Avataras

Leidykla „Rūta“

Leidybinė kompanija
Kiekviena knyga suranda savo skaitytoją.
https://www.ruta-verlag.de/
@leidykla.rutagroups 2
Info Siena Draugai Nuotraukos
Avataras

Prieš 51-erius metus susidegino Romas Kalanta.

„… 1972 metų gegužės 14 diena. Sekmadienis. Romas atsikelia labai anksti. Apsirengęs tyliai praveria motinos kambario duris. Ji dar guli, apsimeta mieganti. Jis atsiremia į durų staktą ir ilgai žiūri į motinos veidą. Vėliau motina prisimins: „Jis niekad taip nedarydavo. Niekad…“ Matyt, taip atsisveikino. Apie vidudienį dar motinos paklausė: „Ar tu atsiėmei mano draudimą? Aš gi tau sakiau – atsiimk draudimo pinigus! Dabar jie pražus!“ (Nemunas 1990, nr. 3: 23)

Vežėjų ir Ariogalos gatvių sankryžoje R. Kalanta priėjo prie draugų, rankose laikydamas tuščią stiklainį ir paprašė benzino. Šie nustebo: „Neturi motociklo. Kam tau jo reikia? Gal nori padegti namą?“ Bet Romas prašė toliau: „Ne namą noriu padegti, yra labai svarbus reikalas. Duosiu rublį“. O draugams kaip tik pritrūko alui.

R. Kalanta nuėjo į parduotuvę išsikeisti savo trijų rublių, o draugas sandėliuke jam pripylė A-72 benzino. Romas padavė 60 kapeikų. Draugas priminė, jog buvo sutarta, kad duos rublį. Romas laikė rankose stiklainį, pažiūrėjo į draugą nesuprasdamas, atidavė rublį ir nuėjo. Panerių gatvėje esančioje stotelėj R. Kalanta palaukė autobuso, kuriuo nuvažiavo į Kauno centrą.

Maždaug dešimt minučių prieš pirmą valandą dienos „Elektros” gamyklos inžinierius Aleksandras Guskovas atsisėdo šalia Kauno muzikinio teatro esančiame sodelyje šalia fontano pavalgyti. Tuo metu parko pakraščiu link gastronomo žygiavo keturi Kauno specialiosios milicijos mokyklos kursantai. Takeliu fontano link ėjo iš darbo 10-osios vidurinės mokyklos mokytoja Ana Rozanova. Prie Romo pribėgo maždaug 14 metų paauglė, kuri nustebo pamačiusi nusirenginėjantį vaikiną. Šis liepė mergaitei bėgti namo ir ta pakluso, bet nubėgdama dar atsigrežė. Ir suriko.

Inžinierius A. Guskovas, skaitęs laikraštį ir išgirdęs siaubingą riksmą, suprato, jog atsitiko didelė nelaimė. Pamatė liepsnojantį didelį ugnies stulpą, iš kurio iššoko žmogus. Šis dar kažką pasakė, bet rusas nesuprato, ką. Pribėgo teatro aktoriai, kursantai. Anot liudytojų, degantis žmogus prašė greičiau jį pribaigti. Kursantai ėmė švarkais daužyti ugnį ir ją nuslopino.

Kauno muzikiniame teatre tuo metu vyko spektaklis „Saugokite peteliškę“, kuriame vaidino ir M. Tenisono pantomimos trupė. Tą dieną Kauno pantomimos trupė turėjo vaidinti du spektaklius: dieninį ir vakarinį. M. Tenisonas po daugelio metų prisiminė: Prie manęs pribėgo vienas iš darbuotojų ir pranešė, kad dega žmogus. Iš pradžių nieko nesupratau – kur dega žmogus: scenoje ar teatre? Mane patraukė tarnybinio išėjimo link, budėtojas į rankas įdavė gesintuvą. Tada išvydau parko skvere liepsnojantį žmogų. Bėgau prie jo, kaip dabar prisimenu, svarsčiau, kaip galėčiau jam padėti. Galvojau, ar purkšdamas gesintuvo chemikalus dar labiau nepakenksiu tam žmogui. Gesintuvo taip ir nepanaudojau. Šalia jau buvo 2 vaikinai, spėju, profesinės mokyklos moksleiviai, jie švarkais gesino ugnį. Supratau, kad pagalba jau teikiama, manęs čia nereikia, todėl grįžau į teatrą. Po kurio laiko mačiau, kad atvyko ugniagesių automobilis, vėliau – greitoji. Tą žmogų nešė neštuvais, pamenu, jis buvo sustingęs nuskendusio žmogaus poza: rankos ištiestos į priekį, kojos kiek suriestos (Delfi.lt 2016 m. spalio 17 d..).

Tame pačiame teatre orkestras repetavo A.Belazaro „Kupriuką muzikantą“. Salėn įbėgo kažkas iš scenos darbininkų: „Ten dega žmogus!“ Dirigentas nesuprato, kas atsitiko, ir pradėjo orkestro repeticiją… Vakare teatre lyg niekur nieko rodys A. Dvoržako „Undinę“, o greta miesto sode milicininkai ir desantininkai gaudys hipius. A. Dvoržako muzika, skambėjusi kaip laidotuvių giesmė, primins 1968 metų rupgjūčio dienas Prahoje. Ta pati neviltis, tas pats skausmas. Netoli Lenino paminklo civiliai apsirengę vyriškiai, sugriebę vaikinus už ilgų plaukų, apsivynioję juos aplink rankas, abejingai daužė jų veidus į suolų kraštą, laukdami kol pasirodys kraujas.

Pirmoje tarybinėje ligoninėje Vilniuje dideli ir maži viršininkai nerimavo ir komandavo gydytojams: „Bet kokia kaina privalote išgelbėti Romo Kalantos gyvybę!“ Romas dar buvo neatsibudęs po didelės morfijaus dozės. Motina paprašė žirklių ir atsargiai nukirpo apsvilusių plaukų sruogas nuo papilkėjusio sūnaus veido. Ji dažnai jam sakydavo: „Pamatysi, kada nors naktį aš tau tikrai nukirpsiu tas begėdiškas kudlas!“ Tuomet Romas baisiai užpykdavo ir užsidarydavo savo kambarėlyje.

Gydytojas Romo broliui Antanui pasakė: „Stebuklo nebus… Kraujo perpylimas nebepadeda… Totalinis kūno nudegimas…Gyvens, kol atlaikys širdis“.

Po vidurnakčio Romas atsimerkė. Motina pasilenkė prie sūnaus.

– Ar tau neskauda?

Jis tik sumirksėjo.

– Kodėl tu taip padarei?

Vaikinas vėl užsimerkė (Nemunas 1990, nr.4: 43)

Romas Kalanta mirė pirmadienį anksti ryte. Po R. Kalantos žūties buvo bandoma ieškoti kokių nors jį sukompromituoti galinčių faktų. Jau atliekant teismo medicininę ekspertizę, medikų buvo prašoma atkreipti dėmesį į tai, ar nėra teismo medicininių duomenų, liudijančių, kad R. Kalanta vartojo narkotikus ar prieš mirtį būtų išgėręs alkoholio. Narkomano ar išgėrusio žmogaus žūtis būtų buvusi puiki kompromituojanti medžiaga.

Atlikus skrodimą į visus šiuos klausimus atsakyta neigiamai, taip pat pažymėta, kad nerasta jokių

kitų anatominių pakitimų, galėjusių turėti įtakos jo psichinei būklei. Saugumo pareigūną ši žinia nuteikė blogai. Jis net neatsisveikinęs išėjo iš morgo. Tik prieš kelias valandas Maskvai buvo pranešta: „Kalanta buvo girtas!“ Kažkas paskleidė žinią, kad Kauno hipiai nori pagrobti Kalantos palaikus ir palaidoti pagal kažkokį savo ritualą. Kad tai buvo melas ir kur iš tikrųjų slypi esmė, suprato ne tik šeimos nariai. Dėl viso pikto duris vis tiek užrakino. Greta Romo draugai pasiryžo nakties budynėms. Tylėdami jie atsisveikino su neatpažįstamai pasikeitusiu Romu Kalanta (Nemunas 1990, nr. 4: 44).“

Ištrauka iš Juozo Brazausko istorinės apybraižos „1972-ieji. metai, pažadinę tautą“ (leidykla „Rūta“, Vokietija, Hambruecken, 2022)

Knygą galima įsigyti tiesiai iš autoriaus rankų (Juozas Brazauskas (Panevėžys, tel. 8 688 90500, brazauskas@elekta.lt), iš leidyklos (Vokietija, info@ruta-verlag.de, tel. +49 15202149810), iš leidyklos atstovės Lietuvoje Jolantos (Šiauliai, tel. 8 684 61058, jolagrig@gmail.com). Siunčiame tiek Lietuvoje, tiek ir į užsienį.

Taip pat ja prekiaujama: https://www.patogupirkti.lt/knyga/1972-ieji-metai-pazadine-tauta.html

5 komentarai
chat_bubble_outline Komentarai
share Dalintis
Avataras
Aivija B.

Hmmm, postas spalvingai siuvinetos aplinkybes. Gal kiek erzina skaityti, bet is esmes, mintys transliuojasi ;) Mano neitralesnis poziuris: svarbu prisiminti istorija ir visa, kas vyko. Kartais keistenybes atveria naujas perspektyvas, zvaigzdziu skalunu.

·Atsakyti2023-05-14T07:35:23.920Z
Avataras
Justina Mazyte

Labai įdomus istorinis pasakojimas. Ačiū už dalinimąsi.

·Atsakyti2023-05-14T07:01:10.580Z
Avataras
Juozas Tumas

Labai idomus ir emocingas postas, puikus prisiminimų aprašymas! 😊😊😊

·Atsakyti2023-05-14T06:37:27.943Z
Avataras
Linas Jankauskas

Įdomus straipsnis apie Romą Kalantą 😎 Svarbi istorija, kurią turėtume prisiminti! 💭

·Atsakyti2023-05-14T06:37:20.021Z
person

Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, birželio 14 d. 17 val. vyks Juozo Brazausko istorinės apybraižos „1972-ieji. Metai, pažadinę tautą“ pristatymas. Dalyvaus autorius.

Juozo Brazausko istorinė apybraiža „1972-ieji. Metai, pažadinę tautą“ – knyga, skirta pirmiausia jaunimui – kad užpildytų istorijos žinių spragas.

Ši istorinė apybraiža – apie 1972-uosius metus. Tą pavasarį į Laisvės alėją plūstelėjo maišto ir apmaudo emocijų banga. Tai buvo neišvengiama dirbtinai kurtoje, represijomis grįstoje sovietinėje sistemoje.

Hambruecken, 2022. – 169 p.: iliustr.

Knygos puslapių skaičius: 169

Formatas: 15x21, minkšti viršeliai

ISBN ar kodas: 9783000737893

Turinys:

Pratarmė 5

Disidentinio judėjimo ištakos 8

Europos ir Kauno pavasario įvykiai 17

Kauno pavasario išvakarės 27

„Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“ 50

Spektaklio „Barbora Radvilaitė“ pastatymas Kauno dramos teatre 79

Laisvę Lietuvai: Romo Kalantos auka 104

Disidento Juozo Keliuočio drama 147

Vietoj epilogo 155

Knygą galima įsigyti tiesiai iš autoriaus rankų (Juozas Brazauskas (Panevėžys, tel. 8 688 90500, brazauskas@elekta.lt), iš leidyklos (Vokietija, info@ruta-verlag.de, tel. +49 15202149810), iš leidyklos atstovės Lietuvoje Jolantos (Šiauliai, tel. 8 684 61058, jolagrig@gmail.com). Siunčiame tiek Lietuvoje, tiek ir į užsienį.

Taip pat ja prekiaujama:

https://www.patogupirkti.lt/knyga/1972-ieji-metai-pazadine-tauta.html

4 komentarai
chat_bubble_outline Komentarai
share Dalintis
Avataras
Rasa Zubiene

Domesi 1972 m. istorija? Gera knyga jaunimui, padejanti susigaudyti.

·Atsakyti2023-05-13T08:22:12.085Z
Avataras
Jadvyga C.

Oho, istore atgyja! Aplink plyti pozityvumas, toliau sekiu siu knyga! 😉

·Atsakyti2023-05-13T07:55:17.738Z
Avataras
Ausra Jankauskienė

Sveiki! Manau, ši knyga skamba tikrai įdomiai ir informatyviai. Nepaisant šio fakto, verta pagalvoti, ar jaunimas tikrai susidomės tokia tema bei kaip šios istorijos žinių spragos bus sprendžiamos, atsižvelgiant į mūsų dabartinės švietimo sistemos tendencijas. Koks Jūsų požiūris į tai?

·Atsakyti2023-05-13T07:38:24.630Z
person

Leidykla „Rūta“ siūlo įsigyti 2022 metų spalio mėnesį išleistą Šveicarijos lietuvės, knygnešio anūkės ir kagėbistų nužudyto mokytojo dukters Janinos Survilaitės straipsnių rinktinę „Už tikėjimą, tautą ir valstybę“ tik už 10 eurų + siuntimo išlaidos. Bibliotekoms knyga dovanojama.

Janina Survilaitės knygoje „Už tikėjimą, tautą ir valstybę“ sudėti reikšmingiausi straipsniai, paskelbti lietuviškoje pasaulio spaudoje bei interneto portaluose, recenzijos bei keletas interviu, taip pat apžvelgiamas Autorės – garbingos laisvės kovotojų dinastijos narės – gyvenimo kelias, kūryba, veikla vadovaujant Šveicarijos lietuvių bendruomenei (ŠLB) bei kova su Lietuvos priešų kolaborantais, klastojant istoriją ir menkinant vyresniosios išeivijos kartos nuopelnus.

ISBN: 978-3-00-072692-7

Išleidimo metai: 2022

Svoris: 526 g

Knygos puslapių skaičius: 288

Formatas: 15x21, kieti viršeliai

Knygą galima įsigyti leidykloje „Rūta“ (Vokietija) arba Lietuvoje, iš leidyklos atstovės Jolantos (Šiauliai, tel. +370 68461058, jolagrig@gmail.com).

Kaina – 10 eurų + 3,50 eurų siuntimo išlaidos.

Leidyklos sąskaita:

VR Bank Rhein-Neckar eG

Gavėjas: Ruta

IBAN: DE63670900000096263406

BIC / Swift: GENODE61MA2

Paskirtis: Survilaites knyga

Pervedus pinigus, prašome rašyti el. paštu: info@ruta-verlag.de

Viršeliui panaudotas Odetos Bražėnienės karpinys.

2 komentarai
chat_bubble_outline Komentarai
share Dalintis

Juozas Brazauskas. Legendinė „Konrado“ kavinė. Istorinė apybraiža apie tarpukario Kauno bohemą

Antrasis leidimas

Kaunas, buvusios Rusijos imperijos pasienio tvirtovė, tapo miestu, vėliau išaugo iki Lietuvos laikinosios sostinės lygio. Tai fenomenalus reiškinys Lietuvos istorijoje ir jos kultūroje. Fenomenu galima vadinti ir tarpukario menininkų bohemą.

Knygoje pasakojama apie garsiausią tarpukario Kauno intelektualų susibūrimo vietą, buvusią Laisvės alėjoje 45, – „Konrado“ kavinę, kuri yra tarsi to meto simbolis. Pasak to laikmečio liudininkės rašytojos Halinos Korsakienės, tai buvo „Kauno dvasios aristokratų seklyčia, kur svarstomos meno, literatūros ir politikos problemos“. Tai pirmasis nepriklausomoje Lietuvoje stichiškai atsiradęs Kauno kultūros, meno ir spaudos atstovų neoficialaus bendravimo bei traukos centras, turėjęs pretenzijų į analogiją su Paryžiaus „Rotonda“ bei Krokuvos „Žaliuoju balionėliu“. Į „Konrado“ kavinę rinkdavosi įvairių pažiūrų ir skirtingų kartų rašytojai, dailininkai, teatralai, muzikai, žurnalistai. Ryškiausios šią kavinę pamėgusios asmenybės buvo Juozapas Albinas Herbačiauskas, Juozas Keliuotis, Vincas Krėvė, Balys Sruoga, Kazys Binkis, Justinas Vienožinskis, Juozas Miltinis, Petras Cvirka, Jonas Marcinkevičius, Antanas Venclova, Bronys Raila, Borisas Dauguvietis. Kai būdavo Kaune, čia būtinai užsukdavo diplomatas ir poetas Jurgis Baltrušaitis, diplomatas, vertėjas Karolis Račkauskas-Vairas, Vakaruose išgarsėjęs dailininkas Neemija Arbit Blatas, Kauną pavadinęs mažuoju Paryžiumi. Savo stalelį turėjo operos dainininkė Marijona Rakauskaitė ir scenografas Liudas Truikys. Čia dainavo Antanas Dvarionas, Juozas Indra, Romanas Marijošius, Aleksandras Vertinskis, Danielius Dolskis, publiką virtuozišku grojimu užburdavo smuikininkas Michelis Hofmekleris ir Danielius Pomerancas.

Piešiamų vaizdų ir kavinės lankytojų gyvoji trauka tiesiog įsuka į patį laikinosios sostinės naujienų, madų, pašnekesių temų verpetą.

Knygoje atskleidžiama to meto istorinė situacija, pasakojamos kavinės lankytojų gyvenimo dramatiškos ir linksmos istorijos.

Istorinėje apybraižoje apibendrinta tai, kas buvo nutylėta sovietmečiu, ilgintis Nepriklausomybės laikų.

Apie autorių: Juozas Brazauskas gimė 1952 m. Kėdainiuose. Istorikas, publicistas, mokytojas ekspertas (1993), nusipelnęs panevėžietis mokslo srityje (1998), Lietuvos Respublikos Seimo įsteigto Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatas (2013), apdovanotas Panevėžio miesto savivaldybės Kultūros ir meno premija už kultūros paveldo, kraštotyros sklaidą (2018), Knygnešio Martyno Survilos premijos laureatas (2019), daugiau kaip 30 istorijos vadovėlių ir mokymo priemonių autorius ir sudarytojas. Gyvena ir kuria Panevėžyje.

Išleidimo metai: 2022

Knygos puslapių skaičius: 156

Formatas: 15x21, minkšti viršeliai

ISBN: 9783000726934

Knygą galima nusipirkti:

https://www.patogupirkti.lt/knyga/legendine-konrado-kavine-istorine-apybraiza-apie-tarpukario-kauno-bohema.html

Taip pat galite įsigyti pas leidyklos „Vokietijos lietuvis“ atstovę Lietuvoje Jolantą (Šiauliuose). Knygos kaina – 14,99 EUR. Jolantos tel. nr. 8 684 61058, el. pašto adresas: jolagrig@gmail.com bei tiesiai iš autoriaus Juozo Brazausko Panevėžyje (brazauskas@elekta.lt).

Vokietijoje šia knyga prekiaus tik leidykla, prašom skambinti tel. +49 (0) 1520 2149810 arba rašyti: info@ruta-verlag.de

VR Bank Rhein-Neckar eG

Gavėjas: Ruta

IBAN: DE63670900000096263406

BIC / Swift: GENODE61MA2

Paskirtis: Legendine Konrado kavine

0 komentarų
chat_bubble_outline Komentarai
share Dalintis