Suprasti akimirksniu
  • Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas tapo tėvais
  • M. Drobiazko ir P. Vanago sportiniai pasiekimai ne vienerius metus garsino Lietuvą visame pasaulyje
  • M. Drobiazko nesutinka su G. Nausėdos sprendimu iš jos atimti Lietuvos pilietybę
Šaltiniai
Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas
M. Drobiazko ir P. Vanagas pirmą kartą tapo tėvais. Socialinių tinklų nuotrauka

Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas tapo tėvais

Dailiojo čiuožimo legendos Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas gruodžio 6-ąją pirmą kartą tapo tėvais. Šis įvykis buvo ilgai lauktas ir itin svarbus tiek jiems patiems, tiek jų gerbėjams. O įsibėgėjus sausiui, pora pasidalijo pirmosiomis dukrelės nuotraukomis ir atskleidė jos vardą – Nikolina.

Socialiniuose tinkluose M. Drobiazko išreiškė savo džiaugsmą ir dėkingumą visiems, kurie padėjo jai nėštumo metu[1]:

„Jau praėjo mėnuo nuo tada, kai su Nikolina grįžome namo! Pagaliau turiu laisvą minutę pasidalinti pirmomis nuotraukomis! O svarbiausia, norėčiau padėkoti visoms nuostabioms gydytojoms, kurios mano nėštumą pavertė ne tik įmanomu, bet ir maloniu bei laimingu! Lengvas gimdymas, greitas pasveikimas!
Man pasisekė pakliūti į profesionalų rankas iš didžiosios raidės! Ačiū!!!!“, – džiaugėsi sportininkė. Ji taip pat dėkojo savo draugams, šeimai ir gerbėjams už palaikymą bei dovanas dukrelei.
P. Vanagas, M. Drobiazko ir jų ką tik gimusi dukrelė. Socialinių tinklų nuotrauka
P. Vanagas, M. Drobiazko ir jų ką tik gimusi dukrelė. Socialinių tinklų nuotrauka

Margarita ir Povilas, per savo ilgą karjerą, ne kartą džiugino Lietuvos sporto gerbėjus savo pasiekimais ant ledo, tad jų šeimos pagausėjimas tapo šilta naujiena, kurią daugelis sveikino ir palaikė. Tiesa, šeimos gyvenimą temdo tebevykstantys teisminiai procesai dėl iš M. Drobiazko atimtos Lietuvos pilietybės.

M. Drobiazko ir dukra. Socialinių tinklų nuotrauka
M. Drobiazko ir dukra. Socialinių tinklų nuotrauka

M. Drobiazko ir P. Vanago sportiniai pasiekimai ne vienerius metus garsino Lietuvą visame pasaulyje

Margarita Drobiazko gimė 1971 m. gruodžio 21 d. Maskvoje, Rusijoje[2]. Ji pradėjo čiuožti būdama vos šešerių metų ir anksti demonstravo neeilinį talentą. Ilgą laiką ji čiuožė Rusijos rinktinėje, tačiau 1992 m., susikūrus nepriklausomai Lietuvai, pradėjo atstovauti Lietuvai kartu su Povilu Vanagu. Tai buvo reikšmingas momentas Lietuvos sporto istorijoje – pora tapo pirmaisiais ir vieninteliais tokio lygio dailiojo čiuožimo atstovais iš Lietuvos.

1993 metais M. Drobiazko buvo suteikta Lietuvos pilietybė už neeilinius nuopelnus Lietuvai.

Per savo sportinę karjerą Margarita ir Povilas penkis kartus dalyvavo olimpinėse žaidynėse (1992, 1994, 1998, 2002 ir 2006 m.), o tai yra išskirtinis pasiekimas Lietuvos žiemos sporto istorijoje. Jų pasirodymai žavėjo ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio žiūrovus, nes pora išsiskyrė artistiškumu ir techniniu meistriškumu.

M. Drobiazko ir P. Vanagas daugybę metų garsino Lietuvą. ELTA nuotrauka
M. Drobiazko ir P. Vanagas daugybę metų garsino Lietuvą. ELTA nuotrauka

Be olimpinių žaidynių, jie iškovojo ir kitus itin svarbius pasiekimus:

  • Europos čempionatai: 2000 m. pasiekė rekordinę ketvirtą vietą, kas tuo metu buvo aukščiausias Lietuvos dailiojo čiuožimo pasiekimas.
  • Pasaulio čempionatai: 2000 m. iškovojo bronzos medalį – pirmąjį ir iki šiol vienintelį Lietuvos istorijoje dailiajame čiuožime.
  • Grand Prix turnyrai: Drobiazko ir Vanagas ne kartą pateko į stipriausiųjų penketuką įvairiuose Grand Prix etapuose.
  • Lietuvos čempionatai: Ilgus metus be konkurencijos buvo absoliutūs Lietuvos dailiojo čiuožimo lyderiai.

Jų sportinė karjera padėjo įtvirtinti Lietuvos vardą dailiojo čiuožimo pasaulyje. Dėl šių pasiekimų jie buvo apdovanoti įvairiais Lietuvos valstybiniais apdovanojimais, o 2000 m. gavo Gedimino ordino Riterio kryžių už nuopelnus sportui. Tiesa, 2022 metais prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą, išbraukdamas dailiojo čiuožimo legendas iš apdovanotųjų sąrašo, o 2023 metais G. Nausėda atėmė M. Drobiazko suteiktą Lietuvos Respublikos pilietybę.

M. Drobiazko nesutinka su G. Nausėdos sprendimu iš jos atimti Lietuvos pilietybę

Tuo metu, kai M. Drobiazko laukėsi savo ir P. Vanago pirmagimės, Lietuvoje vyko šiuožėjos pilietybės atėmimo procesas. Regionų administracinio teismo Vilniaus rūmuose 2024 metų lapkričio 12-ąją buvo pradėta nagrinėti byla, kuri sulaukė didelio visuomenės dėmesio. M. Drobiazko teigė, kad ji nesupranta, kodėl jos veiksmai laikomi grėsme Lietuvos saugumui, ir sakė, jog niekada atvirai nepareiškė palaikymo Rusijos agresijai.

„Aš nesuprantu, kokią grėsmę galiu kelti Lietuvos valstybės saugumui, galima kalbėti apie bet ką, bet reikia faktų, kur aš atvirai pareiškiau palaikymą priešiškai valstybei?“, – sakė ji teisme[3].

Dailiojo čiuožimo atstovė tikino, kad jos santykiai su Rusijos prezidento spaudos sekretoriaus Dmitrijaus Peskovo žmona Tatjana Navka yra tik darbiniai ir neturi politinio pobūdžio.

M. Drobiazko teigia, jog nepolitikuoja ir nori būti tiesiog šokėja ir mama. ELTA nuotrauka
M. Drobiazko teigia, jog nepolitikuoja ir nori būti tiesiog šokėja ir mama. ELTA nuotrauka

Teismo metu buvo svarstomas Margaritos lojalumas Lietuvai ir jos ryšiai su Rusija. Teisėjai klausė, ar ji gali vienu metu būti lojali dviem valstybėms. M. Drobiazko tuomet pabrėžė, kad jos šeimos istorija yra sudėtinga – jos tėvai palaidoti Rusijoje, o vyras ir jo šeima turi ryšių su Lietuva. Pasak Margaritos, ši situacija negali būti vertinama vien tik per politinę prizmę:

„Labai sudėtingas klausimas – daug šokėjų turi kelias pilietybes, daug mišrių šeimų, mano vaikas, kuris gims po 3 savaičių, bus pusiau lietuvis, pusiau rusas. Mano tėvai Rusijoje palaidoti, aš lankau jų kapus.
Lietuvoje yra mano vaiko kiti seneliai, mano šeima padalinta, kaip galiu likti lojali tiek vienai šaliai? Rusijoje mano darbas, palaidoti tėvai, kodėl man būtų atimta galimybę, kaip galėčiau nutraukti santykius su šeimos dalimi. Nenoriu skaldyti savo šeimos.“

Sportininkė pabrėžė, kad jos pagrindinis gyvenimo tikslas yra čiuožimas ir šeima, o ne politika. Ji teigė, kad apskritai nenori lįsti į politiką ir tenori būti tik šokėja ir mama. Šis pareiškimas atspindi daugelio sportininkų poziciją, kurie siekia išlikti neutralūs politiniuose ginčuose, tačiau dažnai tampa jų dalimi ne savo noru.

Visuomenės reakcija į šį pilietybės atėmimo procesą irgi buvo įvairi. Nemažai žmonių Lietuvoje išreiškė pasipiktinimą dėl to, kaip buvo elgiamasi su sportininke, kuri visą gyvenimą garsino Lietuvą tarptautiniu mastu. Nepaisant to, jog Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas jau ilgą laiką gyvena Rusijoje, jie yra vieni ryškiausių Lietuvos sportininkų, daugybę metų atstovavę šaliai svarbiausiose varžybose. Todėl nemaža dalis visuomenės negalėjo suprasti, kodėl iš moters buvo atimta pilietybė.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Margarita Drobiazko. Socialinių tinklų įrašas Instagram
2.arrow_upward
Vikipedija. Margarita Drobiazko Vikipedija