- Sustojo finansavimas žmogaus teisių grupėms: ar ilgam?
- V. Zelenskis – vienas pirmųjų, susirūpinusių nemaloniais pokyčiais
- D. Trumpo regėjimo lauke – JAV ekonominiai interesai
Sustojo finansavimas žmogaus teisių grupėms: ar ilgam?
Žinoma, jog Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo 90 dienų laikotarpiui sustabdė visą JAV užsienio pagalbą. Tokiu būdu, kaip teigiama, jis siekia skaidrumo. Jau nuo pat pirmų paskelbimo apie nutartį minučių fiksuojama ašarų pakalnė. Mat pokyčiai palietė ir Lietuvoje veikiančias žmogaus teisių organizacijas. Sustabdytas finansavimas, kaip teigiama, buvo skirtas įvairioms veikloms, įskaitant tiriamąją žurnalistiką bei kovą su dezinformacija.
Minėto laikotarpio metu bus vertinama, ar šios programos atitinka JAV administracijos politikos tikslus[1]. Tad ir galutinis rezultatas dar nėra aiškus: ar programos bus pratęstos, o gal finansavimas vis tik nebus atnaujintas. Nenuostabu, jog sprendimas sukėlė susirūpinimą nevyriausybinių Gerovės valstybės organizacijų, įsikūrusių Vilniuje, tarpe. Baiminamasi, kad finansavimo sustabdymas gali apsunkinti jų pastangas ginti žmogaus teises ir skatinti demokratines vertybes šalyje. Be to, griebiamasi už galvos, kaipgi tai paveiks Baltarusijos bei Rusijos opozicijos programas.
V. Zelenskis – vienas pirmųjų, susirūpinusių nemaloniais pokyčiais
Vienas iš ne pelno siekiančios organizacijos atstovų prasitarė, esą šis pokytis iliustruoja tamsius laikus – ir nieką daugiau. Kita vertus, aptinkama priešingų polių, teigiančių, kad atėjo metas ylai išlįsti iš maišo.
Žinoma, jog JAV – pagrindinė humanitarinės pagalbos teikėja pasaulyje. Dėl to, kad kas metus išleidžia keliasdešimt milijardų eurų šioms priemonėms, Trumpas nutarė jas peržvelgti dar kartą. Į šį žingsnį su įtarumu žiūri Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis. Jis, kaip skelbiama, vienas pirmųjų atsiliepė į pokytį, prie kurio prisidėjo Elonas Muskas, prisidedantis prie Amerikos pagalbos programų lėšų auditavimo. Žinoma, jog pastarasis paskirtas vadovauti naujai įsteigtam Vyriausybės efektyvumo departamentui (angl. Department of Government Efficiency, DOGE).
„Ukraina gavo tik apie 75 mlrd. dolerių iš 177 mlrd., aš nežinau, kur yra visi šie pinigai”, – tikino V. Zelenskis[2].
Sustabdytas finansavimas aprėpė daugelį sričių: nuo paramos veteranams ir viešojo sektoriaus organizacijų darbui Ukrainoje iki Baltarusijos valstybinės propagandos demaskavimo veiklos bei demokratinių aplinkosaugos aktyvistų švietimo planų.
Anot ne pelno sektoriui atstovaujančių asociacijų, Lietuvoje šis finansavimas žmogaus teisių organizacijoms dažniausiai ateina per JAV ambasados ar kitų Amerikos donorų organizacijos projektines lėšas. Tačiau didžiąją dalį šio finansavimo neva sudaro keturženklės ar penkiaženklės sumos. Skubama pridurti, esą Lietuvoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos (NVO) paprastai remiasi nacionaliniu ar Europos Sąjungos finansavimu.
D. Trumpo regėjimo lauke – JAV ekonominiai interesai
Pagrindinės JAV Tarptautinės plėtros agentūros „USAID“, kurios Baltarusijos programos biuras yra Vilniuje, veikla visame pasaulyje turėjo „pristabdyti arklius“.
„JAV ambasada skiria kelis šimtus tūkstančių JAV dolerių už metus pavienėms iniciatyvoms. Jau yra sustabdyta bet kokia parama tiek jau vykstantiems projektams, tiek kvietimams ateityje. Tai organizacijas stumia į nemokumo padėtį“, – pasakojo Atviros Lietuvos fondo direktorė Sandra Adomavičiūtė. Daug dėmesio šioje situacijoje tenka Ukrainai, kenčiančiai nuo Rusijos šturmo. Apie tai kalba ir Lygių galimybių plėtros centro Vilniuje direktorė Virginija Aleksejūnė.
„Ypač skaudu, kad nutrauktas finansavimas Ukrainoje, kur nepaprastai svarbūs tie pinigai“, – sako ji.
Internautai tuo tarpu pasidalijo į atskiras grupes. Palaikantieji šį sprendimą mano, jog į žiniasklaidą bei kitas sritis sugrįš konkurencija, neparemta „paraiškėlėmis vardan paramos”. Pastarieji rėžia: galų gale D. Trumpas užraukė babkes tiems, kurie minta komandiruotpinigiais, tušinukais, sąsiuviniais ar nemokamomis vakarienėmis. Į juodąjį sąrašą jie įtraukia ir oficialią Vilniaus miesto plėtros agentūrą „Go Vilnius“. Dalis tautiečių šnabždasi, esą jų veikla kelia klausimų. Jie linkę pabrėžti ne tik neva šešėlyje esančius įmonės tikslus, bet ir ten dirbančiųjų atlyginimus. Žinoma, kad vidutinis atlyginimas viršija 6 200 EUR[3].
Naujovių „šluota“, taip sakant, nestabdo. Sekmadienį „Reuters“ pranešė, kad D. Trumpo administracija savaitgalį pašalino ir du aukščiausius saugumo pareigūnus iš USAID, kai šie bandė sustabdyti DOGE atstovus nuo patekimo į riboto priėjimo zonas pastate[4]. Tą pačią dieną Trumpas patikino, kad USAID „buvo valdoma krūvos radikalių bepročių“:
„Mes juos pašaliname, o tada priimsime sprendimą“, – tikino jis.
Skaičiuojama, kad 2023 fiskaliniais metais JAV skyrė 72 milijardus dolerių paramai visame pasaulyje. 2024 m. JAV suteikė 42 proc. visos humanitarinės pagalbos, kurią sekė Jungtinės Tautos. Kalbėdamas plačiau apie JAV išlaidų mažinimą bei sukčiavimą, E. Muskas lenkė pirštus, kad D. Trumpo administracija kitais metais gali sumažinti šalies deficitą 1 trilijonu dolerių. Jis tvirtino, jog profesionalios užsienio sukčiavimo grupuotės vagia milžiniškas sumas.
D. Trumpas linkęs abejoti ir klimato kaitos politika. Regis, dabar jo regėjimo lauke – JAV ekonominiai interesai.