Mobingas Marijampolės ligoninėje švinta kitomis spalvomis: medikai užsiiminėjo privačia veikla?

Lietuva, Regionai, Šiandien, SveikataG. B.
Suprasti akimirksniu
Ligoninė
Kritikuojama Marijampolės ligoninės Radiologijos skyriaus vadovė. Marijampolės ligoninės nuotrauka

Marijampolės radiologai skundžiasi dėl sudėtingos darbinės aplinkos ir vadovės spaudimo

Šią savaitę šalies žiniasklaidą apskriejo žinia apie Marijampolės ligoninėje galimai vykstantį mobingą[1]. Dėl to, darbą paliko jau mažiausiai šeši gydytojai radiologai, kaltinantys naują skyriaus vadovę netinkamu darbiniu elgesiu.

Bent viena iš darbo išėjusių gydytojų kreipėsi į žiniasklaidą ir papasakojo, kad situacija darbe iš tiesų buvo nepavydėtina. Teigiama, kad gydytojai radiologai nuolat patirdavo naujosios Radiologijos skyriaus vadovės priekaištus, ji bendravo pakeltu tono, kolektyve įsivyravo neigiama psichologinė atmosfera.

Viena iš darbą palikusių medikių žiniasklaidai taip pat pasakoja, kad Radiologijos skyriaus vadovė išsirinko lojalius darbuotojus, o visiems kitiems tiesiog užkrovė perteklinius darbus. Atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad naujoji skyriaus vadovė jau anksčiau galimai garsėjo dėl jai skiriamų kaltinimų psichologiniu teroru, dėl to neva jau anksčiau buvo atleista iš pareigų.

Medikų pasakojimu, vos pasigirdus žiniai, kad ši medikė ateis į Marijampolės ligoninę, gydytojai kreipėsi į ligoninės vadovą, tačiau šis į jų nerimą ir išreikštas abejones nesureagavo taip, kaip buvo tikėtasi. Galiausiai, susiklosčiusios situacijos ir galimo mobingo neapsikentę gydytojai išėjo iš darbo, jų teigimu, ligoninėje dėl to neliko ir budinčio radiologo, o tai gali neigiamai paveikti pacientus.

Marijampolės ligoninė
Žiniasklaida skelbia apie mobingą Marijampolės ligoninėje. Adhy Savala/Unsplash nuotrauka

Ligoninės direktorius naująja vadove džiaugiasi, teigia, kad dabar radiologijos skyrius dirba efektyviau

Tačiau šią situaciją kitaip mato Marijampolės ligoninės direktorius Mantas Čėsna. Jis teigia, kad atskiro Radiologijos skyriaus ligoninėje anksčiau net nebuvo, darbas buvo prastai koordinuotas, pacientams paslaugų reikėdavo ilgai laukti. Dėl to, buvo nuspręsta įkurti atskirą skyrių, o konkurse eiti skyriaus vadovo pareigas norą išreiškė tik viena kandidatė – išėjusių iš darbo radiologų kritikuojama Jolanta Vitkienė.

Vertindamas gandus, apie jo ligoninėje įsivyravusią mobingo kultūrą, direktorius sako, kad vengia vadovautis paskalomis bei pabrėžia, kad jam nėra svarbu, kiek gydytojų kreipėsi dėl skundų, kokie yra vidiniai reikalai, svarbiausia, kad skyrius dirbtų efektyviai, o pacientai būtų patenkinti ir gautų kokybiškas paslaugas tada, kai jiems tai priklauso.

M. Čėsna atkreipia dėmesį į tai, kad iš darbo išėję gydytojai radiologai galėjo tiesiog būti nepatenkinti nauja tvarka, kai pasikeitus skyriaus vadovei, jiems staiga reikėjo laiku atlikti savo darbą ir vykdyti instrukcijas, kurios jiems priklauso pagal pareigybes. Ligoninės direktoriaus nuomone, būtent tai, kai kuriems medikams galėjo pasirodyti kaip mobingas.

Jis taip pat pabrėžia, kad pats, kaip vadovas, naujos Radiologijos skyriaus vadovės J. Vitkienės darbu yra patenkintas, darbas su ja tapo labiau organizuotas, o pacientams nereikia laukti ilgose eilėse – pas gydytoją radiologą gali patekti per kelias dienas, ne savaites, kaip būdavo ankstesniais metais.

Marijampolės meras žodžių į vatą nevynioja: galbūt medikai savo pamainos metu atliko privačių klinikų darbus

Apie bręstantį skandalą dėl galimo mobingo miesto ligoninėje pasisakė ir Marijampolės meras Povilas Isoda, paraginęs į situaciją pažvelgti kitu kampu.

Jis, panašiai kaip ir įstaigos direktorius, pirmiausia dėmesį atkreipia į teigiamus aspektus, pabrėžia, kad anksčiau Radiologijos skyriuje buvo didelės eilės, pacientai savo diagnozių atsakymų laukdavo net kelias savaites. Dabar, užsiregistruoti vizitui galima ir kelios dienos į priekį, o atsakymai paruošiami taip pat per keletą dienų[2].

Marijampolės meras
Marijampolės meras P. Isoda pateikia kitokią įvykių versiją, sako, kad gydytojai darbe užsiimdavo ne tuo, kuo reikia. Marijampolės savivaldybės nuotrauka

„Ar tai yra mobingas? Mano vertinimu, tai yra teisingas darbo organizavimas ir pagaliau pacientams prieinamos sveikatos paslaugos. Nepažįstu skyriaus vedėjos, tikrai neguldau galvos dėl jos, bet pokytis akivaizdus. Plius 30 % padidėję atlyginimai radiologams“, – teigia meras.

Jo teigimu, dalis gydytojų iš darbo išeiti galimai panoro ne dėl mobingo bei prastos darbinės atmosferos, tačiau dėl visiškai kitų priežasčių.

„Situacija: atvažiuoji į budėjimą ligoninėje. Budėjimo metu atlieki pagrindines procedūras jeigu būna žmonių, o kitu laiku aprašinėji tyrimus ne Marijampolės ligoninės pacientų, bet privačių klinikų, kuriose papildomai dirbi ir iš to gauni papildomas pajamas. Gydytojui patogu, nes gauna algą iš ligoninės ir gauna atlygį už aprašytus privačios klinikos tyrimus. Tada atsiranda skyriaus vedėja, kuri sako: gerb. gydytojai atėjote į savo budėjimą, jums reikia aprašyti tiek ir tiek Marijampolės ligoninėje atliktų radiologijos tyrimų, nes jūs gaunate algą iš Marijampolės ligoninės“, – kitą šios istorijos pusę akcentuoja Marijampolės meras P. Isoda.

Meras mano, kad būtent tuomet gydytojams galimai susiklostė nepalanki situacija: jie nebegalėjo privačių savo darbų atlikinėti tada, kai turi atlikti tai, kam yra pasamdyti. Būtent tuomet galimai ir gimė kalbos apie tai, kad skyriaus vedėja darbe naudoja mobingą.

Marijampolės meras pabrėžia, kad jo asmenine nuomone, Radiologijos skyriaus vedėja tinkamai organizuoja darbą, tačiau jis pažymi, kad pats jos nepažįsta, neatmeta galimybės, kad galbūt jos bendravimo manieros arba leksika nėra tinkama. Nepaisant to, jis kvestionuoja, kodėl dėl to yra kreipiamasi į žiniasklaidą ir kodėl tai padaryta tik po metų bendro darbo.

„Mano aprašyta situacija yra „galima“, nieko nekaltinu, nepretenduoju į tiesą, bet matau, kad Marijampolės ligoninėje su šiomis paslaugomis problemos išspręstos arba sprendžiamos, o žmonėms nereikia važinėti į aplinkines savivaldybes“, – esamą situaciją apibūdina meras, pabrėžęs, kad jo nuomone, ši istorija yra pernelyg išpūsta.

Valstybinėse gydymo įstaigose eilės, privačiai – nors ir kasdieniai vizitai

Nors šioje istorijoje sudėtinga suvokti tikrąją situaciją, Marijampolės mero pateikiamas scenarijus apie viename darbe medikų galimai atliekamas kito, daugiau apmokamo darbo užduotis, nėra jokia naujiena. Jau anksčiau buvome rašę apie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą ir jos problemas.

Piliečiai skundžiasi, kad šalyje, kur medicininės paslaugos yra nemokamos, pas įvairius specialistus norėję apsilankyti pacientai, tai padaryti nemokamai, greitai ir sklandžiai, negali.

Dar vasarą kaunietė mama Rasa (aut. past. tikrasis vardas žinomas) susisiekė su 77.lt ir pranešė, jog Kaune mažamečiui neįmanoma patekti pas reikiamus gydytojus. Moteris piktinosi, jog poliklinikos užsipildo savo kalendoriukus mėnesiams į priekį, tačiau iš tiesų jos būna tuščios, o pati nemokamo registravimosi pas specialistus sistema paprasčiausiai neveikia.

Nepaisant to, kad nemokamų vietų dažnu atveju neįmanoma rasti net ir porą mėnesių į priekį, poliklinikose apstu tik mokamų laikų, beje, pas tuos pačius specialistus. Iš tiesų, vos patikrinus elektroninę registracijos pas specialistus sistemą, joje galima rasti daugybę laisvų laikų pas įvairius gydytojus, tačiau esminė problema – laikai yra mokami.

Žinoma, susimokėjus, reikiamo mediko paslaugos yra prieinamos kad ir šiandien, tačiau siuntimą turintiems pacientams tenka laukti ilgose, kai kuriais atvejais net iki pusmečio trunkančiose eilėse. Dėl to ir kyla diskusijos apie medikų darbo neefektyvumą, prastą jų darbo kontrolę ir galbūt tam tikrą saviveiklą, kai didesnis dėmesys yra skiriamas didesnę algą mokančio darbdavio užduotims.