Suprasti akimirksniu
  • Po kruvinojo išpuolio Vokietijoje į gatves plūsta tūkstančiai migracijos politika pasipiktinusių gyventojų
  • CDU ir FDP politinės jėgos blokuoja teisės aktų keitimą saugumui Vokietijoje užtikrinti
  • Pasipiktinimas migracijos mastais Vokietijoje auga sulig kiekvienais metais
  • Vokietijos valdžios institucijos patvirtino, kad buvo įspėtos apie artėjantį išpuolį
Šaltiniai
Protestai
Po kruvinojo išpuolio Vokietijoje prasidėjo masiniai protestai. Stop kadras

Po kruvinojo išpuolio Vokietijoje į gatves plūsta tūkstančiai migracijos politika pasipiktinusių gyventojų

Magdeburge, Vokietijoje prasidėjo protestai po vėlų penktadienio vakarą įvykdyto mirtino išpuolio Kalėdų mugėje, kai 50-metis Saudo Arabjos gydytojas Talebas al Abdulmohsenas, kaip įtariama, visureigiu įsirėžė į minią. Po šio įvykio Vokietijos gyventojai sukilo į protestus, kritikuodami Vokietijos taikomą „atvirų durų“ politiką.

Apie 700 kraštutinių dešiniųjų demonstrantų žygiavo per miestą, skanduodami antiimigracinius šūkius, tokius kaip „Migracija žudo“, ir reikalaudami masinių migrantų deportacijų. Skelbiama, kad prie protestų prisijungė neonacių veikėjai, pranešta apie nedidelius susirėmimus su policija[1].

Valdžios institucijos atskleidė, kad įtariamasis esą buvo susijęs su kraštutinių dešiniųjų ideologijomis, įskaitant paramą prieš imigraciją nusistačiusiems politikams. Nepaisant Saudo Arabijos ir Vokietijos agentūrų įspėjimų, prieš išpuolį jis nebuvo priskirtas didelės rizikos kategorijai.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paragino laikytis vienybės ir pasmerkė tiek smurtą, tiek ekstremistų naudojimąsi tragedija. Nuo to laiko buvo sustiprintos saugumo priemonės, vyksta tyrimai.

Tuo tarpu socialinėje platformoje „X“ dalinamasi vaizdo įrašais iš Vokietijos gatvių ir pridedama, kad „situacija yra labai įtempta“[2].

Po tragedijos skaičiuojami šimtai sužeistųjų. Stop kadras
Po tragedijos skaičiuojami šimtai sužeistųjų. Stop kadras

CDU ir FDP politinės jėgos blokuoja teisės aktų keitimą saugumui Vokietijoje užtikrinti

Savo ruožtu kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) pirmadienį planuoja surengti mitingą ir gedulingas eitynes Rytų Vokietijos mieste, kuriose dalyvaus partijos kandidatė į kanclerius Alice Weidel ir kiti politikai. AfD pabrėžia, kad išpuolis akivaizdžiai parodo dabartinės imigracijos politikos pavojus[3].

Tuo pačiu metu vyks renginys „Neduoti neapykantai šanso“, kuriame bus kviečiama sudaryti žmonių grandinę aplink Senąjį turgų. Būtent ten įtariamasis Talebas A. automobiliu įvažiavo į kalėdinę mugę ir pražudė penkis žmones, tarp jų 9 metų vaiką, bei sužeidė 200 žmonių, iš kurių dešimtys vis dar kovoja dėl savo gyvybės.

Kanclerio O. Scholzo socialdemokratų partijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser, reaguodama į išpuolį, pasiūlė nedelsiant priimti likusius teisės aktus dėl vidaus saugumo padėties. Ji pažymėjo, kad po islamistų išpuolio Zolingene vyriausybė jau buvo sugriežtinusi ginklų įstatymus, tačiau kritikuoja Krikščionių demokratų sąjungą (CDU) ir Laisvuosius demokratus (FDP), kurie blokuoja tolesnius teisės aktų pakeitimus, įskaitant naują federalinės policijos įstatymą, kurio tikslas – sustiprinti policiją ir įvesti biometrinį stebėjimą.

„Visi šie mūsų įstatymų projektai galėtų būti priimti nedelsiant, jei Sąjunga (CDU) ir FDP neblokuotų“, – sakė N. Faeser.

Pasipiktinimas migracijos mastais Vokietijoje auga sulig kiekvienais metais

Šeštadienio vakarą daugiau kaip 500 protestuotojų išėjo į Magdeburgo gatves, skanduodami prieš imigrantus nukreiptus šūkius, dėl to kilo susirėmimų su policija. Vokietijos kanclerį O. Scholzą, anksčiau tą pačią dieną apsilankiusį įvykio vietoje, žodžiu užpuolė vyras, kuris grasino jam „gyvam nudirti odą“[4].

Dešiniųjų pažiūrų veikėjai visoje Europoje jau seniai kritikuoja Vokietijos valdžios institucijas už tai, kad jos leidžia didelį imigracijos mastą ir, jų manymu, nesugeba užtikrinti saugumo. Kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), kurią įtariamasis rėmė, pastaraisiais mėnesiais sulaukė didelio palaikymo, ypač Rytų Vokietijoje, kur įvyko išpuolis. Tikimasi, kad vasario 23 d. Vokietijoje vyksiančiuose pirmalaikiuose rinkimuose migracija bus vienas iš pagrindinių klausimų.

Magdeburgo-Stendalio taikomųjų mokslų universiteto sociologijos profesorius Matthias Quentas pabrėžė, kad Rytų Vokietija, ypač Magdeburgas, yra kraštutinių dešiniųjų aktyvumo židinys, o AfD vietos rinkimuose dažnai surenka daugiau nei trečdalį balsų. M. Quentas taip pat įspėjo, kad šis išpuolis gali paskatinti tolesnę dezinformaciją, poliarizaciją ir neapykantos plitimą.

77.lt primena, kad vokiečiai taip atsikando migrantų, kad frazė „migrantus lauk!“ tapo kone naujuoju tautos himnu. Tai galioja ne tik atvykėliams iš trečiųjų pasaulio šalių, bet ir iš kitų Europos valstybių, nepaisant to, kad šie ir kalba vokiškai, ir sukuria didelę pridėtinę vertę šalyje.

Vokietijos valdžios institucijos patvirtino, kad buvo įspėtos apie artėjantį išpuolį

Vokietijos valdžios institucijos patvirtino, kad praėjusiais metais gavo įspėjimą apie įtariamą mirtiną išpuolį automobiliu per Kalėdų mugę Magdeburge. Federalinis migracijos ir pabėgėlių biuras pareiškė, kad 2023 m. vasarą gautas patarimas buvo priimtas rimtai ir pagal standartinę procedūrą perduotas atsakingoms institucijoms[5].

Tačiau jie pabrėžė, kad tai nėra tyrimus atliekanti įstaiga, todėl negali pateikti daugiau informacijos apie šio įspėjimo pobūdį ar įtariamąjį.

Įtariamasis, įvardytas kaip Talebas A., nuo 2006 m. Vokietijoje gyvenęs Saudo Arabijos gydytojas, buvo suimtas ir šeštadienį pristatytas teisėjui. Talebas A. praeityje pasižymėjo antiislamiška retorika, nuolat skelbė pranešimus socialinėje žiniasklaidoje, kur kritikavo islamą ir palaikė antiimigracinę partiją „Alternatyva Vokietijai“ (AfD). Jis taip pat reiškė nusivylimą tuo, ką jis laikė „Europos islamizacija“.

Savo ruožtu Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pasinaudojo proga kritikuoti Europos Sąjungos poziciją migracijos klausimu ir išpuolį susiejo su nelegalia migracija, pavadindamas jį „teroristiniu aktu“.