Suprasti akimirksniu
  • Pieno mišinių gamintojai naudojasi tėvų baimėmis ir skatina nemaitinti krūtimi
  • Maitinimas pieno mišiniais sukelia daugiau kūdikių sveikatos rizikų
  • Prancūzijos bendrovę supurtė skandalas dėl salmonelėmis užteršto kūdikių maisto
Šaltiniai
Maitinimas
Pieno mišiniai kūdikiams nėra tokie vertingi kaip motinos pienas. Lucy Wolski/Unsplash nuotrauka

Pieno mišinių gamintojai naudojasi tėvų baimėmis ir skatina nemaitinti krūtimi

Naujai mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad kūdikius maitinti mišinukais yra ne tas pats, kas žindyti krūtimi. Išsiaiškinta, kad pieno mišinių gamintojai vadovaujasi tėvų baimėmis, o mokslininkai pagrįstai reikalauja tokius mišinukus pardavinėti paprastose pakuotėse nenaudojant marketingo triukų. Tuo tarpu ankstesni tyrimai parodė, kad motinos pienas yra neabejotinai daug sveikesnis pasirinkimas mažyliams, o maitinimas mišinukais dažnai eina koja kojon su didesnėmis sveikatos sutrikimų rizikomis.

Neseniai atliktame tyrime buvo nustatyta, kad teiginiai, susiję su kūdikių sveikata ir pieno pakaitalų (mišinukų) vartojimo skatinimu juos reklamuojant, yra nepagrįsti išsamiais moksliniais įrodymais, todėl mokslininkai ragina pieno mišinių pardavėjus produkciją pardavinėti paprastose pakuotėse[1].

Mokslininkus imtis šio tyrimo paskatino dar prieš savaitę iš gydytojų ir tyrėjų lūpų nuskambėję raginimai pradėti reguliuoti 55 mlrd. dolerių vertės pieno mišinių pramonę, mat ši taiko „grobuonišką“ rinkodarą ir naudojasi tėvų baimėmis bei siekia įtikinti nemaitinti kūdikių krūtimi.

Nepaisant to, maitinimo krūtimi nauda kūdikiams yra neišmatuojama, o tą JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduoja daryti bent jau pirmuosius šešis naujagimio gyvenimo mėnesius.

Atliktame tyrime buvo analizuojami teiginiai iš pieno mišinių kūdikiams gamintojų interneto svetainių apie 608 produktų sveikumą, pateiktų 15 šalių, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas, Didžiąją Britaniją, Indiją ir Nigeriją.

Nustatyta, kad tik 14 % pieno mišinių produktų buvo nurodyta, kad šiuos testuojant buvo atliekami klinikiniai tyrimai su žmonėmis, tačiau net 90 % šių tyrimų buvo susiję su didele šališkumo rizika įskaitant trūkstamus duomenis arba išvadas, nepagrindžiančias teiginio. Atskleista, kad beveik 90 % klinikinių tyrimų autorių gavo finansavimą iš pieno mišinių pramonės atstovų arba buvo su ja susiję.
Pieno miltelių gamintojai naudojasi motinų baimėmis maitinti pačioms. Hollie Santos/Unsplash nuotrauka
Pieno miltelių gamintojai naudojasi motinų baimėmis maitinti pačioms. Hollie Santos/Unsplash nuotrauka

Maitinimas pieno mišiniais sukelia daugiau kūdikių sveikatos rizikų

Tuo tarpu nors ir vis populiariau tampa kūdikius maitinti ne motinos pienu, bet mišiniais, maitinimas pastaraisiais gali sukelti ir daugiau sveikatos rizikų, kurių būtų galima išvengti maitinant krūtimi. Net Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja prieš tėvams priimant tokį svarbų sprendimą susirinkti kiek įmanoma daugiau informacijos apie atliktus medicininius tyrimus dėl maitinimo pieno mišiniais ir galimų to rizikų.

Nustatyta, kad vaikai, kurie kūdikystėje yra maitinami pieno mišiniais, o ne motinos pienu, net 16,7 kartų dažniau serga įvairiomis plaučių infekcijomis, turi net 50 proc. didesnę tikimybę susirgti ausų uždegimu[2].

Kadangi pudros konsistencijos pieno mišiniai kūdikiams nėra sterilizuojami, retais atvejais juose galima aptikti kronobakterijų bei mikrobų, kurie gali sukelti gyvybei pavojingas infekcijas.

Kūdikių maitinimas mišiniais taip pat susijęs su didesne uždegiminių žarnyno ligų rizika, taip pat menkesniais vaikų protiniais sugebėjimais, didesnėmis alergijų, astmos, širdies ligų, nutukimo, vėžio, viduriavimo, diabeto, staigios mirties sindromo rizikomis. Negana to, žindymas krūtimi mažina žalingą aplinkos nuodų (PCB ir dioksinų) poveikį vaikams.

PSO kartu su UNICEF rekomenduoja kūdikius pradėti žindyti per pirmąją valandą po gimimo ir tęsti maitinimą tik krūtimi pirmuosius 6 kūdikio gyvenimo mėnesius neduodant jokio kito maisto ar skysčių įskaitant ir vandenį[3].

Rekomenduojama kūdikius žindyti pagal poreikį – tiek dieną, tiek naktį nenaudojant jokių buteliukų, žindukų ar čiulptukų.

Žindyti krūtimi PSO rekomenduoja iki 2 metų ir ilgiau nuo šeštojo mėnesio vaiką primaitinant saugiu maistu.
Maitinimas krūtimi gali padėti išvengti tam tikrų sveikatos problemų. Sarah Chai/Pexels nuotrauka
Maitinimas krūtimi gali padėti išvengti tam tikrų sveikatos problemų. Sarah Chai/Pexels nuotrauka

Prancūzijos bendrovę supurtė skandalas dėl salmonelėmis užteršto kūdikių maisto

Prancūzijos maisto produktų gamintoją „Lactalis“ purto skandalas dėl salmonelėmis užterštų pieno miltelių, skirtų kūdikiams[4]. Dėl šios priežasties daugiau nei 30 metų veikianti bendrovė atšaukė visus užkrėstus produktus ir šiuo metu glaudžiai bendradarbiauja su vyriausybės pareigūnais siekiant ištirti užkrato priežastis.

2017 metų pabaigoje Prancūzijoje keliems kūdikiams buvo diagnozuotas apsinuodijimas salmonelėmis po to, kai šie buvo gavę pieno produktų – daugiausia „Lactalis“ priklausančių prekės ženklų „Milumel“ ir „Picot“ produkcijos, tiekiamos iš šiaurės vakaruose esančios Kraono gamyklos.

Salmoneliozės simptomai vien tik Prancūzijoje buvo pasireiškę 36 kūdikiams po to, kai jie buvo gavę būtent gamintojo „Lactalis“ produktų.

Apie apsinuodijimo salmonelėmis atvejus taip pat buvo pranešusios Ispanija ir Graikija, o tuo metu gamintojas pripažino, kad jo gaminami pieno milteliai buvo tiekti daugiau kaip 80-čiai šalių.

Nepaisant to, kad po šio incidento iš parduotuvių lentynų buvo pašalinta daugiau kaip 12 mln. pieno miltelių pakuočių, pagrindinė Prancūzijos bakteriologijos įstaiga – Pasteuro institutas, nustatė, kad bakterijų šioje gamykloje buvo nuo pat 2005 metų[4].
avatar
done
Evelina Aukštakalnytė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Sutter Davis Hospital. 15 Risks of Formula Feeding Sutter Davis Hospital
3.arrow_upward
World Health Organization. Breastfeeding World Health Organization
4.arrow_upward