Lemtinga diena: JAV sprendžia – pratęsti paramą Ukrainai ar ne

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
JAV
JAV parama Ukrainai pakibo ant plauko. Elijah Mears/Unsplash nuotrauka

JAV įstatymų leidėjai turi apsispręsti dėl paramos Ukrainai

Pačios didžiausios Ukrainos finansinės ir karinės donorės Amerikos įstatymų leidėjai jau netrukus milijardinės paramos kranelius gali užsukti.

JAV Senatas šią savaitę turi nuspręsti dėl naujo pagalbos Ukrainai paketo. Vis dėlto, beveik nebėra abejonių, kad sprendimas nebus palankus Kijevui.

Šią paramą jau kuris laikas stabdo dviejų JAV partijų nesutarimai dėl vidaus politikos Kongrese. Tai stebintys Baltieji rūmai perspėja, kad esamos paramos lėšos Ukrainai baigsis dar iki metų pabaigos, o nesiėmus jokių papildomų veiksmų, Ukraina nebus pajėgi atremti agresijos ir Rusija gali šį laimėti karą.

Ukraina, bandanti kovoti su Rusija invazija, yra visiškai priklausoma nuo užsienio paramos. Pavyzdžiui, remiantis Kijevo duomenimis, Ukrainos biudžetui 2024 m. reikalinga 39 mlrd. eurų parama iš užsienio. Tačiau šalis gali nesulaukti didesnio kaip 27 mlrd. eurų finansavimo.

JAV prezidentas Joe Bidenas dar spalį prašė Kongreso pritarti milijardiniam paramos Ukrainai bei Izraeliui paketui, tačiau tuomet įstatymų leidėjai nesusitarė.

Vis daugiau respublikonų reiškia abejones dėl tolesnės, itin brangiai kainuojančios paramos Ukrainai, o neseniai priimtame laikinajame biudžete naujų lėšų Ukrainai visiškai nėra. Savo ruožtu demokratai perspėja, kad neremiant Ukrainos, ji ilgai neatsilaikys.

Parama
JAV įstatymų leidėjai turi apsispręsti dėl paramos Ukrainai. Gleb Albovsky/Unsplash nuotrauka

Respublikonai nemato galimybės toliau tęsti paramos, jei demokratai nenusileis dėl sienos apsaugos

Jau šiandien JAV Senatas turėtų surengti balsavimą dėl pagalbos Ukrainai ir Izraeliui. Vis dėlto, respublikonai demonstruoja, kad yra pasirengę blokuoti šį žingsnį, jei tik nepavyks susitarti dėl pačių valstijų sienų saugumo klausimų[1].

Senato respublikonai reikalauja, kad užsienio pagalba būtų teikiama kartu su esminiais JAV sienų saugumo politikos pokyčiais. Tačiau iki šiol, bendro sutarimo nėra, nors ir buvo surengti įtempti dviejų partijų derybų raundai.

Atsižvelgiant į tai, kad jau ne vieną mėnesį susitarti nepavyksta, daugelis respublikonų mano, kad ir trečiadienio procedūrinis balsavimas žlugs.

Senato mažumos lyderis, respublikonas Mitchas McConnellas iš Kentukio valstijos teigia, kad nori, jog Senatas priimtų išsamų paketą, kuriame būtų aptarti klausimai, susiję ne tik Ukraina, Izraeliu ar Taivanu, bet ir pačia Amerika ir jos saugumu.

„Dabar atėjo laikas atkreipti dėmesį į mūsų pačių sieną, be šių kitų svarbių tarptautinių problemų“, – sako jis.

Atstovų Rūmų pirmininkas Maikas Džonsonas taip pat pabrėžė sienos apsaugos svarbą.

„Bet koks nacionalinio saugumo paketas turi prasidėti nuo mūsų pačių sienos saugumo. Turime iš tikrųjų pakeisti pasienio politiką. Ir tai yra būtina sąlyga bet kokiam mūsų tolesniam veiksmų planui“, – pažymi politikas.

J. Bidenas ir aukšto rango JAV pareigūnai ragina nenusigręžti nuo Kijevo

Nepaisant įtampos tarp įstatymų leidėjų, JAV prezidentas J. Bidenas mėgina įpūsti bent kiek pozityvumo ir žurnalistus tikino, jog viliasi, kad bus pasiektas visoms pusėms naudingas susitarimas.

„Mums tai pavyks, mes tai padarysime. Visiškai beprotiška neremti Ukrainos. Jei pagalbos neliktų, tai prieštarautų JAV ir pasaulio interesams“, – sako J. Bidenas. 
J. Bidenas
J. Bideno administracija ragina toliau tęsti paramą Ukrainai. ELTA nuotrauka

Panašią nuomonę išsakė ir prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas.

„Mums trūksta pinigų ir beveik nebelieka laiko. Balsavimas prieš paramą Ukrainai yra balsavimas už Vladimiro Putino strateginės padėties pagerinimą“, – teigia jis[2].

Valdymo ir biudžeto biuro direktorė Shalanda Young jau aiškiau viešame laiške įspėjo Atstovų Rūmų pirmininką Mike’ą Johnsoną, kad nutraukus JAV ginklų ir įrangos tiekimą, Ukrainai bus suduotas smūgis, o tai ne tik kels pavojų Ukrainos ankstesniems pergalėms, bet ir padidins Rusijos karinių pergalių tikimybę.

Ukrainos ambasadorė Jungtinėse Valstijose Oksana Markarova taip pat prašė įstatymų leidėjų neapleisti jos šalies.

„Po to, kai tiek daug laimėjome, dabar negalime viso to prarasti. Mes visi meldžiamės ir tikimės papildomos Amerikos žmonių paramos“, – sako Ukrainos ambasadorė.

Ukrainos paramos tęsimo klausimu net pasisakė ir iždo sekretorė Janet Yellen, pažymėjusi, kad JAV „gali būti atsakingos už Ukrainos pralaimėjimą“, jei Kongresas nepritars tolesniam karo alinamos šalies finansavimui.

„Kalbėjau su parlamentarais, mano kolegos taip pat. Manau, jog jie supranta, kad tai katastrofiška situacija ir kad mes galime būti atsakingi už Ukrainos pralaimėjimą, jei nesugebėsime skirti reikalingų lėšų“, – sakė J. Yellen.

Ukraina sako, kad be JAV paramos pralaimės šį karą

Ukrainos prezidento biuro vadovas Andrijus Jermakas analogiškai pareiškė, kad be Jungtinių Valstijų pagalbos Ukraina gali pralaimėti karą. Tokiu būdu, šiuo metu lankydamasis Vašingtone, A. Jermakas paragino JAV Kongresą patvirtinti papildomą finansavimą Ukrainai[3].

„Jei pagalba, kuri šiuo metu svarstoma Kongrese, bus atidėta – aš nesakau nepriimta, tai sukels didelę riziką, kad mes būsime toje pačioje padėtyje, kurioje esame dabar. Ir, žinoma, labai tikėtina, kad bus nebeįmanoma tęsti teritorijų išlaisvinimo ir iškils didelė rizika pralaimėti karą“, – sakė jis.

A. Jermakas pridūrė, kad Ukrainai reikia ne tik karinės pagalbos, bet ir paramos biudžetui.

„Ukraina dabar dirba su partneriais, kad užbaigtų planą kitiems metams. Mes norime laimėti kuo greičiau, nes jau praėjo beveik dveji metai, o dveji metai yra ilgas laikotarpis”, – pabrėžė jis.

V. Zelenskis
V. Zelenskis į JAV įstatymų leidėjus nesikreipė. ELTA nuotrauka

Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį netikėtai atšaukė planuotą kreipimąsi vaizdo ryšiu į JAV senatorius. Šio skambučio metu jis ketino prašyti tolesnio finansavimo Ukrainai.

Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad V. Zelenskiui dalyvauti sutrukdė „paskutinės minutės“ kliūtis.