Suprasti akimirksniu
  • Nedarbo lygis turėtų išlikti istoriškai žemo lygio
  • Maisto produktai vis dar sudaro didelę dalį išlaidų
  • Šunų kirpimui nuolaidos, pasirodo, dar ne šiais metais
  • Mokame šimtus už muzikos koncertus
Šaltiniai
Lito banknotas
Labiausiai pabrangę „reikalai“, siekiantys virš 100 litų: moteriškas kirpimas – 125, raukšlės išlyginimas – pusė tūkstančio. Youtube stop kadras

Nedarbo lygis turėtų išlikti istoriškai žemo lygio

Nors šiuo metu Lietuvos ekonominė situacija, kaip teigiama, rodo tam tikrą stabilizaciją, gyventojų pajamos auga lėčiau, nei, galbūt, norėtųsi. Vėlgi, nors euro zonos augimo perspektyvos prastėja, ir toliau numatomas vartojimo skatinamas ekonomikos atsigavimas[1]. Sprendžiant pagal naujausius rodiklius, artimiausiu metu ekonomika ir toliau augs, tačiau lėtesniu tempu, negu buvo numatyta 2024 m. birželio mėn. 

Vis dėlto, nepaisant to, jog realiosios disponuojamosios pajamos ir toliau turėtų didėti dėl kylančio darbo užmokesčio, žmonių pasitikėjimas tebėra sumažėjęs, namų ūkiams ketinant „kimšti santaupas į kojines“ ir daugiau taupyti. 

Tačiau džiaugiamasi, jog prognozuojamas užsienio paklausos didėjimas gerina euro zonos eksporto perspektyvą. 

Vertinama ir tai, kad darbo rinka tebebus atspari, o nedarbo lygis turėtų išlikti istoriškai žemo lygio. Bendrai tikimasi, esą 2024 m. vidutinis metinis realiojo BVP augimas sudarys 0,8 %, 2025 m. – 1,3 %, o 2026 m. – 1,5 %. Palyginti su birželio mėn. prognozėmis, BVP augimo prognozė kiekvieniems prognozių laikotarpio metams buvo šiek tiek sumažinta. Metinė vidutinė bendroji infliacija, 2023 m. buvusi 5,4 %, 2024 m. turėtų sumažėti iki 2,5 %, 2025 m. – iki 2,2 %, o 2026 m. – iki 1,9 %.
Nedarbo lygis turėtų išlikti istoriškai žemo lygio. Charlesdeluvio/Unsplash nuotrauka
Nedarbo lygis turėtų išlikti istoriškai žemo lygio. Charlesdeluvio/Unsplash nuotrauka

Maisto produktai vis dar sudaro didelę dalį išlaidų

Didžiausią gyventojų išlaidų dalį, kaip žinome, sudaro būsto, maisto ir energijos išlaidos​. Tačiau dalis tautiečių, dedančių centą prie cento, regi tam tikrų maisto produktų atpigimą – tiesa, vis tik ne itin ryškų[2].
Maisto produktai vis dar sudaro didelę dalį išlaidų. archyvas.produktukainos.lt/ekrano nuotraukos
Maisto produktai vis dar sudaro didelę dalį išlaidų. archyvas.produktukainos.lt/ekrano nuotraukos
Tuo pat metu nevengiama virkauti, esą Lietuvos sveikatos priežiūros paslaugos pamažu „jaukinasi“ privatizavimo scenarijų, tad, taip sakant, „tas ant to išeina“. 

Vis dėlto, smalsu, kaipgi šis vaizdas atrodė piniginėje, kurios turinį sudarė litai – taigi, iki žymių 2015-ųjų? Konkrečiau, kiek tuomet atsiėjo moteriškas kirpimas ir kiek populiarus buvo botulinas į tam tikras (paslaptingai brangias) vieteles?

Pavyzdžiui, visai neseniai buvo lankytasi Kosmopark parodoje kartu su vaikais, ir tas išėjimas, vertinamas litais, būtų atsiėjęs beveik 233 litus – trims vaikams ir jų tėveliams[3]. Daugokai ar nelabai, vertinti Jums.

Pereikime prie maisto ne itin įmantrioje kavinėje detektyvo.

Čeburekas – iš pažiūros, įprastas valgis, telkšantis riebalų jūroje, kuris, regis, nereikalauja specializuotų parduotuvių, iš kurių jo receptui reikėtų pirkti specifinius produktus, dar šį savaitgalį buvo įkainotas solidžiais 15.88 litais. Sako, jog namie gamintis – žymiai pigiau, nors tam užtrunka daugiau laiko. Ta proga mes nieko nesmerkiame, tačiau tvirtiname, kad viskam yra savos ribos – o taip pat – ir finansinės galimybės.
Maisto produktai vis dar sudaro didelę dalį išlaidų. Syed F Hashemi/Unsplash nuotrauka
Maisto produktai vis dar sudaro didelę dalį išlaidų. Syed F Hashemi/Unsplash nuotrauka

Toliau gi – dar gražiau.

Įvairios grožio paslaugos šiandien atsieina dar brangiau. Aišku, skirtingi miestai taiko savo įkainius ir skirtingus tarifus. 

Tarkime, Utenoje – ne itin dideliame mieste, vyriško kirpimo kainos prasideda nuo 12 eurų; litais tai siektų daugiau nei 40 litų. Moterų kirpimas, kaip ir visur, kainuoja gerokai daugiau. Lyginant didmiesčio kainas, Kaune ir Vilniuje moterų kirpimas gali atsieiti 125 litus – arba netgi daugiau. Kita vertus, tai nestebina – nebent lyg iš pasakos atsirastų pigesnių alternatyvų, galandančių karštas žirkles namuose ir dažančių plaukus virtuvės kriauklėje...
Utenoje – ne itin dideliame mieste, vyriškas kirpimas gali atieiti maždaug 12 eurų. Michael Demoya/Unsplash nuotrauka
Utenoje – ne itin dideliame mieste, vyriškas kirpimas gali atieiti maždaug 12 eurų. Michael Demoya/Unsplash nuotrauka

O kur gi tu, žmogau, šiais laikais dėsiesi be pramogų.

Lėlių teatras savo ruožtu kviečia mažylius patirti įspūdingus nuotykius. Tačiau jei tų mažylių iš viso yra trys, „Karlsonas ir mažylis“ kiekvienam iš jų atsieis po 32,80 litus neskaitant jų tėvelių, nepasirengusių lūkuriuoti patvoryje.

Šunų kirpimui nuolaidos, pasirodo, dar ne šiais metais

Mes – ne olandai – po penkis šunis augina retas lietuvis. Nepaisant to, kilmingo šuns kirpimas – dar vienas vargas, išminusuojantis solidžią sumą iš banko sąskaitos.

Kaip pavyzdį paimkime Utenos ir Kauno miestus. Taigi, savo „bobiką“ specializuotoje kirpykloje Utenoje nukirpsite už 75.9 litus (22 eurus); Kaune, tuo tarpu, ši paslauga atsieis nei daug, nei mažai – apie 103 litus; panaši suma taip pat bus Vilniuje bei Klaipėdoje.
Čia pat prakalbsime ir apie automobilius – mat nors Utenos mieste viskas yra po ranka, Kaune, net ir iki kirpyklos, turėsite užkurti savo transporto priemonę. Tiesa, eigoje ne tik jai pilsite degalus, tačiau taipogi išsijuosę valysite augintinio plaukais ir siurbsite sumuštinių trupiniais pagrąžintą jos saloną, kuris, su super duper akcija „Tik jums ir tik šiandien“, atsieis apie 70 lietuviškų. Galbūt iškart po to, „ant nervų“, norėsite kažko išgerti, tačiau, regis, protingiau šiek tiek pataupyti.

O toliau – ir vėl verda gyvenimas.

Įsivaizduokite, kad žmona, dar vienos (kasmėnesinės) šventės proga, įsinorėjo pasipuošti. Gerai, jei pastarajai tinka kuklūs aprėdai, tačiau kartais scenarijus – visai kitas.

Moterys, kaip žinome, puošiasi ir kitais būdais. Nūdienos laikais tai galėtų reikšti raukšlelės išlyginimą, t. y. „veido kontūro padailinimą“ – nuo 550 litukų iki visų 1100. Tokiu būdu, žiūrėk, ir išleidžiame savo mėnesinę algą – iš esmės neaišku, kiek kartų jau būtume tai padarę litais ir kiek dar tektų imti „Bobutės“ paskolų.

Mokame šimtus už muzikos koncertus

Kadaise kalbėta, esą ekonominė situacija turėtų būti „viens prie vieno“, litą lyginant su euru, o laikui bėgant – neva prasigyvensime dar geriau. Atlygiai, žinoma, kyla, tačiau pramogos yra itin brangios – ypač tos, kurios susijusios su vaikais.

Lietuviams, iš tiesų, tapo norma mokėti šimtus už muzikinius koncertus. Nors šalyje vis dažniau pasirodo žinomi atlikėjai, kažin, ar „litų laikais“ už repertuarą būtume pakloję 500 ir daugiau „pinigų“. 

Tarkime, bilietas į Ed Sheeran koncertą kainavo iki 250 eurų. t. y., 862 litus; bilietų į J. Timberlake koncertą kainos prasidėjo 312 litų, nepaisant to, jie jau yra iššluoti.
Grįžtant prie „išgyvenimo“ temų, žinoma, jog mokyklose pradinukų pietūs su valstybės lengvata siekia 2.53 eurų. Tačiau prisiminkime, kad litais arbata atsieidavo vos 10-12 centų, bulvių plokštainis – iki 1 lito, sriuba – viso labo 30 centų – tiek, kiek ir bandelė.

Problema iš pažiūros – ta pati: uždirbame daugiau, tačiau kyla klausimas, ar geriau gyvename.

Nedaugelis dabartines kainas verčia litais, nes naudos iš to – nenusimato. Kaip ten bebūtų, aišku viena: čeburekai 16 litų tikrai nekainavo, oficialiam Euro kursui šiandien Lietuvoje lito atžvilgiu siekiant 3.4528 lito[4].
avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
ecb.europa.eu. 2024 m. rugsėjo mėn. apžvalga ecb.europa.eu
2.arrow_upward
archyvas.produktukainos.lt. Maisto produktų kainos archyvas.produktukainos.lt
3.arrow_upward
4.arrow_upward