Ar galima apsisaugoti nuo erkių nešiojamos Laimo ligos?
Laimo liga, dar žinoma kaip Laimo boreliozė, yra infekcinė liga, kurią sukelia Borrelia bakterija ir kurią platina erkės. Ji kelia didelę visuomenės sveikatos problemą daugelyje Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos regionų, o kitose pasaulio dalyse sergamumas šia liga vis didėja. Liga pavadinta Laimo ir Senojo Laimo miestų Konektikuto valstijoje (JAV), kuriuose XX a. septintajame dešimtmetyje buvo nustatyta nemažai ligos atvejų, vardu[1].
Laimo liga yra daugiapakopė, daugiasistemė liga, t. y. skirtingais užsikrėtimo etapais ji gali paveikti įvairias organizmo sistemas. Priklausomai nuo ligos stadijos ir asmens imuninio atsako, ji gali sukelti įvairių simptomų ir klinikinių požymių. Pagrindinė Laimo ligos priežastis yra bakterija Borrelia burgdorferi Jungtinėse Amerikos Valstijose, o Europoje ir Azijoje Borrelia afzelii ir Borrelia garinii.
Šios bakterijos yra spirochetos, t. y. bakterijų rūšis, kurios yra kamščio formos, todėl gali judėti sukamuoju būdu, o tai leidžia joms įsiskverbti į įvairius kūno audinius ir sukelti įvairius klinikinius simptomus. Laimo liga yra pernešėjų platinama liga, t. y. jai perduoti iš vieno šeimininko kitam reikia nešiotojo, šiuo atveju erkės. Pagrindiniai Laimo ligos pernešėjai yra juodoji erkė (Ixodes scapularis) Jungtinių Amerikos Valstijų šiaurės rytuose ir šiaurės centrinėje dalyje ir vakarinė juodoji erkė (Ixodes pacificus) Ramiojo vandenyno pakrantėje.
Europoje ir Azijoje pagrindiniai pernešėjai yra Ixodes ricinus ir Ixodes persulcatus. Šios erkės dažniausiai aptinkamos miškingose ir žolėtose vietovėse. Perdavimo procesas prasideda, kai erkė prisitvirtina prie šeimininko, kad galėtų maitintis. Būtent šio maitinimosi proceso metu, kuris gali trukti kelias dienas, erkės žarnyne esančios borelijos bakterijos gali nukeliauti į jos seilių liaukas ir patekti į žmogaus kraują[2].
Pažymėtina, kad ne visos erkės yra užsikrėtusios borelijomis, o net jei erkė yra užsikrėtusi, ji paprastai turi būti įsisiurbusi 36-48 valandas, kad galėtų perduoti bakteriją. Taigi rizika susirgti Laimo liga įkandus erkei priklauso nuo erkės rūšies, vietos, kurioje buvote įkandimo metu, ir nuo to, kiek laiko erkė buvo prie jūsų prikibusi.
Ligos sunkumas ir trukmė gali labai skirtis priklausomai nuo žmogaus, bet liga turi etapus
Pradiniai simptomai, pasireiškiantys praėjus kelioms dienoms ar savaitėms po erkės įkandimo, gali būti nuovargis, šaltkrėtis, karščiavimas, galvos skausmas, raumenų ir sąnarių skausmai, limfmazgių patinimas ir būdingas odos bėrimas, vadinamas migruojančia eritema (EM). EM bėrimas, kuris pasireiškia maždaug 70-80 % užsikrėtusių asmenų, prasideda erkės įkandimo vietoje kaip maža raudona dėmelė ir per kelias dienas ar savaites išsiplečia, suformuodamas apskritimo, trikampio ar ovalo formos bėrimą, kartais primenantį buliaus akį.
Negydoma infekcija gali išplisti iš įkandimo vietos į kitas kūno dalis ir sukelti tokius simptomus kaip stiprus galvos skausmas, kaklo sustingimas, papildomi EM bėrimai, artritas su stipriu sąnarių skausmu ir patinimu, veido paralyžius, širdies plakimas, galvos svaigimas, dusulys, nervų skausmas, galvos ir nugaros smegenų uždegimas ir trumpalaikės atminties sutrikimai[3].
Daliai pacientų simptomai gali išlikti ilgiau nei šešis mėnesius po gydymo ir ši būklė vadinama Laimo ligos sindromu po gydymo (PTLDS) arba lėtine Laimo liga. Tai gali būti nuovargis, sąnarių ar raumenų skausmai ir pažinimo funkcijų sutrikimai. Ilgalaikės Laimo ligos pasekmės sveikatai gali būti didelės.
Lėtinė Laimo liga gali sutrikdyti gyvenimo kokybę, o retais atvejais ji gali būti mirtina. Neurologinės komplikacijos gali būti meningitas, encefalitas ir neuropatija. Laimo liga taip pat potencialiai gali sukelti širdies komplikacijas, pavyzdžiui, Laimo karditą, kuris gali sukelti širdies blokadą ir kitas sunkias būkles.
Ankstyvas ligos nustatymas ir gydymas yra labai svarbūs siekiant sumažinti simptomų sunkumą ir galimą ilgalaikį poveikį sveikatai. Atsižvelgiant į didelį galimą poveikį žmonių sveikatai, siekiant tobulinti diagnostikos priemones, gydymo būdus ir šios sudėtingos ligos supratimą, labai svarbūs nuolatiniai moksliniai tyrimai ir visuomenės sveikatos priežiūros pastangos.
Laimo ligos stadijos ir skirtingos rizikos
Laimo liga yra sudėtinga infekcinė liga, kuri vystosi įvairiomis stadijomis, kiekvienai iš jų būdingi skirtingi simptomai. Šių stadijų ir su jomis susijusių simptomų supratimas yra labai svarbus norint anksti nustatyti, greitai gydyti ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.
1 stadija: ankstyva lokalizuota liga, kai liga dar neplinta
Pirmieji Laimo ligos simptomai paprastai pasireiškia per 3-30 dienų po erkės įkandimo. Ši stadija, vadinamoji ankstyvoji liga, pasireiškia ribotu simptomų rinkiniu, kurio galima lengvai nepastebėti. Būdingiausias šios stadijos simptomas yra migruojanti eritema (EM), odos bėrimas, atsirandantis erkės įkandimo vietoje[4].
Nors šis bėrimas dažnai siejamas su Laimo liga, jis pasireiškia ne visais atvejais. Kai jis pasireiškia, bėrimas paprastai būna apskritas, palaipsniui besiplečiantis, dažnai dėl centrinio išbėrimo įgaunantis taikinio arba buliaus akies išvaizdą. Šis bėrimas paprastai būna šiltas liečiant, bet paprastai nėra skausmingas ar niežtintis.
Kiti šios stadijos simptomai gali būti šie:
- Karščiavimas
- Galvos skausmas
- Didelis nuovargis
- Sustingę sąnariai
- Raumenų skausmai
- Patinę limfmazgiai
2 stadija: ankstyvoji stadija kai liga išplitusi
Laiku negydoma pirmos stadijos Laimo liga gali pereiti į rimtą stadiją, vadinamą ankstyva išplitusios ligos stadija. Šios stadijos simptomai dažnai pasireiškia per 3-10 savaičių po erkės įkandimo ir paprastai būna sunkesni ir labiau išplitę nei pirmosios stadijos simptomai.
Antrosios stadijos simptomai gali apimti pirmosios stadijos simptomus ir papildomai toliau išvardytus simptomus:
- daugybiniai migruojančios eritemos bėrimai kitose kūno vietose
- kaklo skausmas arba sustingimas
- veido paralyžius, kuris gali pasireikšti vienos arba abiejų veido pusių raumenų silpnumu
- Laimo karditas, imuninės sistemos sukelta reakcija, galinti sukelti nereguliarų širdies plakimą.
- radikuloneuropatija, pasireiškianti skausmu, sklindančiu iš nugaros ir klubų į kojas
- parestezijos arba rankų ar kojų silpnumas
- akių pažeidimas, kuris gali pasireikšti skausmingu akių audinių ar vokų patinimu, o sunkiais atvejais – regėjimo praradimu dėl regos nervo uždegimo.
3 stadija: vėlai randama ir jau išplitusi liga
Trečioji ir paskutinė Laimo ligos stadija vadinama vėlyvąja išplitusia liga. Tokiu metu vyskat progresyvi audinių destrukcija. Šioje stadijoje gali pasireikšti ankstesnių stadijų simptomai ir papildomi simptomai, paprastai prasidedantys praėjus 2-12 mėnesių po erkės įkandimo. Jungtinėse Amerikos Valstijose dažniausias šios stadijos simptomas yra Laimo artritas, ypač pažeidžiantis didelius sąnarius, pavyzdžiui, kelius. Sąnarių skausmas, patinimas ar sustingimas gali būti nuolatinis arba kartkartėmis pasireikšti ir išnykti[5].
Europoje vėlyvosios Laimo ligos stadijos požymis gali būti odos būklė, vadinama acrodermatitis chronica atrophicans. Šiai būklei būdinga odos spalvos pakitimai ir patinimas, paprastai ant plaštakų nugarėlių, pėdų viršūnių, alkūnių ir kelių. Sunkesniais atvejais ši būklė gali sukelti audinių ar sąnarių pažeidimus. Ši odos būklė gali pasireikšti praėjus nuo daugelio mėnesių iki kelerių metų po pirmojo erkės įkandimo.
Laimo liga yra progresuojanti liga, kuri gali sukelti įvairių simptomų ir komplikacijų, jei nebus laiku nustatyta ir gydoma. Dėl ligos daugiapakopiškumo ir įvairios simptomatikos išryškėja didesnio informuotumo ir ankstyvosios diagnostikos pastangų svarba, nes tai gali gerokai pagerinti pacientų gydymo rezultatus. Kaip ir daugelio kitų infekcinių ligų atveju, geriausia apsaugos forma išlieka prevencija, todėl būtina imtis veiksmingų visuomenės sveikatos priemonių erkių įkandimo rizikai mažinti.
Iššūkiai lydi ligos diagnozavimą ir gydymo paieškas
Laimo ligos diagnozė gali būti sudėtinga dėl keleto veiksnių, visų pirma dėl nespecifinio simptomų pobūdžio, panašumo į kitas ligas ir tyrimų apribojimų.
- Nespecifiniai simptomai: Laimo liga dažnai pasireiškia tokiais simptomais kaip nuovargis, karščiavimas, galvos skausmas, raumenų ar sąnarių skausmai, kurie būdingi daugeliui kitų ligų. Todėl ją sunku diagnozuoti remiantis vien klinikiniais simptomais, ypač jei nėra būdingo migruojančios eritemos bėrimo.
- Neteisingas diagnozavimas ir sutampančios būklės: Laimo ligos simptomai gali būti panašūs į įvairių kitų ligų, įskaitant fibromialgiją, lėtinio nuovargio sindromą ir išsėtinę sklerozę, simptomus, todėl diagnozė gali būti klaidingai nustatyta. Be to, klinikinį vaizdą gali komplikuoti gretutinės infekcijos, susijusios su kitomis erkių platinamomis ligomis.
- Tyrimo apribojimai: Ankstyvosiose infekcijos stadijose atliekami tyrimai gali būti klaidingai neigiami. Be to, šiais dažniausiai pasitlekiamais testais matuojamas organizmo imuninis atsakas į infekciją, o ne pačios bakterijos, t. y. teigiamas rezultatas gali rodyti buvusią, o ne esamą infekciją.
- Laimo ligos atmainos: Laimo ligą gali sukelti skirtingos borelijų rūšys ir padermės, todėl simptomai ir tyrimų rezultatai gali skirtis, o tai dar labiau apsunkina diagnozės nustatymą.
Gydymo galimybės ribotos dėl uždelsto diagnozavimo. Laimo liga pirmiausia gydoma antibiotikais, o gydymo tipas ir trukmė priklauso nuo ligos stadijos ir paciento simptomų. Ankstyvosios lokalizacijos Laimo ligos atveju gydytojai paprastai skiria geriamuosius antibiotikus, tokius kaip doksiciklinas, amoksicilinas arba cefuroksimas, 10-21 dienai. Daugeliu atvejų jie veiksmingai pašalina infekciją ir užkerta kelią ligos progresavimui.
Pacientams, sergantiems vėlai išplitusia Laimo liga arba turintiems sunkių simptomų, 2-4 savaites gali būti gydoma intraveniniais antibiotikais, pavyzdžiui, ceftriaksonu arba penicilinu. Šis gydymas paprastai būna veiksmingas, tačiau gali prireikti laiko, kol simptomai išnyks, nes ligos padarytai žalai užgydyti gali prireikti laiko.
Kai kuriems pacientams po gydymo pasireiškia nuolatiniai simptomai. Nors tiksli po gydymo pasireiškainčio sindromo priežastis dar nėra iki galo išaiškinta, įrodyta, kad ilgalaikis gydymas antibiotikais nėra naudingas ir gali turėti rimtą šalutinį poveikį. Vietoj to, gydant daugiausia dėmesio skiriama simptomų valdymui.
Apsisaugokite nuo Laimo ligos: patarimai, kaip išvengti boreliozės
Nepaisant Laimo ligos diagnozavimo ir gydymo sunkumų, prognozės paprastai yra geros tiems, kurie ligos pradžioje gauna tinkamą gydymą. Tačiau veiksmingiausia Laimo ligos prevencijos priemonė išlieka erkių įkandimų prevencija. Vykdomi moksliniai tyrimai, kuriais siekiama tobulinti diagnostikos metodus, suprasti nuolatinių simptomų priežastis ir kurti veiksmingesnius gydymo būdus.
Laimo liga žmonės užsikrečia įkandus infekuotoms erkėms, ypač elninėms ir juodosioms erkėms. Šios erkės aktyviausios vėlyvą pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį, nors šiltesnio klimato šalyse erkių įkandimų rizika gali tęstis ir žiemos mėnesiais. Rizika susidurti su erkėmis ypač didelė miškingose vietovėse, pievose ir pereinamose zonose tarp jų. Tam tikruose regionuose, ypač JAV šiaurės rytuose ir aukštutiniuose vidurio vakaruose, gyvena daugiau Laimo liga užsikrėtusių erkių.
Atsižvelgiant į šiuos pavojus, efektyviausias būdas apsisaugoti nuo Laimo ligos yra erkių įkandimų prevencija. Pateikiame keletą patarimų, kaip išvengti erkių įkandimų:
Drabužiai ir repelentai
Erkes atbaidykite permetrinu. Permetrinas yra insekticidas, kuriuo galima purkšti drabužius, kad atbaidytumėte erkes. Jo kartais galima įsigyti vejos ir sodo prekių parduotuvėse. Jis nėra toksiškas pesticidas, bet galite rinktis ir kitus gaminius, kurie veiksmingai veiktų erkes[6].
Naudokite repelentus nuo vabzdžių. Vabzdžius atbaidančius preparatus, kuriuos galima naudoti ant drabužių ir odos, kad atbaidytumėte erkes. Būtina skaityti etiketes ir naudoti šiuos produktus taip, kaip nurodyta, nes perteklinis naudojimas gali būti žalingas. Taip pat ne visi produktai tinkami naudoti tiesiogiai ant odos.
Dėvėkite apsauginius drabužius. Ilgos kelnės ir marškiniai ilgomis rankovėmis, sandariai prigludę prie kulkšnių ir riešų, gali sumažinti erkių poveikį odai. Naudinga dėvėti kepurę, kelnių klešnes sukišti į kojines ir avėti batus, kad neliktų atvirų pėdų dalių. Rinkitės šviesios spalvos drabužius, nes dėvint šviesios spalvos drabužius lengviau pastebėti erkes, kol jos dar nespėjo prisisiurbti.
Veikla lauke
Būkite takų centre, ir venkite krūmynų. Kai einate pėsčiomis arba vaikštinėjate erkių pažeidžiamose vietovėse, laikykitės viduryje takų, kad išvengtumėte erkių, kurios gali laukti ant kabančios žolės ir krūmų. Stenkitės laikytis ant tirnkelių ar asfalto takų.
Tikrinkite erkes visad grįže iš gamtos. Po veiklos lauke tose vietose, kur gali būti erkių, svarbu kruopščiai patikrinti erkes. Po to reikėtų nusiprausti po dušu, prausikliu nušveisti odą ir išnaikinti įsisiurbusias erkes. Tai galioja ir pabuvus parkuose miesto teritosijoje ir po grybavimo ar uogavimo veiklos.
Džiovinkite drabužius džiovyklėje arba ant saulės. Kad sunaikintumėte erkes, kurios galėjo būti įsisiurbusios į drabužius, įdėkite drabužius į džiovyklę 15 minučių. Karštis nukenksmins vabzdžius.
Gyvūnų ir naminių augintinių saugumas
Naminiai gyvūnai gali netyčia įnešti erkių į jūsų namus. Su veterinarijos gydytoju aptarkite erkių prevencijos strategijas, kad ir jūsų augintiniai, ir namai būtų apsaugoti nuo erkių.
Šios paprastos prevencinės priemonės kartu su budrumu ir sąmoningumu gali gerokai sumažinti erkių įkandimo ir atitinkamai Laimo ligos perdavimo riziką. Kaip visada, aktyvus rūpinimasis savo sveikata yra geriausia gynybos priemonė[7].
Ko imtis pastebėjus, kad erkė jau įsisiurbė?
Kai laiką leidžiate lauke, ypač miškingose vietovėse arba šiltuoju metų laiku, gali būti, kad jums įkris erkė. Erkės yra maži voragyviai, kurie minta žinduolių, įskaitant žmones, krauju. Jos taip pat žinomos kaip įvairių ligų, ypač Laimo ligos, platintojos. Todėl, norint išvengti galimų sveikatos komplikacijų, labai svarbu žinoti, ką daryti, kai jums įkando erkė. Šiame išsamiame vadove aprašomi veiksmai, kurių turėtumėte imtis, jei jums įkando erkė.
1 žingsnis: Nepanikuokite
Nors natūralu, kad aptikę erkės įkandimą jaučiate susirūpinimą ar net baimę, svarbu išlikti ramiems. Ne visos erkės yra ligų nešiotojos, o ligų perdavimo tikimybė didėja sulig tuo, kiek laiko erkė buvo įsisiurbusi. Daugeliu atvejų, jei erkė pašalinama per 24-36 valandas, ligų perdavimo rizika labai sumažėja.
2 žingsnis: Saugiai pašalinkite erkę
Pats svarbiausias veiksmas pastebėjus erkės įkandimą tai saugus ir greitas erkės pašalinimas. Štai kaip tai padaryti:
- Susirinkite įrankius: Tam, kad tinkamai atliktumėte šį veiksmą, jums prireiks pinceto su plonais galais arba įrankio erkei pašalinti. Buitinis pincetas gali būti per storas, kad efektyviai suimtų erkę, todėl ji bus pašalinta nepilnai.
- Pašalinkite erkę: Suimkite erkę kuo arčiau odos paviršiaus, geriausiai už galvutės arba burnos. Tolygiai ir tolygiai spausdami traukite į viršų. Venkite sukimo ar trūkčiojimo, nes dėl to burnos dalys gali nutrūkti ir likti odoje.
- Nespauskite erkės: Nespauskite erkės kūno, nes į odą gali patekti ligų sukėlėjų.
- Valykite įkandimo vietą: Sėkmingai pašalinę erkę, kruopščiai nuvalykite įkandimo vietą ir rankas alkoholiu, jodo šveitikliu arba muilu ir vandeniu.
- Išsaugokite erkę: Įdėkite erkę į sandarų maišelį, tuščią tablečių buteliuką arba indą su alkoholiu, kad vėliau galėtumėte ją identifikuoti. Tai gali būti naudinga, jei pradėsite jausti simptomus ir reikės kreiptis į gydytoją.
3 žingsnis: Stebėkite, ar nėra simptomų
Praėjus kelioms dienoms ir savaitėms po erkės įkandimo, būkite budrūs ir stebėkite galimų erkių platinamų ligų, pavyzdžiui, Laimo ligos, simptomus. Kai kurie požymiai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, yra bėrimai, kaklo sustingimas ar skausmas, pykinimas, silpnumas, nuovargis ir galvos skausmai. Taip pat karščiavimas ar šaltkrėtis ir problemos su kaulais arba raumenimis.
Jei pajutote bet kurį iš šių simptomų, ypač bėrimą, panašų į taikinį, arba bėrimą bet kurioje kūno vietoje, atsiradusį per kelias savaites po erkės įkandimo, arba jei pasireiškė į gripą panašūs simptomai, tokie kaip karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis, raumenų ir sąnarių skausmai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
4 žingsnis: Prireikus kreipkitės į gydytoją
Jei po erkės įkandimo atsirado kokių nors simptomų arba jei nepavyko visiškai pašalinti erkės, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą. Jis gali nuspręsti atlikti tyrimus arba pradėti prevencinį gydymą, priklausomai nuo erkių platinamų ligų paplitimo jūsų vietovėje, jūsų simptomų ir nuo to, kiek laiko erkė buvo įsisiurbusi.
Gydytojai paprastai gydo erkių platinamas ligas antibiotikais, o ankstyvas įsikišimas gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos komplikacijų. Pavyzdžiui, Laimo ligą lengviausia gydyti, kai ji anksti pagaunama, tad atidžiai stebėjite savo savijautą ir kreipkitės į gydytoją net ir pajutę menką sutrikimą.
5 veiksmas: Praktikuokite erkių įkandimų prevenciją
Geriausias būdas kovoti su erkių įkandimais tai užkirsti jiems kelią. Lankydamiesi vietovėse, kuriose gali įsisiurbti erkė, dėvėkite ilgas rankoves ir kelnes, kelnes sukiškite į kojines, naudokite repelentus nuo erkių, o būdami lauke pasitikrinkite, ar nėra įsisiurbusi erkė. Šie ir kiti veiksmai gali gerokai sumažinti erkės įkandimo tikimybę.
Atminkite, kad erkės yra natūrali daugelio aplinkų dalis ir erkės įkandimas automatiškai nereiškia, kad susirgsite kokia nors liga. Žinodami apie riziką, žinodami, ką daryti įkandus erkei, ir imdamiesi priemonių apsisaugoti, galite užtikrinti, kad jūsų pasivaikščiojimai lauke išliks saugūs ir malonūs.