- Prancūzijos miestas, siekdamas kovoti su lyčių nelygybe, keičia savo pavadinimą į moterišką
- Simbolizmas neveiksmingas, kai problema yra daug didesnė
- Lyčių lygybė vis dar yra svarbi tema pasaulyje
Prancūzijos miestas, siekdamas kovoti su lyčių nelygybe, keičia savo pavadinimą į moterišką
Paryžiaus priemiestis Pantinas bus pervadintas į moterišką Pantine žodžio versiją, siekiant atkreipti dėmesį į lyčių nelygybę. Šio miesto meras Bertrandas Kernas metams keičia vietovės pavadinimo vyrišką giminę į moterišką, tačiau naujasis pavadinimas negali būti vartojamas oficialiuose dokumentuose ir kelia pašaipas socialinėje žiniasklaidoje. Nepaisant to, priimtas sprendimas, kad visus 2023 m. Seine-Saint-Denis miestas vadinsis Pantine[1].
Toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad esą norima mesti iššūkį, norima, kad būtų suvokiama moterų ir vyrų lygybė, kuri dar nėra tobula, nors pastaraisiais metais padėtis pagerėjo. 2023 m. Pantinas ryžtingai siekia moterų ir vyrų lygybės.
Šis pavadinimo pakeitimas yra grynai simbolinis. Jis nebus įtrauktas į oficialius dokumentus, bet miesto meras B. Kernas pavadinimą keičia laikinai. Miesto gatvėse jau priklijuoti šį pokytį reklamuojantys plakatai. Tai, atrodo, gerokai nustebino gyventojus.
59 000 gyventojų turinčiame mieste žmonės jau išsako savo nuomonę apie miesto pavadinimo keitimą ir daugelis nesupranta, kam to reikia. Daugelis sako, kad tai yra tik vaidinimas ir nieko lyčių lygybės klausimu nepakeis. Pats žodis, kuris reiškia lėlė arba marionetė, moteriškoje giminėje, kai kuriems nėra toks gražus kaip pirminis Pantin[2].
Simbolizmas neveiksmingas, kai problema yra daug didesnė
Socialiniuose tinkluose žmonės taip pat nėra patenkinti pavadinimo pakeitimu. Tviteryje ir kituose socialiniuose tinkluose prancūzai juokiasi, kad meras imasi kovoti ne su tomis problemomis, su kuriomis reiktų. Kol Prancūziją krečia infliacija ir nesaugumas, šis meras ėmėsi kapitalinės svarbos temos: feminizuoti savo komunos pavadinimą.
Tačiau kalbama, kad be šio simbolinio sprendimo Pantinas ketina šiais metais imtis ir kitų veiksmų. Sausio viduryje ant rotušės vartų bus įrengta paroda su garsių moterų vardais. Miestas taip pat planuoja sukurti vietą, kurioje bus sutelkti kovos su smurtu prieš moteris mechanizmai. Pantinas nėra pirmoji šalies bendruomenė, susidomėjusi šiuo lyčių lygybės klausimu.
Miesto kaimynė Aubervilliers, pastaraisiais metais susidūrusi su moterų žudynių incidentais, prie rotušės frontono taip pat jau pritvirtino plakatą, primenantį, kad moterys gimsta laisvos ir išlieka lygios su vyrais savo teisėmis. Lapkričio pabaigoje buvo surengta ir konferencija prieš smurtą prieš moteris.
Taigi, panašu, kad Pantino miesto mero žingsnis nėra nauja praktika, nes problema yra globali ir priemonių kovoti su nelygybe gali būti visokių.
Lyčių lygybė vis dar yra svarbi tema pasaulyje
2022 m. lyčių lygybės pakilimas apėmė solidarumo suklestėjimą nuo Meksikos iki Ukrainos ir Irano. Vis daugiau vyriausybių ėmėsi feministinės užsienio politikos. JAV Ketanji Brown Jackson tapo pirmąja juodaode moterimi, tapusia Aukščiausiojo Teismo teisėja, o į valstijų įstatymų leidžiamąsias institucijas, Kongresą ir gubernatorių postus visoje šalyje buvo išrinktas rekordinis moterų skaičius[3].
Nuopuoliai atėjo su mergaičių ir moterų teisių mažinimu visame pasaulyje, kai buvo agresyviai puolamos ir pasyviai engiamos moterys. Iš tikrųjų mergaitės ir moterys vis dar turi tik tris ketvirtadalius berniukų ir vyrų teisių. Ir nors COVID-19 pandemija atkreipė dėmesį į lyčių nelygybės aspektus, kadaise buvusi ryški šviesa išblėso, ir moterims tenka toliau tvarkytis su nuolatinėmis lyčių neteisingumo priežastimis ir pasekmėmis.
Šie metai buvo ypač siaubingi mergaitėms ir moterims Ukrainoje. Netrukus po Rusijos invazijos 2022 m. vasarį pasirodė pranešimų apie Rusijos pajėgų plačiai naudojamą seksualinį smurtą ir grasinimus jį panaudoti. Tokią niokojančią traumą išgyvenusioms moterims dar daugelį metų reikės prieigos prie išteklių ir paramos tokiais būdais, kurių beveik neįmanoma apskaičiuoti.
Tokie, kad ir simboliniai gestai kaip Prancūzijoje ar kitose šalyse, politikų bei kitų žmonių aktyvumas ir kitos priemonės, skatinančios keisti požiūrį ir įstatymus, gali padėti priimti reikalingus sprendimus. Taip moterys galės būti labiau matomos ir lygios teisės tarp lyčių bus vis svarbesnės pasaulyje.