Konservatoriai taip nebepasitiki savais, kad uždraudė balsuoti dėl M. Majausko?

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Balsavimas
Konservatoriai boikotavo balsavimą dėl nepasitikėjimo M. Majausku. Element5 Digital/Unsplash nuotrauka

Atsistatydino iš BFK pirmininko pareigų

Antradienį ilgai Seime virusioje diskusijoje dėl konservatoriaus Mykolo Majausko likimo pagaliau buvo padėtas taškas – politikas nusprendė pats pasitraukti iš užimamų Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pareigų, nes nebesulaukia palaikymo iš valdančiųjų. Atmosferą dar labiau pakaitino tai, kad kaip ir ryte buvo informuota, valdantieji balsavime nedalyvavo. Tuo tarpu Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė, inicijavusi slaptą balsavimą dėl nepasitikėjimo šiuo politiku, pasidalino skandalingomis prielaidomis, kodėl jos manymu, valdantieji neturėjo kitos išeities kaip tik boikotuoti balsavimą.

Tačiau dar net nepasitraukus M. Majauskui iš BFK pirmininko posto, jau pasirodė ir norinčiųjų užimti šią vietą pasisiūlymai. Į šias pareigas nusitaikė ir vos vidurinę mokykla užbaigęs Justas Džiugelis.

„Dėkoju Seimo nariams balsavusiems už mane. Šis balsavimas tai viso BFK darbo įvertinimas – per šį laiką priėmėme daug svarbių teisės aktų, tarp kurių: privalomas atlyginimų pervedimas į sąskaitas, papildomas bankų, kazino ir loterijų verslo apmokestinimas, Olimpinio komiteto finansavimo reforma, LFF pertvarka ir daug kitų svarbių sprendimų.

Nors neišgirdau priekaištų komiteto darbui, efektyviai vadovauti BFK galima tik turint valdančios daugumos pasitikėjimą. Deja, žvelgiant į šios dienos balsavimą, matyti jog valdanti dauguma nepalaiko mano tolesnio darbo BFK pirmininko pareigose“, – komentavo M. Majauskas[1].

Tolimesnis politinis likimas kol kas dar neaiškus

TS-LKD frakcijos seniūnės pavaduotojas Jurgis Razma neslėpė, kad jau greitai taps aišku ir dėl tolimesnės M. Majausko narystės frakcijoje. Šiai dienai jis teigė negalintis pasakyti, kaip frakcija apsispręs.

O štai atsistatydinti iš BFK pirmininko pareigų politiką spaudė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pareiškęs, kad M. Majausko vietoje, kai būtų prarastas partijos pasitikėjimas, o politinė gyvastis palaikoma tik opozicijos pagiriamaisiais balsais, jis atsistatydintų.

Seime antradienį įvyko slaptas balsavimas dėl A. Širinskienės inicijuoto nepasitikėjimo M. Majauskui, tačiau procedūra nepavyko, mat balsavime dalyvavo mažiau negu pusė Seimo narių.

Už nepasitikėjimą M. Majausku balsavo 9 Seimo nariai, prieš buvo 44 ir vienas balsavimo biuletenis buvo sugadintas.

Užsimojo boikotuoti slaptą balsavimą dėl nepasitikėjimo?

A. Širinskienė rėžė iš peties – pasak jos, valdančioji dauguma supranta, kad balsų pareikšti nepasitikėjimui M. Majausku neturi dėl kelių priežasčių: pirma – dėl to, kad dalis konservatorių išvykę, pavyzdžiui, premjerė Ingrida Šimonytė ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Antra – likusieji esą yra nepatikimi, nes dar nemenka jų dalis yra pritariantys M. Majauskui ir balsuotų jį paremdami.

„Todėl saugiausia yra valdančiųjų frakcijų nariams uždrausti dalyvauti balsavime. Kas ir buvo padaryta“, – savo socialinėje paskyroje rašė A. Širinskienė.

Anot politikės, kai Seimas nepritaria nutarimui dėl nepasitikėjimo, pagal Statutą daroma išvada, kad parlamentas pasitiki tolesniu komiteto pirmininko darbu, todėl jis savo darbą tęsia toliau. Ji pridūrė, kad parlamentui pareiškus pasitikėjimą politiku, jo šią sesiją nepasitikėjimo pagrindu atleisti nebegalima.

Tačiau patys konservatoriai, pernelyg nepergyveno dėl to, kaip pavyks balsavimas, mat, kaip jau minėta, tiesiog planavo apskritai į jį neateiti. J. Razma dar prieš balsavimą patikino, kad kiek jam teko bendrauti su kolegomis, tarp jų vyravo nusiteikimas šiame balsavime nedalyvauti, mat tai veikiau primena opozicijos viešųjų ryšių žaidimus[2].

Jam antrino ir Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas bei Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, teigę nepritariantys tokioms opozicijos iniciatyvoms ir nesvarstantys dalyvauti tokiuose „cirkuose“.

A. Širinskienės pasisakymas
Valdantieji planuoja boikotuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo M. Majausku. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Pakeis politiku be aukštojo išsilavinimo

Netrukus pasirodė ir žinios apie naujausius valdančiųjų planus, kas gi ketina sėsti į BFK pirmininko kėdę vietoje M. Majausko.

Pasirodo, kad kolegos kėdę užimti pasiruošęs prieš kelias savaites į parlamento Biudžeto ir finansų komitetą deleguotas Justas Džiugelis, negailėjęs kritikos M. Majausko darbui komitete[4].

J. Džiugelis, matyt, tikisi pakilti karjeros laiptais šokdamas į paskutinį traukinį, kuriame jis itin kritikuoja bendrapartietį M. Majauską.

„Net neabejoju, kad kartelė bus išlaikyta tokia pati, jeigu net ne aukštesnė. Man atrodo, kad tikrai komitete dabar yra pasigendama socialinių partnerių įsiklausymo.

Man teko bendrauti su keliomis asociacijomis, kurios net nebūna kviečiamos į Biudžeto ir finansų komiteto posėdžius, nepaisant to, kad teikia savo siūlymus. Tai čia jau yra tam tikras autokratinis valdymas paties komiteto. Apgailestauju dėl to.

Taip pat man atrodo, kad ypač yra pasigendama glaudaus santykio su Vyriausybe ir konkrečiai su Finansų ministerija“, – teigė konservatorius J. Džiugelis[4].

Į tai sureagavusi A. Širinskienė neslėpė nuostabos, kad žmogų su užsienyje įgytu aukštuoju ekonomikos ir finansų išsilavinimu Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko poste planuoja pakeisti žmogus, baigęs tik vidurinę mokyklą.
„Kartelė tikrai pašoks į viršų, ypač kai galvoji, kad dugnas – tai dangus“, – karčiai rėžė ji.
A. Širinskienės pasisakymas
M. Majauską ruošiasi pakeisti tik vidurinį išsilavinimą turintis J. Džiugelis. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Mano, kad sugrįš, ne kur dėsis

Savo poziciją dėl M. Majausko pašalinimo iš konservatorių gretų išsakė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis. Jis teigė neabejojantis, kad M. Majausko patraukimas iš partijos gretų – tik laikinas ir jau netrukus šį politiką čia išvysime ir vėl.

„Aš esu tikras <…>, jį tikrai sugrąžins į partiją. Jis lieka frakcijoje, jis toliau dirbs, jis atgailaus. Po tam tikro laiko – nė pusė metų nepraeis, kaip sugrįš“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė R. Karbauskis[5].

Anot jo, toks nepalankiųjų šalinimas – konservatoriams būdingas elgesys, o puikūs to pavyzdžiai – Adomėnas, Pavilionis, kurie „atbūna“ laiką, kol visuomenė pasimiršta ir atitinkamai vėl priimami atgalios.

R. Karbauskis svarstė, kad TS-LKD vadovybė tokių griežtų sankcijų prieš BFK pirmininką galėjo imtis dėl to, jog matė jį kaip konkurentą partijos pirmininko rinkimuose.

Pirmadienį TS-LKD Priežiūros komitetas nutarė ne tik šalinti M. Majauską iš partijos, bet ir paragino konservatorius Seime apsispręsti ir dėl jo ateities frakcijoje. Praėjusią savaitę partijos prezidiumas taip pat nutarė kreiptis į TS-LKD frakciją Seime, kad būtų deleguotas naujas BFK pirmininkas vietoje M. Majausko.

Praėjusios savaitės antradienį A. Širinskienė pareiškė renkanti parašus dėl nepasitikėjimo procedūros M. Majauskui. Pareiškime Seimo pirmininkei buvo teigiama, kad BFK pirmininkui turi būti sudarytos sąlygos pasitikrinti pasitikėjimą parlamente.