Suprasti akimirksniu
  • Kitąmet Vatikane ketinama rengti LGBT bendruomenės „piligrimystę“
  • Popiežius davė palaiminimą tos pačios lyties asmenims
  • Pontifikas prieštarauja pats sau: priešinasi lyčių ideologijai, bet pietauja kartu su translyčiais
Šaltiniai
Popiežius
Kitąmet Vatikane įvyks LGBT bendruomenės piligriminis kelias. 77 koliažas

Kitąmet Vatikane ketinama rengti LGBT bendruomenės „piligrimystę“

Smūgis krikščioniškajai bendruomenei – Italijos LGBT krikščionių grupė „La Tenda di Gionata“ paskelbė gavusi Vatikano pritarimą piligrimystei per 2025 m. jubiliejų Romoje.

Tiesa, oficialūs Vatikano jubiliejaus organizatoriai pareiškė, kad nei remia, nei prieštarauja šiam renginiui. Piligriminė kelionė numatyta 2025 m. rugsėjo 6 d. 15.00 val. ir grupė kviečia kitas LGBT+ organizacijas prisijungti prie Šventojo Petro bazilikos Šventųjų durų peržengimo[1].

Vakare jėzuitų Gesù bažnyčioje bus laikomos Mišios, kurias aukos monsinjoras Francesco Savino, o naktį prieš tai vyks maldos budėjimas. Nors Vatikanas šią piligrimystę įtraukė į bendrą Jubiliejaus tvarkaraštį, tačiau patikslino, kad tai nėra oficialus Vatikano renginys. Jubiliejaus atstovė spaudai Agnese Palmucci pabrėžė, kad tai yra piligriminė kelionė, kurią organizuoja „La Tenda di Gionata“, o ne vienas iš oficialių jubiliejinio renginio atstovų.

Neabejotinai toks renginys laikomas kaip žingsnis liberalesnės Bažnyčios link ir išlieka tik laiko klausimas, kai panašaus pobūdžio renginiai bus jau pripažįstami ir kaip oficialūs Vatikano renginiai. Kai kurie tai laiko teigiamu žingsniu, o kiti, pavyzdžiui, katalikų rašytoja Luisella Scrosati, – iššūkiu Bažnyčios mokymui apie moralę. Vatikanas oficialiai nepritarė šiam renginiui, o pagrindiniai Bažnyčios vadovai, įskaitant kardinolą Matteo Zuppi ir tėvą Pino Piva, išreiškė paramą iniciatyvai.

Vatikanas dar turi atsakyti, ar tos pačios lyties poros Gesù bažnyčioje gaus neliturginius palaiminimus, kaip numatyta 2023 m. Vatikano deklaracijoje.

Žiniasklaida praneša, kad Popiežius Pranciškus esą patvirtino gėjų, lesbiečių, biseksualų ir transeksualų piligriminę kelionę 2025-aisiais[2].

Popiežius davė palaiminimą tos pačios lyties asmenims

2013 m. popiežius Pranciškus paskelbė svarbų pareiškimą „Kas aš toks, kad galėčiau teisti?“, kuris žymėjo Katalikų bažnyčios požiūrio į LGBTQ+ asmenis pasikeitimą. Bėgant metams Šventasis Tėvas labiau akcentavo atjautą tokiems asmenims ir jų neskubėjo teisti, o štai jo neseniai priimtas sprendimas leisti palaiminti tos pačios lyties asmenų poras dar labiau rodo vis liberalesnes Vatikano pozicijas vienalyčių porų atžvilgiu. Nors Bažnyčios pozicija dėl tos pačios lyties asmenų santuokos išlieka nepakitusi, šis žingsnis laikomas svarbiu žingsniu priėmimo link[3].

Bažnyčia vis dar moko, kad lytiniai santykiai turėtų vykti tik heteroseksualiose santuokose, ir homoseksualumą apibūdina kaip „iš esmės netvarkingą“, tačiau taip pat ragina su LGBTQ+ asmenimis elgtis oriai. Popiežius Pranciškus dažnai kartoja, kad LGBTQ+ žmonės irgi yra „Dievo vaikai“ ir nusipelno pagarbos, remia tos pačios lyties asmenų sąjungų teisinį pripažinimą ir prieštarauja homoseksualumo kriminalizavimui.

Skelbiama, kad palaiminimai bus neoficialūs – ne bažnytinių apeigų dalis, tačiau toks sprendimas rodo, kad ateityje gali būti prieita ir prie oficialesnių veiksmų.

Vokietijoje, kur kai kurie kunigai jau pradėjo teikti palaiminimus, šis pokytis buvo sutiktas palankiai, nors vis dar pasisakoma prieš, pavyzdžiui, vyskupas Josephas Stricklandas teigė tam nepritariantis.

Pontifikas jau išreiškė palankumą LGBTQ+ bendruomenei. EPA/ELTA nuotrauka
Pontifikas jau išreiškė palankumą LGBTQ+ bendruomenei. EPA/ELTA nuotrauka

Pontifikas prieštarauja pats sau: priešinasi lyčių ideologijai, bet pietauja kartu su translyčiais

Kad vieną dieną Šventasis Tėvas bus priremtas prie sienos ir turės arba atmesti LGBTQ+ bendruomenę, arba ją oficialiai pripažinti, net neabejojama – ir tas laikotarpis artėja.

Stengdamasis įtikti visiems – ir tradiciniams krikščionims, ir LGBTQ+ asmenims, pontifikas kartais prieštarauja pats sau. Pavyzdžiui, pernai metais jis kritikavo lyčių ideologiją kaip pavojingą, nes ji, jo teigimu, ištrina skirtumus tarp vyrų ir moterų ir griauna žmogiškąjį pradą.

Jis taip pat pareiškė manantis, kad lyčių skirtumai svarbūs žmonijos tobulėjimui, o lyčių ideologija yra viena iš pavojingiausių ideologinių kolonizacijų.

Tuo tarpu kiek vėliau pasirodė žinia, kad Popiežius nusprendęs vargšų dienos proga papietauti kartu su transseksualiais asmenimis – į renginį buvo pakviestos net 44 translytės, atvykusios atskiru autobusu. Kai kurios iš jų – ir praeityje užsiiminėdavusios prostitucija.

Tiesa, tai ne vieninteliai visuomenei svarbūs klausimai, kuriais savo poziciją išreiškia Popiežius. Pavyzdžiui, prasidėjus karui Ukrainoje, Šventasis Tėvas kreipėsi į tikinčiuosius ir pareiškė, kad karas yra beprotybė. Kiek anksčiau pontifikas paraginęs Ukrainą iškelti „baltą vėliavą“, kad būtų išvengta dar daugiau bereikšmių aukų šiame kare.