Kinijos šnipinėjimo balionas: ką nuslėpė J. Bideno administracija?

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
JAV numušo Kinijos šnipinėjimo balioną
JAV numušė Kinijos šnipinėjimo balioną. John Torcasio/Unsplash nuotrauka

Įtariamas didelis J. Bideno administracijos melas

Respublikonai kritikuoja prezidento Joe Bideno administraciją ir jos reakciją į Kinijos žvalgybinio baliono istoriją. Aukščiausi Kongreso respublikonai reikalauja, kad administracija atsakytų į klausimus, susijusius su Kinijos dirižabliu, o Atstovų Rūmų lyderiai planuoja dar šią savaitę priimti rezoliuciją, smerkiančią šį įvykį. Kiek netikėtai, šią rezoliuciją pasirašyti gali ir dalis demokratų.

Patys Baltieji rūmai atkerta, jog į situaciją su šnipinėjimo dirižabliu-balionu reagavo tikslingai, tačiau politikos apžvalgininkai akcentuoja painius aukščiausių Vašingtono pareigūnų pasiaiškinimus ir tai, kad ankstesni panašių šnipinėjimo įrenginių pasirodymai JAV teritorijoje būdavo nuslepiami.

Per pastaruosius metus Kinijos šnipinėjimo įrenginių judėjimas JAV teritorijoje fiksuotas bent keturis kartus: tris kartus Donaldo Trumpo valdymo laikotarpiu ir kartą valdžioje jau būnant J. Bidenui. Vis dėlto, pats D. Trumpas neigia kada nors buvęs informuotas apie tokį incidentą, o dabartinė administracija buvusius įvykius į dienos šviesą kelia būtent dabar.

Respublikonai reikalauja paaiškinimo dėl kinų šnipinėjimo dirižablio

Respublikonai siekia sužinoti daugiau informacijos apie Kinijos baliono incidentą ir tiesiogiai kreipėsi į prezidentą, teigdami, kad šis įvykis tik parodo, jog bendra JAV laikysena ir politika komunistinės Kinijos atžvilgiu šios šalies neatgraso.

Didelė dalis įtakingų respublikonų pažymi ir tai, kad JAV pajėgos balioną numušti turėjo gerokai anksčiau, nors pareigūnai J. Bidenui ir rekomendavo palaukti kol aparatas atsidurs virš vandenyno, taip siekiant išvengti grėsmės civiliams.

„Kinijos įžūlus JAV suvereniteto nepaisymas yra destabilizuojantis veiksmas, į kurį reikia reaguoti, o prezidentas Bidenas negali tylėti“, – teigia Atstovų Rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy[1].

Atstovų Rūmų specialaus komiteto JAV ir Kinijos santykiams stebėti nariai, tiek demokratai, tiek ir respublikonai, paskelbė bendrą pareiškimą dėl dirižablio situacijos ir akcentavo, kad po paskutinių įvykių Kinija tampa realia grėsme JAV nacionaliniam saugumui.

„Kinijos komunistų partija neturėtų turėti prieigos prie JAV oro erdvės. Tai ne tik JAV suvereniteto pažeidimas, įvykęs likus vos kelioms dienoms iki sekretoriaus Blinkeno kelionės į Kiniją; tai aiškiai parodo, kad pastarojo meto diplomatinės užuominos nereiškia esminių politikos pokyčių. Iš tiesų šis incidentas rodo, kad Kinijos grėsmė neapsiriboja tolimais krantais, ji yra čia, namuose, ir mes turime imtis veiksmų šiai grėsmei atremti“.

Prezidento administracijos neveiksnumu besipiktinantys respublikonai pažymi ir tai, kad joks kitas lyderis nebūtų leidęs Kinijos šnipinėjimo balionui taip ilgai skristi virš JAV svarbių saugumo objektų ir galimai rinkti itin jautrią informaciją.

„Ar D. Trumpas būtų leidęs Kinijai skraidinti šnipinėjimo balioną virš mūsų šalies? Ar Reiganas būtų leidęs? JFK? Trumanas? Ne, ne ir ne“, – piktinasi Atstovų Rūmų narys Jimas Jordanas[2].

JAV transporto sekretorius Pete’as Buttigiegas atmeta respublikonų kritiką.

„Prezidentas davė nurodymus, kad balionas būtų numuštas saugiu būdu. Nuolaužų laukas, kurį sukūrė šis numuštas įrenginys, yra maždaug septynių mylių ilgio. Taigi bet kada, kai kariuomenė svarsto kokią nors galimybę, ji turi būti įvertinta pagal JAV žmonių saugumą“, – prezidento sprendimų stoką gynė P. Buttigiegas[3].

Vis dėlto, nepasitenkinę Atstovų Rūmų lyderiai ir toliau planuoja dar šią savaitę priimti rezoliuciją, kuria bus pasmerktas baliono incidentas. Kiek netikėtai, tačiau prie šios rezoliucijos prisidėti turėtų ir dalis demokratų. K. McCarthy ir jo pavaduotojai pirmadienį su aukščiausio rango demokratais jau aptarė galimybę susitarti dėl abiejų partijų rezoliucijos, kurią, regis, abi pusės vieningai palaiko.

Kongresas
Kongreso respublikonai kelia klausimų dėl prezidento reakcijos į incidentą. Louiso Valaquezo/Unsplash nuotrauka

Kinija tampa pagrindine užsienio grėsme JAV

Į Kinijos šnipinėjimo baliono situaciją sureagavo ne tik JAV politikai, tačiau ir apžvalgininkai. „Fox News“ kanalo žurnalistas Jesse Wattersas teigia, kad baliono situacija pagaliau visiems parodė, jog būtent Kinija yra didžiausia užsienio grėsmė JAV.

„Nesu tikras, ar viskas, ką darėme, kad apsisaugotume nuo kinų šnipų, veikia, nes jie pavogė daugybę mūsų informacijos. Ir iš kur žinote, kad jie nepavogė visų mūsų kompanijų paslapčių? Iš kur žinote, kad jie neskraido virš „Boeing“ būstinės?“, – svarsto žurnalistas, akcentuodamas šios situacijos pavojingumą JAV nacionaliniam saugumui[4].

J. Wattersas akcentuoja tai, kad šis įvykis amerikiečiams padėjo suprasti, kad Rusija „nėra tokia didelė grėsmė, kaip ją vaizduoja FTB“:

„Rusija yra niekšiška, bet ji neturi nieko bendra su Kinija. Kinija šnipinėja, papirkinėja, nuodija, sabotuoja, vagia mūsų technologijas. Jie yra didžiausia užsienio grėsmė, o mūsų prezidentas ir jo šeima yra jų kišenėje.“

Tuo tarpu „Fox News“ kanalo žurnalistas Tuckeris Carlsonas siekia išsiaiškinti J. Bideno administracijos melą, kuris tampa vis labiau painus. Apžvalgininkas pažymi, kad visuomenė iš tiesų nežino, kaip į baliono naujieną reagavo J. Bidenas; žinoma tik tai, kad jis ilgai delsė, o galiausiai įrenginys vis tiek buvo numuštas, nors ir buvo teigta, kad grėsmės nekelia.

„Tas balionas nesukėlė jokios grėsmės JAV nacionaliniam saugumui, taip teigė Bideno administracija. Kodėl? Todėl, kad jis niekada neperdavė duomenų atgal į Kiniją. Iš kur pareigūnai galėjo tai žinoti? Jie taip ir nepaaiškino. Jie taip pat nepasakė, ar Kinijos kariuomenė siųstų vieną iš savo orlaivių iki pat JAV be palydovinio ryšio. Matyt, kinai tiesiog pamiršo tai. Jie nelabai gerai išmano technologijas“, – ironizuoja T. Carlsonas[5].

Kinija šnipinėjimu užsiėmė ir anksčiau, JAV žvalgyba tylėjo

JAV pareigūnų teigimu, dar buvusio prezidento D. Trumpo valdymo laikotarpiu Kinijos šnipinėjimo balionai mažiausiai tris kartus buvo atsidūrę JAV oro erdvėje. Bent vienas toks incidentas fiksuotas valdžioje esant jau J. Bidenui.

Apie tai kalbėta nebuvo, informacija viešai nebuvo nagrinėjama. Pasak Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadavietės (NORAD) vadovo, karinių oro pajėgų generolo Gleno Van Hercko, tuo metu „JAV nežinojo apie Kinijos įsiveržimus į oro erdvę“[6].

Spaudos konferencijoje G. Van Hercko dėstė, kad JAV kariuomenė apie kinų įrenginius JAV oro erdvėje sužinojo tik po to, kai žvalgybos bendruomenė juos susistemino.

„Mano, kaip NORAD vado, pareiga yra nustatyti grėsmes Šiaurės Amerikai. Pasakysiu jums, kad mes tų grėsmių neaptikome, ir tai yra informuotumo apie sritį spraga, kurią turime išsiaiškinti. Žvalgybos bendruomenė po fakto mus informavo apie tuos balionus, kurie anksčiau artėjo prie Šiaurės Amerikos arba kirto Šiaurės Amerikos oro erdvę“.

G. Van Hercko taip pat pridūrė, kad J. Bideno administracija ir Pentagonas paragino buvusius D. Trumpo administracijos aukšto rango pareigūnus suteikti daugiau informacijos apie įvykius praeityje.

Vis dėlto, pats D. Trumpas Kinijos balionų įsibrovimus jo prezidentavimo laikotarpiu vadina dezinformacija[7], o vienas iš D. Trumpo gynybos sekretorių Markas Esperis teigia neprisimenantis, jog buvo informuotas apie kinų šnipinėjimo įrenginius JAV.

Šią painią istoriją apie žvalgybos duomenis ir informaciją savo laidoje nagrinėjęs T. Carlsonas teigia, kad demokratams palanki žiniasklaida eskaluoja D. Trumpo laikais fiksuotus šnipinėjimo incidentus būtent dabar, po savo klaidų, nors anksčiau JAV vyriausybėje net ir pačiais aukščiausiais lygmenimis apie tokius įvykius, regis, niekas nežinojo.