Suprasti akimirksniu
  • Meksika tęs priemones migrantams sustabdyti prieš pasiekiant šalies šiaurinę sieną su JAV
  • D. Trumpas rėžė aiškiai: sustabdote migrantus, arba įvesime muitus
  • Meksikos vykdoma migrantų politika labai kontraversiška
Šaltiniai
Meksikos-Amerikos siena
Meksikos-Amerikos siena. Unsplash nuotrauka

Meksika tęs priemones migrantams sustabdyti prieš pasiekiant šalies šiaurinę sieną su JAV

Pranešė šalies užsienio reikalų ministras Juanas Ramonas de la Fuente kelios dienos po to, kai Donaldas Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimus su pažadu sustiprinti neteisėtos imigracijos kontrolę[1].

„Šis modelis veikia ir liks nepakitęs“, – sakė de la Fuente per spaudos konferenciją, remdamasis statistiniais duomenimis, rodančiais, kad nuo praėjusių metų gruodžio iki dabar JAV pareigūnai pasienyje sučiupo 76 % mažiau migrantų. „Tai gerai veikia, ir mes ketiname ir toliau eiti šiuo keliu“, – pridūrė jis.

Prezidentė Claudia Sheinbaum patvirtino, kad pirmą kartą telefonu kalbėjosi su Trumpu, kuriame jis paminėjo pasienio klausimą.

„Jis iškėlė pasienio klausimą... Aš jam atsakiau: „Taip, yra šis klausimas, bet ateis laikas apie tai pasikalbėti“, – sakė Sheinbaum, apibūdinusi pokalbį kaip „labai draugišką“.

D. Trumpas rėžė aiškiai: sustabdote migrantus, arba įvesime muitus

Kaip ir per ankstesnę savo prezidento kadenciją, Trumpas dar kartą grasino įvesti 25 % importo mokesčius visoms iš Meksikos importuojamoms prekėms, jei Meksikos vyriausybė neužkirs kelio migrantams ir narkotikams peržengti bendrą sieną.

Kadangi JAV rinka yra Meksikai itin svarbi – apie 80 % jos eksporto keliauja į JAV – Meksika šiemet tyliai vykdė migrantų sulaikymo programą, į kurią įtraukta ir migrantų iš kitų šalių vežimas autobusais ir lėktuvais į pietines Meksikos dalis.

Meksikos vykdoma migrantų politika labai kontraversiška

Nors oficialiai Meksika deklaruoja humanitarinį požiūrį į migraciją, realūs veiksmai yra gana griežti. Šalies valdžia teigia siekianti apsaugoti migrantų teises ir kurti darbo galimybes tiems, kurie nusprendžia likti Meksikoje.

„Mes ne tik siekiame migrantų sulaikymo pietuose, bet ir kad atsirastų darbo galimybių“, – sakė Sheinbaum, pabrėždama poreikį spręsti migracijos priežastis.

Tačiau praktikoje daugelis migrantų pervežami į pietines Meksikos dalis, siekiant juos atitolinti nuo JAV sienos, taip apsunkinant jų galimybes tęsti kelionę į šiaurę.

Toks elgesys, pasak migrantų teisių gynėjų, prieštarauja deklaruojamiems Meksikos tikslams.

Venesuelos migrantė Darlin Castro, esanti pietinėje Meksikoje, atvirai išreiškė savo nusivylimą: „Meksika sako, kad padeda migrantams, bet tai nėra tiesa“, – sakė ji, atskleisdama, kaip ribojančios priemonės trukdo migrantams pasiekti savo tikslus.

Meksikos griežta migrantų sulaikymo politika iš dalies kyla iš didėjančio JAV spaudimo.

„Su nauja JAV vyriausybe šios (Meksikos) kontrolės priemonės tik stiprės“, – pažymėjo Tichuanoje esančio migrantų prieglobsčio vadovas Jose Maria Garcia.

Jo teigimu, Meksikos valdžia, reaguodama į JAV reikalavimus, vis labiau riboja migrantų judėjimą, siekdama sumažinti JAV spaudimą prekybos klausimais.

Meksikos vyriausybė siekia balansuoti tarp humanitarinių tikslų ir griežtų priemonių. Vis dėlto, ši pusiausvyra tampa vis sudėtingesnė, ir, anot kritikų, Meksika gali tapti dar griežtesne migrantų atžvilgiu, o tai tik dar labiau apsunkins migrantų padėtį šalyje.