Iš korupcija kaltinimų EP narių atimta neliečiamybė
Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) panaikino dviejų parlamentarų teisinę neliečiamybę – to paprašė Belgijos valdžios institucijos, kurios tiria dar praėjusį gruodį paviešintą plataus masto korupcijos schemą.
EP panaikino dviejų parlamentarų – belgo Marco Tarabellos ir italo Andre’o Cozzoli – imunitetą. M. Tarabella yra įtariamas neteisėtais ryšiais su Kataru, o A. Cozzoli – su Maroku. Abu politikai savo kaltinimus neigia.
Įprastai EP nariai turi imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo, tačiau panaikinus neliečiamybę, teisėsaugos institucijos galės be apribojimų tirti įtariamųjų veiksmus.
Belgijos tyrime figūruoja ir daugiau asmenų. Praėjusių metų gruodį policija surengė reidus ir konfiskavo 1,5 mln. eurų grynųjų pinigų. Tarp suimtųjų yra Graikijos europarlamentarė Eva Kaili, jos partneris ir dar keli įtariamieji, skandale minimas ir Latvijos europarlamentaras.
Belgijos teisėsauga pradeda tyrimą
Ketvirtadienį EP asamblėja didele balsų persvara balsavo už Belgijos įstatymų leidėjo M. Tarabellos ir Italijos atstovo A. Cozzolino neliečiamybės panaikinimą. Abu vyrai anksčiau per savo advokatus pareiškė, kad yra pasirengę bendradarbiauti su Belgijos valdžios institucijomis, tačiau savo kaltę jie neigia.
Posėdyje dėl neliečiamybės panaikinimo dalyvavo ir pats M. Tarabella: jis balsavo už savo imuniteto panaikinimą, o vėliau sutiko pabendrauti su žurnalistais.
„Džiaugiuosi, kad mano parlamentinė neliečiamybė buvo panaikinta. Primenu, kad šioje byloje esu nekaltas“, – sakė M. Tarabella[1].
EP ataskaitoje, kuri buvo parengta dėl įtariamų parlamentarų neliečiamybės panaikinimo, teigiama, kad M. Tarabellos atveju, Belgijos atliktas tyrimas rodo, jog jis galėjo būti susijęs su „korupciniais veiksmais, susijusiais su vienos ar daugiau užsienio valstybių kišimusi, siekiant daryti įtaką EP vykstančioms diskusijoms ir priimamiems sprendimams“.
Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad parodymai prieš M. Taraballą rodo, jog mokėjimai jam buvo atlikti keletą kartų ir iš viso sudarė 120-140 tūkst. eurų[2].
Kito įtariamojo A. Cozzolino ataskaitoje teigiama, kad jis „nuo 2019 m. dalyvavo susitarime su kitais asmenimis dėl bendradarbiavimo ginant užsienio valstybių interesus EP, iš dalies trukdant priimti parlamentines rezoliucijas, galinčias pakenkti tų valstybių interesams, mainais už pinigų sumas“[3].
EP neliečiamybės panaikinimas mandato nepanaikina
Europos Sąjungos (ES) įstatymų leidėjai, renkami į EP, įgauna neliečiamybę nuo baudžiamojo persekiojimo. Tačiau kažkuriai iš nacionalinių institucijų pateikus prašymą atšaukti EP nario imunitetą, parlamento pirmininkas perduoda jį Teisės reikalų komitetui[4].
Komitetas gali prašyti bet kokios informacijos ar paaiškinimų, kurie, jo nuomone, yra būtini, o EP nariui privalo būti suteikta galimybė būti išklausytam. Galiausiai, komitetas uždarame posėdyje priima rekomendaciją EP patvirtinti arba atmesti prašymą, o plenariniame posėdyje po komiteto sprendimo vyksta balsavimas.
Vis dėlto, net ir netekęs neliečiamybės EP narys išsaugo savo EP nario mandatą, kuris yra nacionalinis: tai reiškia, kad jo negali atimti jokia kita institucija.
Kadangi EP nariai renkami pagal nacionalinę rinkimų teisę, jei EP narys pripažįstamas kaltu dėl nusikalstamos veikos, valstybės narės valdžios institucijos turi nuspręsti, ar dėl to jo mandatas panaikinamas.
Į skandalą įsitraukęs ir Latvijos politikas
Neseniai žiniasklaidą pasiekė informacija ir apie tai, kad į EP korupcijos skandalą gali būti įsitraukęs ir Latvijos europarlamentaras Eldars Mamedovs. Teigiama, kad jis ragino savąją socialdemokratų frakciją EP būti atlaidesnę Kataro ir Rusijos atžvilgiu[5].
Latvijos europarlamentaras Roberts Zīle latvių žiniasklaidai pasakojo, kad dėl tokių koleos veiksmų įtarimų šešėlis krenta ant visos socialdemokratų frakcijos EP.
Jai priklauso ir dar du europarlamentarai iš Latvijos: Nilsas Ušakovs ir Andris Ameriks, vis dėlto, apie jų sąsajas su korupcine schema informacijos šiuo metu nėra.
EP skandalas paviešintas praėjusį gruodį
Keturi dabartiniai arba buvę EP nariai ir su jais susiję asmenys jau yra sulaikyti policijos dėl įtarimų korupcija ir pinigų plovimu. Tarp sulaikytųjų ir kaltinamųjų yra Graikijos europarlamentarė Eva Kaili, jos gyvenimo draugas Francesco Giorgi, kuris dirbo parlamento padėjėju, taip pat, buvęs EP narys Pieras Antonio Panzeri, įkūręs nevyriausybinę organizaciją, susijusią su parlamento veikla, ir Niccolo Figa-Talamanca, vadovavęs kitai nevyriausybinei organizacijai.
P. A. Panzeri jau sudarė susitarimą su prokurorais dėl kaltės pripažinimo, pažadėdamas informaciją ir bendradarbiavimą mainais už švelnesnę bausmę.
Belgijos teisėsauga skelbia, kad tyrimo metu rasta įrodymų, kad Kataro ir Maroko vyriausybės mokėjo EP pareigūnams už tai, kad šie darytų įtaką Europos institucijoms šalių naudai.