- J. Razma siūlo posėdžių įrašus saugoti 10 arba 20 m.
- Žurnalistai piktinasi: seimo priimami sprendimai yra istorijos dalis
- Į pasiūlymą sureagavo seimo kanceliarija
J. Razma siūlo posėdžių įrašus saugoti 10 arba 20 m.
Konservatoriaus Jurgio Razmos pasiūlymas tik tam tikrą laiką viešai skelbti parlamento komitetų, valdybos posėdžių įrašus sulaukė prieštaringų reakcijų iš kolegų, visuomenės organizacijų ir pačių piliečių.
Toks J. Razmos siūlymas registruotas rugsėjį, projektu siūlyta, kad seimo valdybos, Seniūnų sueigos ir parlamentinių komitetų posėdžiai seimo svetainėje būtų skelbiami tik 10 metų[1].
Pagal projektą visi posėdžių garso įrašai numatyti saugoti neribotą laiką, apribotas būtų tik vaizdo įrašų saugojimas.
J. Razma teigė, kad naujo turinio projektas nesukuria, tiesiog sutvarko įvairius formalumus. Paklaustas, kodėl pasirinktas 10 metų laikotarpis, parlamentaras teigė, kad tai terminas, kuris neapsunkintų sistemų pertekliniu duomenų kiekiu.
Vis tik, J. Razma sakė, kad tai ne jo idėja – tokį terminą esą numatė teisės specialistai iš seimo kanceliarijos. Konservatorius taip pat sakė, kad konkretūs saugojimo terminai turėtų būti numatyti pagal ES Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR).
Šis projektas seime jau buvo svarstytas, tačiau jam nepritarta: prieš iniciatyvą balsavo tiek opozicija, tiek Laisvės partija, siūlymas buvo grąžintas iniciatoriui patobulinti.
Neseniai J. Razma įregistravo jau patobulintą projekto variantą, kuriame siūloma valdybos, komitetų, seniūnų sueigos posėdžių įrašus skelbti 20 metų, šį ketvirtadienį dėl siūlymo bus svarstomas iš naujo, tačiau ir ši idėja didelio palaikymo, regis, nesulaukia. Vis tik, J. Razma mano, kad po šių diskusijų gali būti registruotas trečias projekto variantas.
Žurnalistai piktinasi: seimo priimami sprendimai yra istorijos dalis
Žiniasklaidos atstovai tokiai iniciatyvai negaili kritikos ir pastebi, kad tokiose diskusijose dangstytis BDAR nedera, nes išrinkti politikai dirba Lietuvai ir jos žmonėms, o seimas yra vieša valstybės institucija.
„Būtent seimo komitetuose dažniausiai vyksta esminės diskusijos ir priimami sprendimai dėl to, kaip atrodys vienas ar kitas įstatymas. Be to, seime priimami sprendimai yra ne tik žurnalistų darbo ir dabarties objektas, bet ir istorijos dalis. O BDAR nesaugo ir nesiūlo trinti nei politinių sprendimų, nei juo labiau mūsų valstybės kuriamos istorijos. Tai rodo ir tai, kad Europos Sąjungoje yra ne viena valstybė, kur parlamento posėdžių įrašai yra saugomi neterminuotą laiką“, – argumentuoja Žurnalistų profesionalų asociacija[2].
Kiek anksčiau šią iniciatyvą išpeikė ir kiti šalies politikai. Parlamentarė Agnė Širinskienė taip pat teigė, kad neverta dangstytis asmens duomenimis, kai yra kalbama apie viešą, piliečių išrinktą asmenį ir politiką, be to, ji pažymėjo tokių įrašų svarbą tiek teisiniams tyrimams, tiek žiniasklaidos bei moksliniams darbams.
„Kitas dalykas – termino adekvatumas. Jūs pagalvokite kaip vyks žurnalistų tyrimai, mokslininkų tyrimai <...> Kaip teisėsaugos tyrimai vyks, jei prasidės įtarimai dėl korupcijos, kai jūs būsite sunaikinę visus įrašus“, –kalbėjo A. Širinskienė.
Į pasiūlymą sureagavo seimo kanceliarija
Seimo kanceliarija, reaguodama į žurnalistų bendruomenės išsakytą nerimą dėl siūlomų seimo statuto pataisų, kurios reglamentuotų seimo valdybos, Seniūnų sueigos ir komitetų bei komisijų posėdžių vaizdo įrašų skelbimą bei saugojimą, taip pat pateikė savo poziciją[3].
Pažymima, kad seimo komitetų ir komisijų posėdžių protokolai bei garso įrašai yra saugomi seimo archyve nuolat, t. y. neterminuotai ir ši nuostata nesikeis. Seimo valdybos, Seniūnų sueigos bei komitetų ir komisijų posėdžių vaizdo transliacijos buvo pradėtos 2019 metais, o šiuo metu niekaip nėra reglamentuotas šių vaizdo įrašų saugojimas ir kaupimas. Vienintelė vieta, kur šie vaizdo įrašai kaupiami yra „Youtube“ platforma.
Seimo kanceliarijos pranešime teigiama, kad siūlomos seimo statuto pataisos reglamentuotų, kad šie vaizdo įrašai būtų saugomi ir seimo archyve, bet tokiam saugojimui pagal teisės aktų nuostatas reikia numatyti terminą. Pažymima, kad nepaisant termino, kuris bus numatytas vaizdo įrašų saugojimui, komitetų ir komisijų garso įrašai bus ir toliau saugomi neterminuotai.