Kinijos planuose – žmonių kontrolė per jų DNR
JAV žiniasklaida skelbia, kad Kinijos vyriausybė vykdo plataus masto ir priverstinę Tibeto gyventojų DNR rinkimo kampaniją. Su slapta informacija susipažinę ekspertai teigia, kad Kinijos valdžia net viešai skelbia apie planus kurti plataus masto DNR duomenų bazę, o savivaldybės gauna nurodymus „iš aukščiau“ surinkti DNR iš visų Tibeto kaimų, vienuolynų ir namų ūkių.
„Žmogaus teisių grupės praneša, kad visose septyniose Tibeto autonominio regiono prefektūrose policija be jokio teisėto pagrindo ima vyrų, moterų ir vaikų kraujo mėginius, dažnai pasirodo vaikų darželiuose. Nėra jokių nuorodų, kad tibetiečiai gali atsisakyti“, – rašo „Washington Post“ apžvalgininkas Joshas Roginas[1].
Pranešimuose taip pat teigiama, kad Kinijos vyriausybė pasitelkia įvairias pažangiausias technologijas ir dirbtinį intelektą, kad sukurtų išsamią žmonių veidų, balsų ir bendro žmogaus genetinio paveikslo stiliaus duomenų bazę.
Vis dėlto, ekspertai perspėja, kad priverstinis tibetiečių DNR rinkimas ne tik pažeidžia pagrindines žmogaus teises, bet ir kelia jiems tiesioginį pavojų tiek dabar, tiek ir ateities kartoms.
„Tai tamsioji DI ir nuolatinio stebėjimo, skirto represijoms, pusė“, – sako buvęs Tibeto vyriausybės tremtyje pirmininkas Lobsangas Sangay.
Kaip pažymi jis, tokios represijos yra naujos kartos ir ypač pavojinga Kinijos vyriausybės kontrolė, kuri pasireiškia piliečių valdymu, persekiojimu ir tiesioginės rizikos ištisoms žmonių grupėms sukėlimu.
Sistemingas DNR rinkimas vyksta daugiau nei dešimtmetį
Dar praėjusių metų rudenį „Human Rights Watch“ organizacija paskelbė turinti informacijos, kad Tibeto gyventojai yra verčiami suteikti savo DNR duomenis kinų pareigūnams.
Tibeto Lhasos regiono 2022 m. ataskaitoje teigiama, kad kraujo mėginiai sistemingai imami net iš vaikų darželių ir ugdymo įstaigų. Tuo tarpu dar 2020 m. ataskaitoje iš Činghajaus provincijos teigiama, kad DNR buvo paimti iš visų 5 metų ir vyresnių berniukų.
„Kinijos vyriausybė jau dabar taiko tibetiečiams siaubingas visuotines represijas. Dabar valdžia tiesiogine prasme be sutikimo ima kraują, kad sustiprintų savo galimybes persekioti“, – pažymi „Human Rights Watch“ organizacijos Kinijoje direktorė Sophie Richardson.
Skirtingų žmogaus teisių stebėjimo organizacijų išnagrinėtose ataskaitose teigiama, kad DNR mėginiai Tibete vienu ar kitu laikotarpiu jau buvo imami iš visų vietovių gyventojų, net ir iš laikinai Tibeto vietovėse gyvenančiųjų.
Pavyzdžiui, prieš keletą metų Tibeto Čamdo savivaldybėje vykęs DNR rinkimas buvo apibūdintas kaip „ siekis pagerinti paklusnumo veiksmingumą ir padėti sugauti bėgančius asmenis“. Kitose regiono vietovėse gyventojams buvo paaiškinta, kad DNR rinkimas reikalingas bendram nusikaltimų išaiškinimui.
Tuo tarpu dar 2020 m. už Kinijos ribų dirbantys kinų mokslininkai sutiko atskleisti, jog masinis DNR rinkimas Tibete prasidėjo dar 2013 m. Šie teiginiai buvo grindžiami oficialiais naujienų pranešimais apie masinio sveikatos tikrinimo programą, o deklaruojamas programos tikslas neva buvo pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.
Kitose Kinijos vietovėse policija jau nuo 2010 m. taip pat vykdo plataus masto DNR rinkimą, tačiau duomenys rodo, kad pagrindiniai tokios veiklos subjektai yra migrantai, buvę kaliniai, įtariamieji rimtais nusikaltimais arba tos socialinės grupės, kurias saugumo agentūros priskiria tikslinių darbuotojų kategorijai.
O sąlyginai neseniai, 2021 m. viena Kinijos bendrovė, parduodanti nėštumo testus tiek Kinijoje, tiek ir Vakaruose, juos kūrė bendradarbiaudama su šalies kariuomene ir pasitelkdama genetinius duomenis surenkančias technologijas. Manoma, kad vien tuomet DNR mėginiai buvo surinkti iš kelių milijonų moterų.
DNR gali būti naudojamas ir fizinei kontrolei, ir kaip biologinis ginklas
Ekspertai skuba pabrėžti, kad tai, ką daro Kinija yra ypač grėsminga praktika. DNR informacija yra labai jautri ir gali sudaryti sąlygas įvairiems piktnaudžiavimams, o bet koks priverstinis DNR rinkimas yra rimtas teisės į privatumą pažeidimas[2].
Negana to, tokios genetinės informacijos rinkimas, tvarkymas ir naudojimas kelia didesnį pavojų vaikų privatumui. Juk DNR turi labai slaptos informacijos, pagal kurią galima unikaliai ir visam laikui identifikuoti vaiką, jo šeimos narius ir paveldėtas sveikatos ligas, galinčias sukelti negalią ir dideles sveikatos problemas.
Pasak knygos „Artėjantis Kinijos žlugimas“ autoriaus Gordono Chango, Kinijos veiksmai, kurie bėgant metams, tampa vis menkiau slepiami, turėtų kelti didelį susirūpinimą ir Jungtinėms Valstijoms: juk Kinija turi didžiausią pasaulyje DNR duomenų bazę, kurioje sukaupta daugiau kaip 80 mln. sveikatos profilių[3].
G. Changas perspėjo, kad Kinija planuoja panaudoti šią informaciją biologiniams ginklams, kurie gali būti nutaikyti konkrečioms etninėms grupėms, kurti. Pavojingiausia tai, kad ekspertai jau turi įrodymų, jog Kinija rado būdų, kaip gauti užsieniečių, įskaitant amerikiečius, DNR.
Dar 2015 m. paaiškėjo, kad Kinija įsilaužė į antrą pagal dydį JAV draudimo bendrovę „Anthem“, kad padidintų savo DNR duomenų bazę. Taip Kinija bando Kinija tikriausiai bando sukurti ligas, kurios būtų nukreiptos ne prieš visus, o tik prieš tam tikras etnines ar rasines grupes, pavyzdžiui, baltuosius amerikiečius.
„Turime būti labai susirūpinę, nes tai prieštarauja elgesiui šalies, kuri nori bendradarbiauti su likusiu pasauliu. Tai atitinka elgesį šalies, kuriančios biologinius ginklus“, – perspėja G. Changas.