Savarankiškai dirbančiųjų nerimą prilygina kiaulių žviegimui
Konservatorių planuojama mokesčių reforma drebina dirbančiųjų savarankiškai gyvenimo pamatus. Kol jie susiėmę už galvų svarsto, kodėl turėdami nepalyginamai mažiau teisių ir daugiau atsakomybių nei dirbantieji su darbo sutartimis, staiga turės mokėti kur kas didesnius mokesčius, suvienodintus su tais, kurie mokami dirbant pagal darbo sutartis, visokio plauko mokesčių ekspertai jų nerimą ir argumentuotas įžvalgas vadina… žviegimu.
Štai „Žinių radijo“ eteryje mokesčių ekspertas Kęstutis Lisauskas savarankiškai dirbančius asmenis palygino su kiaulėmis. (Matyt, įkvėptas finansų ministrės Gintarės Skaistės, kuri savarankiškai dirbančius pavadino gyvulių ūkiu). Tiesa, kaip pavyzdį jis ėmė tą asmenį, kuris su individualia veikla per metus uždirba kelis milijonus eurų pelno.
„Jeigu aš susidėliojau savo verslą per individualios veiklos formą ir man gerai sekasi, aš uždirbu kelis milijonus eurų pelno per metus. Be to, aš galiu 30 proc. automatiškai atimti menamų išlaidų, nepagrindęs jokiais dokumentais. Tada, kažkodėl, „Sodros“ įmokas skaičiuoti nuo 90 proc. likusios sumos.
Tai kaip aš nekriuksėsiu ir nežviegsiu, kai tokią sistemą bando pakeisti?“, – radijo eteryje kalbėjo mokesčių ekspertas[1].
Galima tik paspėlioti, ar reikėtų dviejų rankų, ar užtektų vienos rankos pirštų, kad tokius žviegiančius ir kriuksinčius Lietuvoje, uždirbančius milijonus iš individualios veiklos, surastume. O ir pats ekspertas K. Lisauskas neįvardijo, kiek realiai Lietuvoje yra tokių milijonierių.
Jei uždirbti 800 eurų, ministerijos akyse esi turtingas
Pati finansų ministrė, pristatinėdama šią dvi metus kurptą reformą akcentavo, kad dėl individualios veiklos apmokestinimo pokyčių 75 proc. individualia veikla besiverčiančių situacija esą iš esmės nesikeis[2].
Taip buvo pasakyta dėl to, kad mokestiniai pokyčiai palies tuos, kurie su IDV uždirba daugiau kaip 10 tūkst. eurų per metus. Arba maždaug po 800 eurų kas mėnesį.
Taigi galima daryti išvadą, kad vos 25 proc. individualią veiklą turinčių žmonių sugeba perkopti šią 800 eurų, uždirbamų per mėnesį, sumą. Ir jau yra laikomi turtingaisiais visuomenės vienetais, kurie tarpsta it erkės mokėdami per mažus mokesčius.
Situacija dar labiau kurioziška todėl, kad vidutinis atlyginimas Lietuvoje šiuo metu siekia 1 684 eurus. Taigi perpus mažiau gaunantis savarankiškai dirbantis asmuo pagal tokį skaičiavimą uždirbantis mažiau nei minimumą, kažkodėl yra vertinamas kaip pasiturintis.
„Didesnius mokesčius su IDV mokės tik gaunantieji didesnes pajamas, o tokiais laikomi visi, gaunantys daugiau nei 800 eurų per mėnesį arba 10 tūkst. eurų per metus. Taip teisingai – mokesčius mokės turtingieji :))))). Rašant skaičių net juoktis pradėjau. Bet tas normalu, nes gaunančių daugiau nei 20 000 eurų metinių pajamų yra vos 4 000 tūkst. asmenų. Freelanceriai iš Lietuvos išvažiuoja ir taip.
Turtingieji t. y. didesnes nei 800 eurų pajamų gaunantys asmenys po poros metų, planuojama, mokės panašius mokesčius į darbo sutarčių (apie 35 %)“, – situaciją savo socialiniame tinkle komentavo „Verslauk“ vadovas Mindaugas Busila[3].
Neapmokestinamais milijonais kaltinantis kitus, pats verslininkus moko, kaip apeiti mokesčius
Mindaugas Busila taip pat kritiškai sureagavo į „Žinių radijuje“ pasisakiusio K. Lisausko žodžius. Ypatingai neprofesionalai jie nuskambėjo žinant, kad K. Lisauskas ne vienerius metus dirbo įmonėje, kuri konsultuodavo kitas įmones mokesčių mokėjimo klausimais.
„Jeigu gerai pamenu, tamsta dar visai neseniai dirbote įmonėje UAB „Ernst & Young“. Tai įmonė, kuri garsėja kaip puikūs konsultantai, konsultuojantys dideles įmones mokesčių klausimais.
Vyniojant į vatą, tai Jūsų veikla įmonėms „teisingai“ sumokėti mokesčius.
Na, o nevyniojant į vatą – sprendžiat klausimą, kaip įmonėms legaliai išvengti daugybės mokesčių. Jūsų konsultuojamos įmonės yra mokesčių vengimo čempionės!
Kriminalo tame nėra. Visiškai legali ir ypatingai gerai apmokama veikla visame pasaulyje. Tikiu, Jau kas kas, bet jūs puikiai galėtumėt pakonsultuoti kiekvieną smulkų verslą, kaip legaliai išvengti mokesčių, tiesiog jie negali Jūsų įpirkti. Teisingai?“, – rėžė M. Busila.
Maža to, paaiškėjo, kad ir dabartinė įmonė, su kuria darbo ryšius turi mokesčių ekspertas, mokesčius moka kažkaip kitaip, nei būtų galima to tikėtis.
„Įsivedu į google Jūsų pavardę ir manęs visiškai nenustebina tai ką randu.
Dabar matau Jūs esate susijęs su įmone UAB „NK Ventures“. Aš žiūrėdamas į Jūsų tamstos finansinę ataskaitą užuodžiu kiaulę. Riebią kiaulę. Atskiram garde, gerai maitinamą, nuplautą, nušveistą ir masažuojamą.
Tamsta viešai nepateikėte savo metinių pajamų, tačiau vien pelnas paskutinių metų yra 109 094 ir 49 830 Eur. Ir Jūs net nesate PVM mokėtojas?
Kas čia per auksinė kiaulidė, kur viršijus 45 000 Eur nereikia registruotis PVM mokėtoju? Aš atsakymą žinau, kodėl taip yra ir net pritariu, kad Jūsų kiaulidėj tokia tvarka būtų.
Bet čia mes kalbame apie tvarto reikalus ir mūsų tvarte dabar madoj lygybė? Kaip čia yra, kad mokesčių vengimo konsultantas dabar žviegia apie per mažus mokesčius tiems, kurie už Jus moka kelis kartus daugiau?“, – rašė M. Busila[4].
Savarankiškai dirbantis turi mažiau garantijų, už ką jam tokie mokesčiai?
Į kritikos strėles, lekiančias dirbantiems savarankiškai, sureagavo ir žinomas Lietuvos atlikėjas bei muzikos kūrėjas Stanislavas Stavickis-Stano.
„Baisiausia šitoje reformoje nesupratimas. Sakoma, kad individualios veiklos mokesčius reikia prilyginti darbo santykiams. Mat čia tas pats velnias. Nesąmonė! Patys pažiūrėkite:
1. Individualioje veikloje (toliau IV) tu pats turi pasirūpini savo darbo vieta, priemonėmis, medžiagomis, kabinetu, šildymu, telefonais, mašinom ir t.t. Darbo santykiuose (toliau DS) visą tai gauni.
2. IV tu prisiimi visas rizikas. Teismai, skundai, rizikos, fondų kritimai, krizės, pandemijos, karai – visa tai gula tik ant tavo pečių. DS tai tavo vadovo rūpestis ir galvos neskauda.
3. IV privalai susirasti sau darbo pats. Tik tu atsakingas ar bus klientų, ar bus darbo, ar bus naujų užsakovų, ar bus pajamų, ar jų užteks ir t. t. DS tau dažniausiai reikia tiesiog dirbti tai, ką pasako.
4. IV tu neturi jokių garantijų dėl savo ateities. Nėra darbo sutarties, tu pats esi sau vadovas. Nėra jokių atostoginių ar atostogų. Nėra tėvo ar motinos dienos. Nėra NIEKO, ką garantuoja DS ir darbo kodeksas.
5. IV dirbantys nesukurs profsąjungų, nes nėra menamo darbdavio (patys sau vadovai) todėl ir profsąjungos jų neapsaugos kaip DS.
6. Dirbdamas pagal IV, viršijęs PVM ribą, automatiškai tampi PVM mokėtoju. DS nors milijoną užsidirbk PVM mokėtoju netapsi“, – tokią savarankiško darbo ir darbo su sutartimi skirtumų santrauką surašė S. Stavickis.
Jis pridūrė, kad tokios mokesčių reformos esmė, rodosi, viena – sunaikinti individualios veiklos kaip savarankiško darbo, rūšį[5].
Ne mokesčių reforma, o eilinis mokesčių didinimas
Seimo Darbo partijos frakcija taip pat neigiamai vertina valdančiųjų pateiktą mokesčių reformos projektą, kuris ne tik skatins verslus trauktis į šešėlį, bet ir gerokai sumažins žmonių lėšas.
Darbo partijos pirmininko Andriaus Mazuronio teigimu, šis projektas niekuo nesusijęs su reforma, nes tėra eilinis mokesčių didinimas ja prisidengiant.
„Tai – ne mokesčių reforma, o mokesčių didinimas, papuoštas keliais blizgučiais, labiau susijusiais su administravimu, nei realiai pagerinsiantis dirbančių, mažas ir vidutines pajamas gaunančių žmonių situaciją. Darbo partija negali palaikyti tokios „reformos“, – smulkus ir vidutinis verslas yra prioritetas, kurio nevalia žlugdyti“, – sako A. Mazuronis.
Opozicijos atstovai sako, kad valdantieji tiesiog akli realybei, kurioje murkdosi eilinis Lietuvos gyventojas – augant palūkanoms, didėjant infliacijai, žmonėms sunkiai verčiantis, jie sugalvoja kai kuriems jų mokesčius padvigubinti.
Frakcija pastebi, kad bendras siūlomas mokesčių reformos paketas valstybės biudžetui duotų tik 200 mln. papildomų pajamų 2026-aisiais. Tai, pasak A. Mazuronio, ne ta suma, dėl kurios vertėtų kelti tokias aistras.
„Suprantame, kad didesnes pajamas gaunantys gali mokėti didesnius mokesčius. Tačiau patys smulkiausi verslai neturi nukentėti nuo šios reformos. Jiems turi būti sudarytos galimybės oriai užsidirbti. Valdančiųjų pateiktas pasiūlymas yra nesubalansuotas, todėl mes artimiausiu metu pateiksime ir savo pasiūlymus“, – teigia Darbo partijos frakcijos narys V. Gapšys[6].