada valstybių vadovai nuvyko į rūmus, kur jų laukė ypatinga jurta, ir pradėjo derybas.[2]

U. Kiurelsiuku priminė, kad šiais metais yra keletas reikšmingų datų: 85-osios sovietų ir mongolų ginkluotųjų pajėgų pergalės prieš Japonijos militaristus Kalkin-Gol upėje metinės, 75-osios Ulan Batoro geležinkelio metinės, 65-osios neapdorotų žemių plėtros metinės ir Erdeneto miesto, suformuoto remiantis bendra kasybos ir perdirbimo įmone, pusės amžiaus jubiliejus.

Be to, 2019 metais Maskva ir Ulan Batoras pasirašė susitarimą dėl draugiškų santykių ir visapusiškos strateginės partnerystės, kurio pagrindu jos bendradarbiauja iki šiol.

„Per pastaruosius ketverius ar penkerius metus mūsų šalys ir mūsų žmonės kartu įveikė visus iškilusius sunkumus“ - pabrėžė U. Kiurelsiuku. Jis akcentavo, kad visapusiškos strateginės partnerystės plėtojimas yra Mongolijos užsienio politikos prioritetas.
„Iš tiesų santykiai vystosi visomis kryptimis, – patvirtino V. Putinas. - Be ekonomikos ir politinės sferos, kur mes taip pat gana aktyviai bendradarbiaujame, atkreipčiau dėmesį į veiksmingą darbą humanitarinėje srityje, ypač švietimo srityje.“

Jis taip pat pakvietė Mongolijos prezidentą į XVI BRICS aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris vyks Kazanėje spalio 22–24 dienomis.

„Tai bus pirmas tokio lygio renginys po šios organizacijos plėtros“, – džiaugėsi V. Putinas. –Tikiuosi, kad dalyvausite BRICS plius formate (dalyvauja valstybės, kurios oficialiai nėra asociacijos narės).

Šalis pakviesta dalyvauti Pergalės 80-mečio garbei organizuojamose iškilmėse 2025 metų gegužę

V. Putinas prisiminė 1939 m. įvykius Kalkin-Gol įvykius, kai sovietų ir mongolų kariai ryžtingai atrėmė Japonijos agresorius, gindami Mongolijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą.[3]

„Karinės brolybės ryšiai, sutvirtinę mūsų šalių tautas, vis dar yra patikimas draugystės, bendradarbiavimo ir geros kaimynystės pagrindas. Esu tikras, kad šis paveldas turi būti perduotas ateities kartoms“, – pabrėžė jis.

Po to sekė dar vienas kvietimas - į Pergalės 80-mečio garbei organizuojamas iškilmes 2025 metų gegužę.

„Mūsų šalis prisimena ir vertina pagalbą, kurią Mongolija suteikė SSRS Didžiojo Tėvynės karo metu, taip pat kovinę paramą, leidusią sutriuškinti Kvantuno armiją 1945 metais“, - porino V. Putinas.

Grįžtant prie dabarties, prezidentas patvirtino, kad santykiai su Ulan Batoru yra Maskvos prioritetas. Saugumo srityje palaikomas stabilus vyriausybių, parlamentų dialogas, įgyvendinama tarpregioninio ir tarpvalstybinio bendradarbiavimo programa. Prekybos ir ekonominiai ryšiai gilėja: pirmąjį pusmetį tarpusavio prekyba padidėjo 21 procentu.

Eurazijos ekonominė sąjunga beveik baigė darbą dėl laikinojo prekybos susitarimo su Mongolija. Tai be kita ko, supaprastins tradicinio mongolų eksporto prekių tiekimą į Rusijos rinką.

90 procentų benzino ir dyzelino į Mongoliją praėjusiais metais atkeliavo iš Rusijos

Tarpvalstybiniai santykiai dinamiškai vystosi pagal prieš penkerius metus pasirašytą strateginės partnerystės susitarimą, džiaugėsi V. Putinas.

„Tikrasis Rusijos ir Mongolijos ekonominio bendradarbiavimo pavyzdys yra tarpvalstybinė akcinė bendrovė „Ulan Bator Railway „. 75 metus ji labai prisideda prie Mongolijos ekonomikos. Ilgalaikė Ulan Batoro geležinkelio plėtros programa, skirta laikotarpiui iki 2030 m., įgyvendinama visu greičiu“, - tęsė jis.

Maskva taip pat aprūpino Mongoliją energetiniais ištekliais: praėjusiais metais daugiau nei 90 procentų benzino ir dyzelino atkeliavo iš Rusijos.

Dujų sektoriuje yra gerų perspektyvų, baigta kurti beveik tūkstančio kilometrų ilgio „Soyuz Vostok“ dujotiekio, kuris sujungs Rusiją, Mongoliją ir Kiniją, projekto dokumentaciją.

Partnerystė energetikos sektoriuje neapsiriboja angliavandenilių eksportu. Rusijos bendrovė „Inter RAO“ tikisi prisijungti prie CHPP-3 modernizavimo ir rekonstrukcijos Ulan Batore, padėti su nauja įranga ir trigubai padidinti stoties gamybos pajėgumus. Maskva taip pat yra atvira bendriems projektams taikios branduolinės energijos srityje.

„Svarstant karinio-techninio ir antiteroristinio bendradarbiavimo klausimus, buvo pareikšta, kad Rusijos ir Mongolijos bendradarbiavimas šiose srityse prisideda prie saugumo Azijoje užtikrinimo“, – pridūrė V. Putinas.

Tarptautinės darbotvarkės aptarimas patvirtino, kad Rusijos ir Mongolijos pozicijos yra artimos daugeliu svarbių, pasaulinių klausimų.

Prezidentas taip pat kalbėjosi su Mongolijos valstybės Didžiojo Churalo (parlamento) pirmininku Dašzegvinu Amarbaiasgalanu (Dashzegviin Amarbayasgalan) ir ministru pirmininkas Luvsanamsrainu Ojun-Erdene (Oyun-Erdene Luvsannamsrai).

Vizito pabaigoje svečių iš Rusijos laukė iškilminga vakarienė.

„Vertiname tai, kad Mongolija eina abipusiai naudingo bendradarbiavimo su mumis link, – per priėmimą sakė V. Putinas. – Tai aiškiai patvirtino mūsų šiandienos derybos su prezidentu Kiurelsiuku ir kitais Mongolijos lyderiais.“