Lyties keitimas: Bulgarija ir Švedija taisykles griežtina, Vokietija ir Ispanija atlaisvina

Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Translyčiai
Europoje įsivyrauja atsargesnis požiūris į lyties keitimą. Alexanderio Grey/Unsplash nuotrauka

Bulgarijoje – Aukščiausio Teismo stabdis lyties transformacijai

Europoje, kaip ir JAV, diskusijoms dėl lyties keitimo prieinamumo įgaunant pagreitį, skirtingos Europos Sąjungos (ES) šalys skuba priimti nuostatas, padedančias arba apsunkinančias asmenims pradėti lyties keitimo procedūras. Dalyje valstybių vis labiau dėmesys atkreipiamas ir į teisinį lyties keitimo aspektą.

Vienoje iš konservatyvesnių ES šalių Bulgarijoje, Aukščiausiasis Teismas neseniai priėmė sprendimą, kuris uždraudė transseksualams teisiškai keisti lytį.

„Galiojantys įstatymai nenumato galimybės teismui leisti pakeisti duomenis apie lytį, vardą ir pavardę pareiškėjui, kuris teigia esąs transseksualas“, – teigiama teismo sprendime[1].

Dabartiniu sprendimu Aukščiausiasis Teismas teigia, kad asmens teisinis lyties pakeitimas taip pat turi įtakos jo artimiesiems, pavyzdžiui, vaikams ir sutuoktiniui.

„Toks pakeitimas turėtų būti laikomas leistinu tik esant išsamiems teisės aktams, kurių šiuo metu nėra. Jei teismas leis tokį pakeitimą be išsamių teisės aktų, dėl to pareiškėjo sutuoktinės ir jų vaikų teisinė padėtis taps neapibrėžta“, – taip pat rašoma Aukščiausiojo Teismo sprendime.

Iki šiol kai kurie Bulgarijos žemesnės instancijos teismai ir net patys teisėjai darė prielaidą, kad šalies teisės aktai leidžia teisiškai pakeisti lytį.

Be to, Bulgarijos asmens tapatybės dokumentų įstatyme vis dar teigiama, kad pasikeitus lyčiai, piliečiai per 30 dienų turi nusiųsti prašymą išduoti naujus dokumentus.

Vis dėlto, prieš maždaug dvejus metus šalyje jau buvo priimtas Konstitucinio Teismo sprendimas, kuris nustatė, kad Bulgarijos teisėje lytis suprantama tik kaip kažkas, kas nustatoma gimstant ir egzistuoja tik biologinės lyties prasme.

LGBTQ+
Nevaržomo lyties keitimo padarinius pajuto ir Švedija. Alexanderio Grey/Unsplash nuotrauka

Nevaržomo lyties keitimo padarinius pajuto ir Švedija

Tuo tarpu Švedija, žinoma kaip viena iš LGBTQ+ teisių pradininkė Europoje, jau prieš metus pradėjo atidžiau riboti lytį keičiančių hormonų terapijos nepilnamečiams skyrimą. Dabar šalyje ją leisti siūloma skirti tik labai retais atvejais.

Dar 2015 m. Švedijos sveikatos priežiūros institucija teigė, kad lytinio brendimo blokatoriai ir kryžminės lyties hormonai yra saugūs. Šie gydymo būdai yra skirti padėti lyties disforiją patiriantiems žmonėms pereiti nuo biologinės lyties prie lyties, su kuria jie asmeniškai susitapatina.

Tačiau dabar Švedijos nacionalinė sveikatos ir gerovės valdyba aiškina, kad gydymo būdo atšaukimo priežastis yra ta, kad šiuo metu vis dar mažai žinoma apie tokių metodų poveikį ilguoju laikotarpiu, o rizika viršija naudą. Negana to, ekspertai teigia, kad šis gydymas pirmiausia buvo skirtas išskirtiniams atvejams, tačiau juo imta piktnaudžiauti.

„Turėjome protokolą, kuris buvo skirtas labai retiems ir ekstremaliems atvejams. Ir staiga poreikis išaugo, o mes toliau laikėmės to protokolo. Galbūt neturėjome to daryti. Bet aš nebūčiau tas, kuris kritikuotų gydytojus už tai, kad jie taip pasielgė, nes buvo sunku, jie norėjo padėti šiems pacientams“, – sako Mikaelis Landenas, psichiatras, besispecializuojantis lyties disforijos srityje[2].

Eksperto teigimu, pastaraisiais metais Švedijoje, kaip ir daugelyje kitų Vakarų šalių, smarkiai padaugėjo lyties disforijos diagnozių.

Švedijos sveikatos priežiūros institucijos duomenimis, ši tendencija ypač ryški tarp 13-17 metų amžiaus jaunuolių: nuo 2008 iki 2018 m. translyčių skaičius padidėjo 1 500 proc. Ekspertai teigia, kad šio padidėjimo priežastys iš esmės tebėra mįslė.

Europoje įsivyrauja atsargesnis požiūris į lyties keitimą 

Švedija ne vienintelė. Jau ir daugiau Europos šalių atsitraukia nuo lyties keitimo procedūrų prieinamumo užtikrinimo. Suomija, kuri neseniai priėmė naują įstatymą, leidžiantį translyčiams asmenims pakeisti savo teisinę lytį paprastu pareiškimu, dar 2020 m. apribojo hormonų terapiją nepilnamečiams asmenims.

Prancūzija taip pat pasekė šiuo pavyzdžiu ir paragino savo medikus bei visą gydytojų bendruomenę kuo atsargiau taikyti hormoninį gydymą jauniems žmonėms. Vengrija, panašiai kaip ir Bulgarija dabar, dar 2020 m. priėmė įstatymą, draudžiantį translyčiams asmenims teisiškai pakeisti lytį.

Praėjusį mėnesį Jungtinės Karalystės vyriausybė blokavo Škotijos vyriausybės lyties pripažinimo reformos įstatymą, kuriuo buvo palengvinta galimybė žmonėms patiems save identifikuoti kaip translyčius asmenis be oficialios medicininės diagnozės.

Homoseksualumo gydymas
Šveicarija atsisako prieštaringos homoseksualumo gydymo terapijos. Delios Giandeini/Unsplash nuotrauka

Šveicarija atsisako prieštaringos homoseksualumo gydymo terapijos

Tuo tarpu Šveicarijos Didžioji taryba ženklia balsų dauguma pritarė draudimui taikyti bet kokias priemones, kuriomis siekiama pakeisti LGBTQ+ bendruomenei priklausančių asmenų seksualinę orientaciją.

Vakarų Šveicarijos regiono Nešatelio kantono parlamento priimtu įstatymu, visame regiono bus uždrausta siūlyti seksualinės orientacijos keitimo gydymą, o kitų asmenų skatinimas keisti lytinę tapatybę taip pat taps nusikaltimu, už kurį bus baudžiama bauda[3].

Tokios procedūros uždraustos įvairiose šalyse, įskaitant Šveicarijos kaimynes Vokietiją ir Prancūziją, tuo tarpu pačioje Šveicarijoje keli kiti kantonai yra priėmę draudimo pasiūlymus, bet ne įstatymus. 2021 m. Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras taip pat paragino ES valstybes nares nutraukti tokio pobūdžio gydymo metodus.

Pastarasis Šveicarijos sprendimas priimtas po to, kai 2021 m. lapkritį Žaliųjų ir socialistų frakcija pateikė tokį pasiūlymą, įsiklausydama į visuomenės raginimus. Pasiūlymo tekste teigiama, kad Šveicarijoje 14 000 žmonių buvo pritaikytos orientacijos keitimo priemonės.

Ypač išskirti du pavyzdžiai, kurie pastaraisiais metais net pateko į vietinius laikraščius. Pirmasis, Ženevos ir Vudo kantonuose praktikuojančio prancūzų gydytojo homeopato, kuris siūlė gydyti homoseksualumą, „kaip šienligę“, atvejis. Antrasis pavyzdys susijęs su psichiatro, Švico mieste teikusio seksualinio gydymo paslaugas, veikla.

Vokietija ir Ispanija palengvina teisinį lyties keitimo procesą

Dalis Europos valstybių vis dėlto atlaisvina prieigą prie lyties keitimo procedūrų ir numato dalinius teisės aktų pokyčius. Ispanija ką tik priėmė visuomenėje prieštaringai vertinamą įstatymą, leidžiantį visiems vyresniems nei 16 metų asmenims laisvai keisti lytį asmens tapatybės kortelėje.

Iki šiol suaugusieji Ispanijoje galėjo prašyti pakeisti lytį tik pateikę medicininį dokumentą, patvirtinantį lyties disforiją ir įrodantį, kad dvejus metus jiems buvo taikomas hormoninis gydymas. Nepilnamečiams reikėjo teismo leidimo.

O Vokietijos vyriausybė neseniai sutiko supaprastinti administracinę procedūrą asmenims, norintiems pasikeisti lytį. To jau seniai reikalavo LGBTQ+ bendruomenė.

Pagal naują nutartį, transseksualūs asmenys ateityje turės tik patys deklaruoti savo lytiškumą ir galės lengvai pakeisti savo vardą ar lytį civiliniame registre[4].

Iki šiol šią procedūrą reglamentavo XX a. aštuntajame dešimtmetyje priimtas įstatymas, pagal kurį translytiškumo klausimai buvo laikomi psichikos liga. Norintys pasikeisti lytį privalėjo pateikti du psichologinius įvertinimus, o galutinį sprendimą priimdavo teismas. Ši procedūra yra ilga, brangi ir pačios translyčių bendruomenės yra laikoma žeminančia.

Priėmus naują teisės aktą, Vokietijoje jaunesniems nei 14 metų asmenims procedūrą galės inicijuoti tik tėvai arba globėjai, o vyresniems nei 14 metų asmenims, kurių tėvai tam prieštarautų, sprendimą turės priimti teismas.