- Naujosios Baltarusijos pasai kol kas neturi jokios teisinės galios
- Lietuviai pasipiktinę: už valstybinio simbolio išniekinimą turi būti baudžiama?
- R. Motuzas įsitikinęs, kad Lietuva neturėtų pripažinti tokio „paso“
- S. Cichanouskaja skambina pavojaus varpais: siūlo nepripažinti Baltarusijoje įvyksiančių prezidento rinkimų
Naujosios Baltarusijos pasai kol kas neturi jokios teisinės galios
Kadaise Baltarusijos prezidento rinkimuose dalyvavusi ir po to į Lietuvą pabėgusi Svetlana Cichanouskaja sumanė išleisti Naujosios Baltarusijos pasą, o kai kuriems tautiečiams sukilo pyktis, kad ant jo nugulė ir Lietuvoje naudojamas Vyčio simbolis.
Savo socialinėje feisbuko paskyroje politikė skelbiasi, kad naujasis ir, panašu, jokios realios teisinės galios neturintis Naujosios Baltarusijos pasas bus pristatytas jau sausio 26 dieną Varšuvoje vyksiančio renginio metu[1].
Tačiau kol kas tokio dokumento, kurio kaina – 97 eurai (juos neva susimokate už dokumentų gamybą, tikrinimą, spausdinimą, tvarkymą ir kt.), dar nepripažįsta užsienio valstybės, nors pati S. Cichanouskaja patikino, kad Pasų centras esą jau išsiuntė tokių dokumentų pavyzdžius į visas Europos šalis ir, matyt, bus siekiama tarptautinio jo patvirtinimo.
„Už duomenų išsaugojimą bus atsakingas Baltarusijos pasų centras. Viskas bus daroma pagal aukščiausius tarptautinius standartus. Prieiga prie duomenų bus griežtai apribota ir niekas, įskaitant režimo atstovus, negalės sužinoti, ar asmuo turi pasą, ar ne.“ – patikino Baltarusijos opozicinių jėgų politikė.
S. Cichanouskaja taip pat pareiškė esanti labai dėkinga Lietuvos vyriausybei „už paramą ir patarimus“.
„Personalizavimas ir galutinis spausdinimas ant dokumentų bus atliekamas pačiame pasų centre. Medžiagų ir formų užsakymas – iš rangovų“, – nurodė S. Cichanouskaja.
Lietuviai pasipiktinę: už valstybinio simbolio išniekinimą turi būti baudžiama?
O štai lietuviai į bevertį „dokumentą“, kurį pateikė jokios galios Baltarusijoje neturinti S. Cichanouskaja žvelgia ne itin teigiamai. Kaip apskritai ant jo galėjo atsidurti Lietuvoje naudojamas Vytis? Ar tai buvo padaryta su mūsų valdžios sutikimu?
„Už Lietuvos Respublikos herbo išniekinimą baudžiama įstatymo tvarka.“ – rėžė vienas tautietis.
O štai kitas svarstė, ką apskritai Vytis turi bendro su šiuolaikine baltarusių tauta ar valstybe.
Tautiečiai, taip pat, panašu, nėra taip draugiškai nusiteikę ir pačios S. Cichanouskajos atžvilgiu kaip kad mūsų valdantieji. Šie įsitikinę, kad pačios politikės figūra nėra tokia, kokia pateikiama žiniasklaidoje, o ją „ant lėkštutės“ Lietuvai pateikusi pati KGB?
Vyčio simbolis pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas XIV amžiuje kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės herbas.
R. Motuzas įsitikinęs, kad Lietuva neturėtų pripažinti tokio „paso“
Į tokią naujieną sureagavęs Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas sakė, kad tokio dokumento Lietuva pripažinti neturėtų[2].
„Manau, kad Lietuva neturėtų pripažinti tokio paso. (...) Tai kiek skubotas žingsnis, reikėjo detalesnės analizės, konsultacijų. Pasas yra ir Šengeno erdvė, Europos Sąjungos erdvė. Tai nepaprastai jautrus klausimas“, – ketvirtadienį žurnalistams teigė R. Motuzas.
Politiko įsitikinimu, įvedus tokį pasą, kiltų reali tikimybė nebesusigaudyti, su kokiu statusu tie piliečiai, turintys naująjį raudonąjį pasą, gyvena Lietuvoje.
R. Motuzas taip pat pasidalino dar viena skandalinga informacija – pavyzdžiui tai, kad tokio paso projektas nebuvo žinomas pačiam URK, ką jau bekalbėti apie pačią Lietuvos visuomenę. O tai esą kelia „labai labai daug klausimų“. Jis taip pat patikino neigiamai vertinantis ir šiame pase pasirodžiusį Vyčio simbolį, Baltarusijoje vadinamą Pahonia, tačiau ir neskubantis teikti išvadų, kol nebuvo pasikalbėta su S. Cichanouskajos biuro atstovais.
S. Cichanouskaja skambina pavojaus varpais: siūlo nepripažinti Baltarusijoje įvyksiančių prezidento rinkimų
Tuo tarpu S. Cichanouskaja paragino Vakarų valstybes nepripažinti 2025 m. sausio 26 d. vyksiančių Baltarusijos prezidento rinkimų teisėtumo[3].
Po susitikimo su Lietuvos Seimo pirmininku Sauliumi Skverneliu, kalbėdama S. Cichanouskaja šį procesą pavadino „netikru, greitu ir surežisuotu“, pabrėždama, kad sąžiningi rinkimai Aleksandro Lukašenkos režimo sąlygomis yra neįmanomi. Kaip autoritarinės aplinkos Baltarusijoje įrodymus ji pabrėžė nepriklausomos žiniasklaidos slopinimą, politinių partijų likvidavimą, opozicijos lyderių įkalinimą arba išsiuntimą į tremtį.
A. Cichanouskaja paragino baltarusius boikotuoti rinkimus ir susilaikyti nuo protestų, kad būtų išvengta žiaurių represijų. Šiuos rinkimus ji pavadino paprastu „Lukašenkos ritualu“, kuriuo neva siekiama sukurti teisėtumą tolesniam jo valdymui. Po plačiai pasmerktų 2020 m. rinkimų A. Lukašenka dar labiau sustiprino savo valdžią, slopindamas nesutarimus ir malšindamas opoziciją.
S. Cichanouskaja skelbia toliau telkianti tarptautinę paramą demokratiniams pokyčiams Baltarusijoje.