Lietuvoje pasakų pavidalu išspausdinta knyga vaikams apie homofobiją ir socialinę atskirtį
Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus, kad Lietuvoje taikytas vienos lyties santykius draudžiantis įstatymas yra antikonstitucinis, buvo išleista ir lietuviška pasakų knyga „Gintarinė širdis“, kurioje didelis dėmesys skiriamas LGBTQ+ bendruomenės klausimams. O štai buvusio seimūno T. V. Raskevičiaus paraginti „laisviečiai“ ir jų pasekėjai kaipmat suaukojo naujam šios knygos leidimui.
Neringos Dangvydės išleista knyga „Gintarinė širdis“ pristatoma kaip istorijų apie socialinę atskirtį ir diskriminaciją patiriančių grupių – neįgaliųjų, emigrantų, homoseksualių bei kitos rasės asmenų – rinkinys. O kad būtų dar labiau įtikinama, istorijos pateikiamos pasakų pavidalu, kuriose net veikia stebuklingi personažai, pateikiami ir liaudies motyvai[1].
Tačiau ne visiems knygos skaitytojams atrodo, kad ji jau tokia „nekalta“. Kai kurie teigė, kad šis leidinys yra ne kas kita kaip propaganda.
„Jokios naudos, propoganda kaip per komsomolininkų pamokas tarybų laikais“, – rėžė vienas knygos skaitytojas.
Kitas pridūrė esą nieko nepuolantis ir nežadantis nieko atimti ir šeimų ardyti, tačiau pareiškė, kad vos pradėjus garsiai ir kultūringai reikšti savo nuomonę apie tokias knygas, iškart patampa homofobu.
Tačiau atsirado ir tokių, kuriems toks nestandartinis turinys patiko ir jie džiaugėsi galimybe pamatyti „kitokius aplink save“.
O štai dešiniajame knygos kampe puikuojasi ir LGBT bendruomenės simboliu tapusi vaivorykštės atspalvių vėliava.
Lietuvos žmogaus teisių centras su leidykla LAPAS lėšas naujam knygos leidimui surinko per parą
Reaguodamas į tokį KT verdiktą, „laisvietis“, buvęs Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius skambiai pranešė apie Lietuvos žmogaus teisių centro ir leidyklos LAPAS iniciatyvą surinkti 10 tūkst. eurų sumą, kad per naujo, kaip pabrėžia, be cenzūros, būtų galima išleisti šią rašytojos Neringos Dangvydės-Macaitės knygą[2].
Anot T. V. Raskevičiaus, knyga „Gintarinė širdis“ esą buvo „grubiai cenzūruota, prisidengiant antikonstitucine nuostata“.
„Žinau, kad šiandien Neringa šypsotųsi, nes teisingumas triumfuoja. Kai 2019 metais drauge su Neringa steigėme Laisvės partija, kova už teisingumą buvo vienas iš esminių motyvų.
Kova užtrunka, bet teisybė visada laimi.“ – rašė politikas.
Po šiuo politiko įrašu netruko pasireikšti ir Žmogaus teisių centro vadovė, Lygių galimybių kontrolierės Birutės Sabatauskaitės sutuoktinė Jūratė Juškaitė, pareiškusi, kad reikiamą sumą pavyko surinkti vos per parą, o prie to esą prisidėjo 390 fizinių asmenų ir visi jie esą taps šios knygos bendraleidėjais[3].
Savo ruožtu leidyklos „Lapas“ įkūrėja Ūla Ambrasaitė džiaugėsi, kad per parą surinktos lėšos knygai „Gintarinė širdis“ išleisti rodo visuomenės palaikymą įvairovei ir teisingumui. Ši knyga, pirmą kartą išleista 2013 m., buvo pašalinta iš prekybos dėl pasakų apie įvairovę. 2023 m. Europos žmogaus teisių teismas pripažino, kad toks draudimas pažeidė autorės saviraiškos laisvę, o Konstitucinis Teismas – kad įstatymai neva prieštarauja Konstitucijai.
Knyga kaipmat tapo LGBT+ bendruomenės Lietuvoje simboliu. Nurodyta, kad iš knygos pardavimų gautas pelnas esą bus skirtas kovai su patyčiomis organizuojant edukacijas moksleiviams ir mokytojams.
Konstitucinis Teismas prieš didžiąsias metų šventes Lietuvai išpakavo „staigmenėlę“
Konstitucinis Teismas paskelbė, kad draudimas skleisti informaciją apie LGBTIQ šeimos sampratą pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintą saviraiškos laisvę. Šis sprendimas buvo priimtas po Vyriausybės kreipimosi dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo. Ginčai sustiprėjo Europos Žmogaus Teisių Teismui paskelbus verdiktą, kuriuo buvo konstatuota, jog Lietuva neteisėtai sustabdė rašytojos Neringos Macatės knygos platinimą dėl joje pavaizduotų tos pačios lyties veikėjų istorijų.
Tuo tarpu politikai tokį sprendimą vertino nevienareikšmiškai. Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen paragino Seimą pataisyti įstatymus, kad būtų užtikrinta demokratinė lygybė, o kiti politikai siūlė išlaikyti tam tikrą amžiaus cenzą.
Amerika juda tradicinių pažiūrų link: D. Trumpas žada sustabdyti kilusį socialinių lyčių chaosą
Tuo tarpu, kol Lietuvoje verda aršios diskusijos LGBT+ bendruomenės klausimais, naujuoju prezidentu amerikiečiams išrinkus Donaldą Trumpą, šis žada išgelbėti Ameriką nuo šios beprotybės.
Pradėjęs eiti pareigas D. Trumpas pažadėjo įgyvendinti radikalią konservatyvią politiką, pažadėjo nutraukti „transseksualų beprotybę“, priimdamas įsakus, kuriais siekiama, kad transseksualai dalyvautų mokyklose, kariuomenėje ir moterų sporte, ir tuo pat metu patvirtinti binarinę lyčių politiką[4].
Kalbėdamas Arizonoje vykusiame konservatorių renginyje, jis taip pat pažadėjo narkotikų kartelius paskelbti užsienio teroristinėmis organizacijomis, pradėti didžiausią JAV istorijoje deportacijos operaciją ir pareikalauti, kad JAV kontroliuotų Panamos kanalą. D. Trumpas kritikavo J. Bideno administracijos vidaus ir tarptautinių klausimų sprendimą, žadėdamas užbaigti karą Ukrainoje, užtikrinti taiką Artimuosiuose Rytuose ir atkurti JAV „taiką, klestėjimą ir didybę“.
D. Trumpas taip pat pažadėjo oficialiai tapęs naujuoju valstijų vadovu imtis veiksmų, kad „vyrai nedalyvautų moterų sporte“[5]. Šiuos komentarus D. Trumpas išsakė per rinkimų kampanijos stiliaus mitingą Vašingtone.