Lietuvos žurnalistai turi ryšį su anapus: girdi mirusio A. Navalno raginimus

LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
A. Navalnas
Lietuvos žurnalistai išgirdo mirusio Navalno prašymus. EPA/ELTA nuotrauka

Prieš mėnesį miręs Navalnas sekmadienį ragino rusus protestuoti

Galimybė kontaktuoti su mirusiaisiais dar ir šiais laikais laikoma didžiule Dievo dovana, į kurią ne visi žvelgia draugiškai. Anapusinis pasaulis yra neištirtas, o kiti dargi ir abejoja jo egzistavimu, todėl, natūralu, kad kelia ir daug baimių. Tikintys žmonės apskritai bijo blogųjų dvasių (jomis vadinamos neramios nusikaltėlių, blogų žmonių vėlės) ir stengiasi daryti viską, kad piktų „svečių“ nesulauktų. O štai populiariajame naujienų portale „Delfi“ dirba ne tik astrologai, bet ir žurnalistai-mediumai, padedantys iš mirusiųjų sužinoti svarbias politines detales ir net padėti rusams pasipriešinti nesibaigiančiai V. Putino vienvaldystei.

Taip jau nutiko ir kalbant apie dar visai neseniai anapilin iškeliavusį, garsųjį Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną. Kovo 17 dieną (primename, kad A. Navalnas mirė vasario 16-ąją) portale pasirodė straipsnis pavadinimu: „Maskvos rinkėjai atsiliepė į Navalno raginimą vidurdienį surengti protesto akciją“. 

Taigi, taip išeina, jog žurnalistai turi tiesioginį ryšį su anuo pasauliu, jeigu girdi mirusio A. Navalno raginimus rengti protestus rinkimų Rusijoje metu.

Tačiau tai ne vienintelis dalykas, verčiantis suklusti. Pavyzdžiui, rinkimų metu našle likusi A. Navalno sutuoktinė J. Navalnaja, šiuo metu gyvenanti Vokietijoje, į Rusijos ambasadoje Berlyne balsavo už savo mirusį vyrą Navalną[1].

Visgi, straipsnio autoriaus kaltinti negalima, nes tokiam sprendimui pasiryžo pati Navalnaja taip neva protestuodama dėl savo vyro mirties kalėjime.

J. Navalnaja
Našle likusi J. Navalnaja savo biuletenį atidavė už mirusį vyrą. EPA/ELTA nuotrauka

Straipsnio pavadinimas buvo pakeistas

Visgi, jau pirmadienio pavakarę šio straipsnio pavadinimas buvo pakeistas į: „Paskutinę Rusijos „rinkimų“ dieną per vidurdienio protestą prasidėjo areštai“. Straipsnyje taipogi jau kalbama ne apie į protestus raginantį kilti mirusį Navalną, bet į juos neva kvietė jau Kremliaus kritikai.

Nepaisant to, su mirusiu garsiuoju Rusijos opozicijos lyderiu Navalnu, visgi, pavyko susisiekti. „Maskvos rinkėjai atsiliepė į A. Navalno raginimą vidurdienį surengti protesto akciją“ – rašoma publikacijos pabaigoje.

Girdėti balsus iš esmės nėra blogai, girdėti, ką nori pasakyti mirusieji – taip pat. Juk visa ši informacija ypatingai svarbi, norint išsiaiškinti svarbias politines aplinkybes. Galbūt reiktų ne smerkti, bet kreiptis, kad „Delfi“ žurnalistai tirtų svarbiausius pasaulio ir Lietuvos įvykius, kuriuose ne visos pusės vaikšto šia Žeme… Juk žurnalisto darbas – išgirsti visų pusių nuomones. 

Straipsnis
Lietuvių žurnalistai turi ryšį su anapus. Ekrano nuotrauka

Rusijos rinkimuose vėl triumfavo V. Putinas

Tačiau net ir mirusio Navalno raginimai nepadėjo rusams išsirinkti naujo prezidento – teks taikstytis su senu. Sekmadienį rinkimuose vėl triumfavo V. Putinas, surinkęs rekordinį procentą rinkėjų balsų – iš daugiau kaip 90 proc. balsavimo apylinkių, buvo surinkta apie 87 proc. Visų atiduotų balsų[2].

Rinkimai Rusijoje vykdavę kas ketverius metus, kol 2008 m. buvo pakeistas įstatymas ir prezidento kadencija buvo pratęsta iki šešerių metų. Vėlesniais konstitucijos pakeitimais buvo panaikinti prezidento kadencijos apribojimai, todėl V. Putinas gali likti valdžioje iki 2036 m.

Vėlų sekmadienį pergalės ratu savo rinkimų štabe V. Putinas sakė, kad rinkimai „įtvirtino“ nacionalinę vienybę ir kad Rusijos laukia „daugybė užduočių“, nes ji tebetęsianti savo konfontaciją su Vakarais.