- „Meta“ aukoja D. Trumpo inauguracijos fondui
- Istoriškai santykiai tarp Trumpo ir Zuckerergo nebuvo draugiški
- Akmenuotas kelias, tačiau šie rinkimai gali pakeisti padėtį
„Meta“ aukoja D. Trumpo inauguracijos fondui
„Meta“ teikia pinigus Trumpo antrajai kadencijai. Technologijų milžinė neprisidėjo prie pirmosios D. Trumpo inauguracijos ceremonijos 2017 m. ir Joe Bideno inauguracijos 2021 m., o dabar remia fondą, pažeisdama mažiausiai 10 metų galiojusią bendrovės politiką[1].
Šis žingsnis žengtas po įvykių, kurie rodo, kad Markas Zuckerbergas nori užsitikrinti D. Trumpo palankumą artėjant jo antrajai kadencijai. Išrinktojo prezidento ir Metos generalinio direktoriaus bei pirmininko santykiai anksčiau nebuvo draugiškesni.
Prieš kelias savaites M. Zuckerbergas aplankė D. Trumpą jo kurorte Mar-a-Lago ir parodė, kad jų šalti santykiai nebėra tokie lediniai. Per vakarienę abu vyrai apsikeitė maloniais žodžiais, o Zuckerbergas net pasveikino Trumpą su pergale prezidento rinkimuose.
D. Trumpas jau užmezgė santykius su kitu svarbiu technologijų ir socialinės žiniasklaidos veikėju, bendrovės „X“ savininku Elonu Musku. X buvo viena iš platformų, kuriose D. Trumpui buvo leista skelbti pranešimus. Meta 2021 m. uždraudė jam naudotis šia platforma už tai, kad jis gyrė smurtą Kapitolijuje.
D. Trumpui nesvetimas ir M. Zuckerbergo puolimas. Jis puolė technologijų magnatą per savo prezidentinę kampaniją. Ši dovana gali dar labiau pataisyti santykius. Bnedrovė jau patvirtino šiuos pranešimus, tačiau nėra jokių detalių apie tai, kodėl buvo paaukota.
Istoriškai santykiai tarp Trumpo ir Zuckerergo nebuvo draugiški
Anksčiau Donaldo Trumpo ir Marko Zuckerbergo santykiai buvo sudėtingi. Po riaušių Kapitolijuje D. Trumpui buvo uždrausta naudotis Meta „Facebook“ ir „Instagram“ platformomis, o vėliau jis grasino pasodinti M. Zuckerbergą į kalėjimą, jei šis kišis į 2024 m. prezidento rinkimus.
Tai įvyko po to, kai Zuckerbergas prisipažino, kad „Meta“ bendradarbiavo su Bideno administracija idant galėtų kontroliuoti COVID-19 dezinformaciją. Tuo metu Zuckerbergas sakė: „Tvirtai jaučiu, kad neturėtume daryti kompromisų dėl savo turinio standartų dėl bet kurios administracijos spaudimo bet kuria kryptimi“.
Tačiau panašu, kad padėtis keičiasi, ir „Meta“ dalyvavimas aukojant aiškiai rodo, kad tai jau vyksta. Neseniai Zuckerbergas vakarieniavo su Trumpu jo dvare Floridoje[2].
Bendrovės atstovas spaudai sakė: „Markas buvo dėkingas už kvietimą prisijungti prie prezidento D. Trumpo vakarienės ir galimybę susitikti su jo komandos nariais, kalbėti apie būsimąją administraciją.“ Atstovas spaudai taip pat pažymėjo, kad tai „svarbus laikas Amerikos inovacijų ateičiai“.
Prieš 2020 m. rinkimus „Facebook“ apribojo „New York Post“ straipsnio apie Hanterį Bideną pasiekiamumą. Tada, po sausio 6 d. išpuolio prieš Kapitolijų, „Meta“ uždraudė Trumpą savo platformose. Nepaisant to, spalį D. Trumpas sakė, kad jo santykiai su M. Zuckerbergu „pagerėjo“, iš dalies dėl to, kad, jo nuomone, M. Zuckerbergas nesikiš į 2024 m. rinkimus[3].
Akmenuotas kelias, tačiau šie rinkimai gali pakeisti padėtį
Po D. Trumpo pergalės rinkimuose M. Zuckerbergas stengėsi su juo užmegzti geresnius santykius. Lapkričio mėn. jis susitiko su Trumpu Mar-a-Lago. Po susitikimo D. Trumpo patarėjas Stephenas Milleris sakė, kad M. Zuckerbergas „aiškiai pasakė, jog nori remti nacionalinį Amerikos atsinaujinimą vadovaujant D. Trumpui“.
Šios naujos draugystės su Elonu Musku ir Marku Zuckerbergu gali pakeisti politinį kraštovaizdį ir net žiniasklaidos suvokimą. D. Trumpas gali įgyti didesnę socialinės žiniasklaidos platformų ir jų naratyvų kontrolę. Jis gali gauti lengvesnę prieigą prie „Twitter“ per E. Muską ir „Meta“ per M. Zuckerbergą.
Su D. Trumpu susijęs turinys ilgai buvo cenzūruojamas, todėl ši dinamika netrukus gali pasikeisti. Jo sugrįžimas į šias socialinės žiniasklaidos platformas galėtų padėti išrinktajam prezidentui įgyti tiesioginę prieigą prie milijonų sekėjų ir suteikti jam galingą priemonę politinei žinutei skleisti.
Be to, didžiosios technologijų bendrovės labiau palaiko liberalius tikslus, todėl šie ryšiai su D. Trumpu gali paeisti suvokimą ar net politiką. Kadangi Muskas ir Zuckerbergas domisi dirbtiniu intelektu ir kitomis technologijomis, Trumpas gali būti priverstas priimti šioms pramonės šakoms naudingą politiką.
Technologijų reguliavimo pakeitimai, mokesčių lengvatos ir dirbtinio intelekto kūrimo naujovės gali atsirasti antrojo D. Trumpo prezidentavimo metu. D. Trumpo santykiai, jo naujasis kabinetas ir administracija kelia daug klausimų ir skatina diskusijas. Tik laikas parodys, kokius pokyčius pasauliui atneš šis naujasis prezidentas.