Suprasti akimirksniu
  • Mėšlungis – signalas, jog organizme trūksta tam tikrų medžiagų
  • Magnis randamas ruduosiuose ryžiuose, avokaduose, žalumynuose, riešutuose, juodajame šokolade
  • Kartais mėšlungis gali būti sveikatos sutrikimų ženklas
Šaltiniai
Sveikatos gerinimas
Mėšlungis – signalas, jog organizme trūksta tam tikrų medžiagų. Supliful Supplements On Demand/Unsplash nuotrauka

Mėšlungis – signalas, jog organizme trūksta tam tikrų medžiagų

Tikriausiai nėra žmogaus pasaulyje, kuris nebūtų patyręs mėšlungio – staigaus ir skausmingo raumenų susitraukimo, dažniausiai blauzdose. Nors šis reiškinys savaime nepavojingas ir praeina be intervencijos, dažnai tai gali būti organizmo signalas, kad trūksta tam tikrų medžiagų. Vaistininkė Gabrielė Kripaitytė-Afanasjevienė iš „Gintarinės vaistinės“ pažymi, kad mėšlungio priežastys gali būti įvairios, todėl ne visuomet įmanoma tiksliai nustatyti, kas jį sukelia.

„Dažniausiai mėšlungis gali kilti dėl mikroelementų – magnio, kalio, kalcio ar natrio – bei skysčių trūkumo, ypač kai lauke karštas oras, daug prakaituojama. Raumenys gali pradėti susitraukinėti ir vemiant, viduriuojant. Jei žmogus daug stovi, tuomet mėšlungis kyla dėl ilgalaikio raumenų nuovargio. Jį sukelti gali ir vaikščiojimas, intensyvus sportavimas, net ir kai kurie skysčius šalinantys medikamentai. Dar viena priežastis gali būti raumens sutrumpėjimas, išsivystantis avint aukštakulnius, ar tiesiog nepatogi avalynė“, – teigia vaistininkė.

Magnis randamas ruduosiuose ryžiuose, avokaduose, žalumynuose, riešutuose, juodajame šokolade

Thought Catalog/Unsplash nuotrauka
Thought Catalog/Unsplash nuotrauka
Dažniausia mėšlungio priežastis yra magnio trūkumas organizme. Šį mineralą galima rasti tam tikruose maisto produktuose, tokiuose kaip rudieji ryžiai, bananai, avokadai, lapiniai žalumynai, riešutai ir netgi juodasis šokoladas. Vis dėlto, ne visiems šis maisto pasirinkimas yra priimtinas ar malonus. Nepaisant to, įsidėmėtina, jog magnis atlieka svarbų vaidmenį perduodant nervinius signalus į raumenų ląsteles, reguliuodamas raumenų atsipalaidavimą bei kraujotaką, dėl ko yra būtinas palaikant normalią raumenų funkciją.
„Suaugęs žmogus per parą turi gauti apie 300 mg magnio su maistu. Jei magnio turinčių produktų valgote mažai, reikėtų papildomai vartoti papildus ar nereceptinius vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra šio elemento. Vartoti rekomenduojama bent dvi savaites, geriausia – mėnesį. Per kelias dienas magnio trūkumo tikrai nepavyks atstatyti“, – tvirtina G. Kripaitytė-Afanasjevienė.

Magnį rekomenduojama vartoti vakare, nes jis padeda atsipalaiduoti. Kad organizmas geriau įsisavintų šį mineralą, reikalingas vitaminas B6, kuris palengvina magnio perėjimą iš skrandžio į kraują. Tuo tarpu papildus, kuriuose yra B grupės vitaminų, geriausia vartoti dienos pradžioje.

„Svarbi ir tinkamai parinkta dozė. Kai kuriems, atsižvelgiant į gyvenimo būdą, ją reikia didinti iki 400-500 mg per dieną. Daug dirbantiems, sportuojantiems ar tiesiog dažniau prakaituojantiems asmenims magnio preparatus vartoti 2-3 mėnesius kelis kartus per metus“, – aiškina „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Kartais mėšlungis gali būti sveikatos sutrikimų ženklas

Net vartojant tam tikrus magnio papildus, mėšlungis ne visada išnyksta, todėl svarbu pasitarti su vaistininku apie šių preparatų savybes, esamas sveikatos problemas ir vartojamus vaistus.

Mėšlungis vaikams gali atsirasti dėl spartaus augimo. Nors dažniausiai jis kamuoja vyresnio amžiaus žmones dėl raumenų masės sumažėjimo, prastesnio medžiagų pasisavinimo, gretutinių ligų ir vaistų vartojimo, vaikams šį reiškinį sukelia netolygus minkštųjų audinių, kaulų, kraujagyslių ir sausgyslių augimas. Augančiam organizmui, taip pat kaip sportuojantiems ar sunkų fizinį darbą dirbantiems asmenims, reikia daugiau magnio.

Ką daryti, jei staiga užklumpa mėšlungis? Pirmiausia – stenkitės ištempti spazmuotą raumenį. Pavyzdžiui, jei spazmai apėmė blauzdą, lenkite pėdą į save. Skausmui aprimus, galite lengvai pamasažuoti koją arba pašildyti vonioje. Vaistai paprastai nėra būtini, tačiau verta atkreipti dėmesį, ar organizmui netrūksta skysčių ir elektrolitų.

Didžiausias pavojus kyla, kai mėšlungis užklumpa maudantis ar vairuojant. Tokiu atveju svarbiausia surasti saugią vietą sustoti arba, esant vandenyje, nepanikuoti ir stengtis plaukti ant nugaros, maksimaliai ištempus spazmų paveiktą raumenį.

Kartais mėšlungis gali būti sveikatos sutrikimų ženklas. Dažnai pasikartojantys, staigūs ir stiprūs raumenų spazmai gali rodyti skydliaukės, inkstų sutrikimus, venų varikozę, aterosklerozę ar diabetą.

„Norint išvengti pakartotinio mėšlungio, pirmiausia reikėtų vartoti pakankamai skysčių, ypatingai vasarą, kai daug prakaituojame, dirbame, aktyviai sportuojame. Labai patartina atlikti tempimo pratimus, mankštą prieš fizinį darbą ar kitą aktyvią veiklą. Tačiau būna, kad mėšlungis kartojasi vis dažniau ir skausmingiau, o kartu su skausmu pasireiškia tinimas, paraudimas, odos pakitimai, raumenų silpnumas, kartais pakyla temperatūra ar ima skaudėti galvą. Tokiu atveju jau reikėtų medikų konsultacijų“, – įspėja vaistininkė G. Kripaitytė-Afanasjevienė.

Parengta pagal ELTA.