Moldovos ministras pirmininkas pasiūlė nacionalizuoti dujų įmonę

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Dujotiekis
Be elektros galinti likti Moldova nusiteikus nacionalizuoti strateginį dujotiekį, asociatyvi Eltos nuotrauka

Sulauksime nacionalizacijos bangos?

„Gazprom“ yra pagrindinis Moldovos operatoriaus „Moldovagaz“ akcininkas, Rusijos bendrovė reikalauja sumokėti 709 milijonų JAV dolerių skolą, Kišiniovas nesutinka su šia suma.

Moldovos teisingumo ministerija privalo peržiūrėti nacionalizacijos įstatymą, kad „grąžintų pavogtą turtą valstybei“, per vyriausybės posėdį pareiškė Moldovos premjeras Dorinas Receanas.

„Moldovos politikoje įvyko daug keistų dalykų. Tačiau tai pirmas kartas, kai politikai kaltina savo šalį dėl užsienyje kilusių problemų. Pirmą kartą Kremliaus politiniai „žvalgai ir spekuliantai“ Kišiniove bando daryti spaudimą vyriausybei, kad ši sutiktų perkelti daugiau nei 700 milijonų JAV dolerių skolą ant piliečių pečių. Turime padaryti viską, kad pagaliau atsikratytume bet kokio šantažo įrankio“, – pabrėžė politikas.[1]

Jo nurodymu įstatymas bus peržiūrėtas per tris savaites, kad Kišiniovai galėtų „tikslingai veikti ten, kur turimas strateginis turtas, atimtas jėga ir šantažu“.

D. Receanas nenurodė, apie kokį konkretų turtą jis kalbėjo, tačiau savo kalboje prieš tai paminėjo „Moldovgaz“. Taip pat jis priminė daugiau nei 700 milijonų JAV dolerių skolą, taigi kalbama apie „Gazprom“ pretenzijas Moldovai dėl neapmokėto dujų tiekimo. Bendrovė jį vertina 709 milijonais dolerių ir reikalauja sumokėti. Tarp galimų taikinių yra „Moldovagaz“ ir Kučiurgano šiluminė elektrinė, rašo „Bani“.[2]

„Moldovagaz“ yra bendra Rusijos ir Moldovos įmonė

„Gazprom“ priklauso pagrindinis akcijų paketas (50 proc.), Moldovos viešojo turto agentūrai priklauso 35, 33 proc., o 13, 44 proc. valdė pasaulio atskira valstybe nepripažįstama Padniestrė, tačiau ji savo akcijas perleido „Gazprom“ vadovybei. „Moldovagaz“ užsiima gamtinių dujų tiekimu Moldovai, vamzdynų priežiūra, dujų transportavimu ir paskirstymu.

Nuo 2011 m. „Gazprom“ ir „Moldovagaz“ reguliariai pratęsdavo susitarimą dėl rusiškų dujų tiekimo respublikai. Paskutinį kartą tai buvo padaryta 2021 metų rudenį. Penkerių metų sutartyje buvo nustatyta skaičiavimo formulė, pagrįsta biržos kainomis ir darant prielaidą, kad pristatymo kaina keisis kiekvieną mėnesį.

Kučurgano elektrinė yra Dnestrovsko mieste Padniestrėje. Jos nominali galia yra 1,72 tūkstančio MW, kas ženkliai viršija kitų penkių respublikos elektrinių pajėgumus. Objektas priklauso „Inter RAO“.

Kišiniovas skolingas „Gazprom“, bet skolos grąžinti neskuba

2022 m. lapkritį Moldovos mokesčių inspekcija pareiškė, kad skola rusų įmonei siekia 590,8 mln. JAV dolerių. 2023 metų spalį Moldovos valdžia paskelbė, kad nustojo pirkti rusiškas dujas tiesiai iš „Gazprom“ ir kreipėsi į Europos tiekėjų tarnybas.

Nuo gruodžio 16 dienos Moldovoje dėl energetikos problemų galioja nepaprastoji padėtis. Valdžios institucijos nusprendė įvesti tokį režimą dėl abejonių, susijusių su rusiškų dujų tiekimu į Padniestrę, kur veikia valstybinė elektrinė, gaminanti didžiąją dalį Moldovai reikalingos elektros energijos, ir išpuolių prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą kontekste.

Moldovos socialistų partija ir jos lyderis Igoris Dodonas ragina valdžios institucijas pradėti derybas su „Gazprom“, kad aptartų skolos mokėjimą.

Naujuosius metus Moldova pradės be elektros

Nepripažintoje Padniestrės respublikoje veikianti elektrinė nustos tiekti elektrą Moldovai nuo 2025 metų sausio 1 dienos. Tai „Moldova 1“ eteryje pareiškė Moldovos valstybinės įmonės „Energocom“ direktoriaus patarėjas Viktoras Banzari.[3]

„Sutartis su elektrine nebuvo pratęsta. Buvome informuoti, kad nebūdami užtikrinti dėl elektros gamybai reikalingų dujų tiekimo, jie negali pasirašyti naujos sutarties. Nuo sausio 1 dienos stotis nustos tiekti elektrą į dešinįjį Dniestro krantą“, – patikslino jis.

Siekdama kompensuoti elektros energijos trūkumą Moldovos vartotojams, „Energigocom“ pasirašė sutartis su vietos energijos gamintojais, kurie naudoja saulės baterijas ir vėjo jėgaines. Be to, bendrovė planuoja papildomus pirkimus per Europos transporto sistemos operatorių tinklą.

„Energocom“ aktyviai bendradarbiauja su nacionaliniais ir tarptautiniais partneriais. Bendrovė taip pat planuoja kompensuoti deficitą panaudodama nepaskirstytus pajėgumus pasienyje su ES ir Ukraina, iš kurių 15 proc. (315 MW) yra rezervuota Moldovai“, – pridūrė A. Banzari.[4]