„Maxima“ ir „IKI“ prašo grąžinti prekę: „Bio“ produkte aptikta pesticidų

Lietuva, Nuomonės, VerslasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Vežimėlis prekėms
„Maxima“ ir „Iki“ prašo grąžinti prekę: „bio“ produkte aptikta pesticidų. Alexandru Tugui/Unsplash nuotrauka

Prekybos centrai „Maxima“ ir „IKI“ prašo grąžinti prekę – pinigus atgausite 

Prekybos centrai „Maxima“ ir „IKI“ prašo grąžinti vieną prekę. Jie įspėja: „jokiu būdu razinų nevalgykite“. Skubama patikinti, esą pinigus už grąžintą produktą atgausite[1]. Tik, buitiškai tariant, nežinia, kaip su sveikata…

Prekybos tinkluose – didelis pasirinkimas įvairių prekių: nuo pigesnių alternatyvų iki sveikuoliškų ir tų, kurios skelbiamos atitinkančiomis ekologiškų maisto produktų kriterijus. Vis dėlto pasirodo, jog ne visi produktai – net ir tie, kurie yra žymimi „Bio“ etikete – saugūs ir tinkami vartoti. Ir tai, deja, kartais išaiškėja po kurio laiko. 

Maisto produktai
Prekybos centrai „Maxima“ ir „IKI“ prašo grąžinti prekę atgal – pinigus atgausite. Scott Warman/Unsplash nuotrauka
Pastebėję nukrypimų nuo normų, prekybininkai prašo tokias prekes grąžinti – jų nevalgyti, nors toks įspėjimas kai kurių žmonių ausis pasiekia „po laiko“. Šįsyk Valstybinė maisto veterinarijos tarnyba (VMVT) pranešė apie razinas, kuriose buvo užfiksuotas per didelis pesticidų kiekis. 

„Ekologiškos, bet su pesticidais?“, – kone vienbalsiu klausia internautai, suskubę reaguoti į karštą naujieną[2]

Ekologiškose „Sultana“ razinose – neleistinas pesticido chlorpirifoso kiekis

Ekologiškose „Sultana“ razinose nustatytas neleistinas pesticido chlorpirifoso kiekis. Razinų gamintojas – bendrovė „Noberasco“, kilmės šalis yra Italija. Jų eksportuotoju skelbiama Turkijos bendrovė „Basaran kuru meyve organik tarim urunleri san.ve tic.“

„Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė tvirtina, esą bendrovė vakar (pirmadienį) gavo pranešimą iš VMVT apie minėtas razinas.

„Šiuo metu vyksta standartinė procedūra, pašalinant prekę iš lentynų. Apie tai pirkėjus informuosime standartiniais pranešimais parduotuvėse, kaip yra įprasta panašiose situacijose. Pirkėjus, prekybos tinkle įsigijusius minimas razinas, kviečiame su pirkimo kvitu ar kita prekės įsigijimo faktą patvirtinančia informacija kreiptis į mūsų parduotuvių administraciją“, – informavo ji. 

Anot pastarosios, pirkėjai turi galimybę skambinti nemokama bendrovės informacine linija ar rašyti el. paštu dėl pinigų grąžinimo. 

„Norime atkreipti dėmesį, kad visada veikiame reaguodami į VMVT nurodymus, tad šiuo atveju taip pat juos vykdome“, – sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė. 

Razinos
Ekologiškose „Sultana“ razinose – neleistinas pesticido chlorpirifoso kiekis. Karyna Panchenko/Unsplash nuotrauka

„IKI“ taip pat patvirtino informaciją apie nesaugias razinas

Prekybos tinklo „IKI“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė patvirtino informaciją apie nesaugias razinas. 

„Vos gavę informaciją apie netinkamos kokybės prekę informavome parduotuves, kad ji būtų kuo skubiau išimta iš prekybos. Informaciją klientams apie tokias prekes visuomet skelbiame gerai matomose parduotuvės vietose, info lentose“, – nurodė ji.

 „IKI“ komunikacijos vadovės teigimu, klientai, įsigiję „Noberasco Bio Razinas“, kurių nurodytas galiojimas yra 2025 m. lapkritis, jas su pirkimo čekiu gali grąžinti į bet kurią tinklo parduotuvę.

Įprasta VMVT procedūra, nustačius nesaugų produktą, yra prekės susigrąžinimas iš rinkos, jį sunaikinant. Taip pat atliekamas tyrimas, vykdant produkto atsekamumą – nuo gamybos iki jo išplatinimo. 

Teigiama, kad, tam tikrais atvejais, sunaikinimo procese dalyvauja inspektoriai, surašomas maisto įstatymo pažeidimo protokolas. Tuomet, priklausomai nuo situacijos – jei produktas buvo išplatintas kitose šalyse – šis pranešimas siunčiamas Europos Komisijai.

Tautiečiai nerimauja: kokio dydžio „papkę“ užsivesti kvitams kolekcionuoti

Svarstoma, koks tautiečių skaičius yra įpratęs saugoti pirkimo kvitus. 

Dalis Lietuvoje esančių prekybos tinklų periodiškai atšaukia tam tikrus produktus dėl saugos ar kokybės problemų[3]. Pavyzdžiui, 2024 m. liepos mėn. „Rimi Lietuva“ atšaukė barbekiu padažą, sirupą „Thomy“ ir ekologiškas grikių kruopas „Biorina“ dėl galimų saugos problemų.

Prisitaikant prie panašių situacijų, regis, derėtų ne tik pradėti „kolekcionuoti“ kvitus, tačiau taip pat neskubėti nusipirktos prekės ragauti – gi mažumėlę palūkėti… Mat vartotojams rekomenduojama sekti oficialius prekybos tinklų pranešimus ir, pastebėjus atšauktus produktus, grąžinti juos į parduotuves – tuo atveju, jeigu pastarieji dar neatsidūrė skrandyje, o kvitas – šiukšlių dėžėje. 

Internautai stebisi:

„Maistas – o garantijų dėl patikimumo nėra?“. Pastarieji nuogąstauja, esą „gerai, jei tai tik razinos – išmetei ir, apsisukus ant kulno, nuėjai“. Blogiau, jei tai, tarkime, yra dėžė alyvuogių aliejaus, kuris yra sandėliuojamas tamsiajame kambaryje, o su kvitu buvo seniai „atsimojuota“ konteineryje. Daliai tautiečių neramu – juk užrašas „Bio“ – tai ne kas kita, o ekologiją žymintis svertas. Tačiau, pasirodo, net ir juose gali būti pesticidų.

Po tokių atvejų nemaža dalis suklūsta: ar „Bio“ tikrai yra „tai“; galbūt dalis panašių pavojaus varpų prasprūsta pro akis ir yra išfiltruojami mūsų skrandžiuose.

Dar viena detalė spalvingame razinų paveiksle – net ir tuo atveju, jei žmogus yra pedantas, kaupiantis maisto prekių kvitus, jie per keletą savaičių išblunka. Tad kam šiuo atveju priklauso ekologiška vadinta razina? Kas, reikalui esant, atsakytų už nusiskundimus, susijusius su sveikata? Galų gale, abejonių kelia tai, kaip tokie produktai, apskritai, praeina kontrolę.