Lietuvos valstybinę simboliką svarbiausiose institucijose pakeitė Ukrainos heraldika
Panašu, kad Lietuvoje naikinama valstybinė simbolika. Ant svarbiausių šalies valstybinių institucijų pastatų plevėsuoja Lietuvos trispalves pakeitusios Ukrainos ir net LGBTQ+ bendruomenės vėliavos. Ukrainos vėliavos spalvos okupavo ir valstybinių bei kitų institucijų logotipus, nudažydamos juos mėlyna ir geltona spalvomis.
Seimo narys Mindaugas Puidokas atkreipė dėmesį, kad tai jau vyksta ilgą laiką, todėl mano, kad iš Lietuvos telikęs tik jos vardas. Tuo tarpu internautai socialiniuose tinkluose jau dalinasi institucijų, pakeitusių savo tapatybę, nuotraukomis ir nuogąstauja, kad tai ne kas kita, o oficiali mūsų šalies okupacija.
Dėl pastovaus Ukrainos vėliavos naudojimo visur, kur turėtų būti valstybinės vėliavos vieta, parlamentaras M. Puidokas jau kreipėsi į šalies vadovą Gitaną Nausėdą, Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę[1].
Anot M. Puidoko, jį patį ir kitus parlamentarus pastaruoju metu užplūdo sunerimusių piliečių laiškai dėl perteklinio Ukrainos simbolikos naudojimo ten, kur jai ne vieta – oficialiuose Prezidentūros, Seimo bei Vyriausybės ir joms pavaldžių institucijų internetiniuose puslapiuose.
M. Puidokas sako, kad neskubėtų piktintis, jei tokia kitos valstybės heraldika būtų naudojama trumpuoju laikotarpiu, o ne nuolat, kaip tai daroma yra dabar, kai Lietuvos valstybiniai simboliai jau beveik visus metus yra matomi pakeistame spalvų fone.
Politikui taip pat kilo klausimas, kodėl oficialiame Vyriausybės feisbuko puslapyje nuo pat 2017 metų Vyčio fono spalva iš oficialios raudonos buvo pakeista į mėlyną ir iki šiolei nebuvo atkeista atgal į pradinę raudoną.
Jis atkreipė dėmesį, kad valstybinius Lietuvos simbolius gina įstatymas, kuris dabar yra nuolatos pažeidinėjamas. O jį pažeidinėja pačios svarbiausios valstybinės institucijos.
Heraldinių simbolių talpinimą valdžios institucijų internetinėse svetainėse apibrėžia LR Vyriausybės nutarimas dėl bendrųjų reikalavimų Valstybės ir Savivaldybės institucijų ir įstaigų interneto svetainėms ir mobiliosioms programoms aprašas Nr. 480, patvirtintas 2003-04-18 d., o herbinių simbolių dizainą ir jų naudojimą nusako LR Valstybės Herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymas.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra išsikėlusi LGBTQ+ vėliavą
M. Puidokas taip pat atkreipė dėmesį ir į Ekonomikos ir inovacijų ministerijos chamišką elgesį, kai pastaroji ignoruoja gautus piliečių skundus ir toliau atvirai demonstruoja savo palankumą išskirtinai tam tikrai bendruomenei.
Dar 2022 m. birželio 4 d. ministerija yra gavusi kreipimąsi iš Vilniaus miesto 3-ojo policijos komisariato dėl LGBTQ+ vėliavų iškėlimo. Tąkart ministrė Aušrinė Armonaitė tokį žingsnį teisino parama „Baltic Pride“ renginiams, tačiau net ir jiems seniai pasibaigus, vaivorykštės spalvomis išmargintos vėliavos taip ir liko ant ministerijos pastato, nors policija buvo aiškiai nurodžiusi, kad jos turi būti nuimtos.
Dvispalvės vėliavos naudojimą vertina kaip okupaciją valstybės lygmeniu
Kaip jau minėta, internautai socialiniuose tinkluose taip pat pastebėjo, kad nuo to laiko, kai Ukrainoje prasidėjo karas, valstybinės įstaigos taip ir nepakeitė dvispalvės Ukrainos vėliavos į mūsų trispalvę. Ir ne tik valstybinės institucijos, bet ir naujienų portalai, valstybiniai universitetai ir kitos įstaigos.
Socialiniuose tinkluose plintančiame sulipdytame viešųjų institucijų koliaže, kurios iki šiol yra pasidabinusios Ukrainos dvispalvėmis, puikuojasi: LR Seimo, LR Vyriausybės, LR sveikatos apsaugos, aplinkos, teisingumo, kultūros, finansų, susisiekimo, žemės ūkio ministerijų feisbuko puslapiai, taip pat šia simbolika yra pasidabinęs ir Lietuvos draudimas, Lietuvos policija, Vilniaus universitetas, Kauno technologijų universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Panevėžio kolegija, Monetų namai, portalas „Verslo žinios“. Toliau galima vardyti ir vardyti.
Akylesni piliečiai atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje jau pilna ir užsieniečių, turinčių lietuviškus asmens kodus, o taip galimai yra užsitarnaujami būsimi rinkėjai artėjančių rinkimų metu. Juk būtent dabartiniai valdantieji rodo tokį lojalumą dvispalvei Ukrainos vėliavai, būtent jie puikiomis sąlygomis priima nuo karo bėgančius ukrainiečius. Ar tai daroma šiaip sau? Vargu. Veikiausiai tikimasi atsidėkojimo jau 2024-aisiais. Bent jau iš pasilikusių Lietuvoje, kurių dalis gali tapti šios šalies piliečiais.
Naikinama ir lietuvių kalba – asmens dokumentuose leista rašyti lotyniškais rašmenimis
Tuo tarpu vieša paslaptis, kad į valdžią atėjus konservatoriams ir visiems liberalams, užsimota naikinti ir tiek metų puoselėtą lietuvių kalbą. Štai pačioje 2022 metų pradžioje Seimas griebėsi darbų ir nustatė vardų ir pavardžių rašymo lotyniškos abėcėlės rašmenimis tvarką asmens dokumentuose[2].
Šis įstatymas esą nedraudžia asmenvardžių ir toliau rašyti lietuviškais rašmenimis kaip įprasta, tačiau tuo pačiu nustato ir išimtis, kai vardai ir pavardės gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis.
Naujai įtvirtintu įstatymu netruko pasinaudoti ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, oficialiai pernai metų gegužės pradžioje pateikusi prašymą dėl galimybės savo asmenvardžius rašyti taip, kaip jie ir rašomi originaliai lenkų kalba[3].
Kaip pastebėjo „valstietis“ Robertas Šarknickas, vien ties šiuo įstatymu nebuvo apsiribota ir norėta žengti dar toliau – netrukus po leidimo tam tikrais atvejais leisti asmenvardžius dokumentuose rašyti lotyniškais rašmenimis, pasirodė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovų Seime mėginimai prastumti diaktrinius ženklus oficialiuose dokumentuose[4].
Diaktrinių ženklų rašymas reikštų, kad tam tikrais atvejais asmens vardas ir pavardė galėtų būti nė neįskaitomi, kadangi juose galėtų būti gausu rašmenų, nesančių lietuvių kalbos abėcėlėje ir todėl nepažįstamų lietuviams.
Kitas žingsnis, pasak parlamentaro, veikiausiai galėtų būti ir kirilicos ar arabiškų rašmenų įteisinimas.