Kinijos prekybos milžinė „Alibaba“ sutiko investuotojams sumokėti 433,5 mln. dolerių

Finansai ir NT, Teisė, VerslasRegina Jankauskiene
Suprasti akimirksniu
Alibaba.com
Alibaba ekrano nuotrauka

„Alibaba“ yra viena didžiausių technologijų ir e. prekybos įmonių pasaulyje

Įkurta 1999 m. Kinijoje Jack’o Ma. Ji pradėjo nuo skaitmeninės prekyvietės, skirtos sujungti mažus ir vidutinius verslus su pirkėjais, bet ilgainiui plėtėsi ir įgavo pasaulinį mastą. Šiandien „Alibaba“ valdo daugybę verslo šakų, įskaitant internetinę prekybą, mokėjimo paslaugas, debesų laikmenas, logistiką bei pramogų industriją.

Daugelyje sričių, tokiose kaip e. prekyba ar debesų laikmenos, „Alibaba“ išlieka viena iš pagrindinių rinkos lyderių. Nepaisant sėkmės, įmonė ne kartą atsidūrė reguliavimo institucijų akiratyje dėl savo galimos įtakos rinkai ir konkurencijos taisyklių laikymosi.

Investuotojų grupės ieškinys prieš „Alibaba“ dėl monopolinių veismų buvo pateiktas 2020 metais

Jame investuotojai teigė, kad bendrovė galėjo pažeisti konkurencijos ir monopolijos įstatymus, kadangi reikalaudavo iš prekybininkų pasirinkti tik vieną prekybos platformą savo produktams pardavinėti. Pasak ieškovų, tokie reikalavimai galėjo riboti konkurenciją rinkoje ir suteikti „Alibaba“ nesąžiningą pranašumą prieš kitus e. prekybos žaidėjus, kas investuotojų vertinimu galėjo būti žalinga jų investicijoms.

Ieškovai tvirtino, kad dėl šių veiksmų bendrovė, galimai klaidindama rinką ir investuotojus, neskelbė tikrosios informacijos apie savo veiksmų teisėtumą. Šie ieškinio kaltinimai apėmė laikotarpį nuo 2019 m. lapkričio 13 d. iki 2020 m. gruodžio 23 d., kai „Alibaba“ amerikietiškų depozitorinių akcijų kaina smuko po viešumoje pasirodžiusių žinių apie bendrovės galimą monopolistinių veiksmų įtariamumą.

Investuotojai ieškinyje siekė atgauti patirtus nuostolius, o maksimali reikalaujama žalos atlyginimo suma galėjo siekti net 11,63 mlrd. dolerių, jei byla būtų tęsiama.

Kinijos e. prekybos milžinė „Alibaba“ penktadienį paskelbė, jog sutiko sumokėti 433,5 mln. dolerių

Tam, kad užbaigtų JAV grupės ieškinį, kuriame investuotojai kaltina bendrovę monopolistiniais veiksmais. Nors „Alibaba“ neigia kaltinimus ir sako veikianti teisingos konkurencijos principais bei nepažeidusi monopolinių įstatymų, bendrovė nusprendė susitarti dėl taikos tam, kad išvengtų papildomų teisinių išlaidų ir verslo veiklos sutrikdymo skelbia Reuters.

Šis siūlomas susitarimas buvo pateiktas Manhatano federaliniam teismui ir turi būti patvirtintas JAV apygardos teisėjo George’o Danielso. Ieškinys, pateiktas 2020 m., kaltino „Alibaba“ reikalaujant iš prekybininkų pasirinkti tik vieną sklaidos platformą, kas, anot ieškovų, galėjo turėti monopolistinių požymių ir pažeisti sąžiningos konkurencijos principus.

Susitarimo sąlygos taikomos investuotojams, įsigijusiems „Alibaba“ amerikietiškas depozitorines akcijas nuo 2019 m. lapkričio 13 d. iki 2020 m. gruodžio 23 d. ir padengia jų patirtus nuostolius, kai rinkoje buvo atskleisti galimai klaidinantys „Alibaba“ teiginiai ir bendrovės akcijų kaina sumažėjo.

Ieškovų advokatai susitarimą teismui apibūdino kaip „puikų rezultatą“, pažymėdami, kad susitarimo suma gerokai viršija medianinį atsigavimą panašiose investuotojų grupiniuose ieškiniuose, kur nuostoliai siekė daugiau nei 10 mlrd. dolerių.